Zgomot bancheta spate

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Zgomot bancheta spate

Post by IosifCosmin »

Salut. Am un Ceed 3 (11.2018) și mă lupt cu o problema f enervanta .
Când merg pe un drum cu denivelări, se aude o bătaie în partea spate dreapta sau dacă iau un viraj spre dreapta . In momentul in care sta cineva pe bancheta dreapta la denivelări zgomotul se amifica mult mai mult de îmi vine să îmi smulg parul de pe cap .
Când pliez bancheta dreapta nu prea se mai aude .
Am mers la 2 reprezentante și nimic ... Ei nu vad nimic în neregula.
S.a mai confruntat cineva cu așa ceva ? Daca da cum s.a rezolvat ?

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


Murrelet
Posts: 9
Joined: 03 Jul 2020, 09:17
Auto: Kia Soul
Location: Bucureşti

Re: Zgomot bancheta spate

Post by Murrelet »

Încercați să verificați clemele mici care țin scaunul inferior inferior în jos. Au aceste lucruri din plastic negru pe care ar trebui să le fixeze clema scaunului. Dacă acea piesă neagră dispare, scaunul va avea un zgomot. Cel puțin în mașina mea, acesta a fost zgomotul meu de pe bancheta din spate.

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: Zgomot bancheta spate

Post by IosifCosmin »

Acest lucru nu.l știam . Mulțumesc frumos pentru părere , o sa verific .

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot bancheta spate

Post by panzer »

La ceed 1 a fost aceeasi probelma. Se rezolva la reprezentata cu cateva ciocane in mecanismul de prindere a banchetei rabatabile spre portbagaj.

Incearca sa trantesti bancheta mai tare si vezi daca e vreo schimbare.

User avatar
IosifCosmin
Posts: 36
Joined: 04 Jan 2019, 08:41
Auto: Kia Ceed III
Location: RO

Re: Zgomot bancheta spate

Post by IosifCosmin »

Acele ciocane au fost aplicate deja ... Dar nimic

Trimis de pe al meu COL-L29 folosind Tapatalk


Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Zgomot bancheta spate

Post by Bogo2020 »

De cateva saptamani am si eu acel zgomot in partea dreapta a banchetei, fix cum il descrie @IosifCosmin: trancanit pe drum "cariat" sau viraj mai hotarat la dreapta, dispare daca pliez spatarul banchetei.
Ieri am facut revizia de doi ani a reprezentanta KIA Craiova. S-au chinuit acolo sa rezolve, dar nu i-au dat de cap. Au demontat/remontat subwoofer-ul si panoul dreapta al portbagajului. Ba chiar s-au plimbat cu un mecanic in portbagaj care a incercat sa depisteze sursa.

Daca voi ati rezolvat intre timp problema asta, dau o bere daca imi spuneti cum. Spre rusinea mea nu am inteles explicatia lui @Murrelet :(

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Zgomot bancheta spate

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutări,

Am auzit și eu un greieraș sub forma unui trăncănit pe drum denivelat acum câteva mii de km din dreapta spate. Dealerul a identificat rapid problema, era de la sistemul de prindere/blocare banchetă spate dreapta sus, au spus că este o problemă știută la Xceed 2020/2021, sistemul de blocare are toleranță un pic mai mare și nu prinde perfect partea metalică iar pe drum denivelat acel mic joc se aude deranjant.

O soluție ar fi înlocuirea însă am preferat o soluție rapidă, de avarie, o românească, bandă adezivă textilă pe partea metalică care a devenit permanentă fiind eram în prag de placare din oraș și care a refăcut habitaclul liniștit și civilizat de aproape 10k de km :lol:

Sper să fie aceiași problemă și la voi și o reparație/înlocuire ușoară
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Zgomot bancheta spate

Post by Bogo2020 »

Multumesc! O sa incerc si eu reparatia minune. :D

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Zgomot bancheta spate

Post by Bogo2020 »

Si uite asa i-am ramas dator cu o bere lui @bogdan.adrian.bv !
Am imbracat in duct-tape (power tape) acea ureche metalica si mare minune: a disparut zgomotul! La urmatoarea vizita la service o sa incerc sa ii conving sa inlocuiasca sistemul de prindere din bancheta.

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Zgomot bancheta spate

Post by bogdan.adrian.bv »

@ Bogo2020 Gata, când am drum la Craiova te caut să bem o bere rece, ca sufletul soacrei :lol: sau când ai drum la Brașov te aștept cu o bere la fel de rece.

Mă bucur că de acolo era zgomotul și că este o cârpeală reușită până la garanție, curios ce o să zică dealerul din Craiova. Eu și acum mă dau cu soluția românească :shock:

User avatar
Mos2Fet
Posts: 36
Joined: 17 Feb 2023, 09:23
Auto: Ceed 1.5L 7DCT GT-Line
Location: undeva in Balcani

Re: Zgomot bancheta spate

Post by Mos2Fet »

Nu mai ciocaniti, exista dublu adeziv mai grosut, sau chedere cauciucate, cauciucuri rotunde (in magazinele de mobila pentru a aplica sub scaunele din bucatarie), silicon sanitar, duct tape, banda teflonata folosita in instalatii sanitare. Cu una din astea se rezolva, fara a deforma cu ciocanul balamalele/montura.

Post Reply

Return to “Probleme”