[XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

mariusa
Posts: 12
Joined: 12 Jun 2020, 17:12
Auto: XCeed
Location: Bucuresti

[XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by mariusa »

Salut,

Noaptea primesc mereu flashuri sau faze lungi de pe contrasens. Am mutat inaltimea farurilor pe pozitia "3" (din ce am testat la un perete si cu un prieten, "3" e cel mai coborât, nu "0"), dar degeaba. Am testat si cu o masina parcata lateral in fata, pe pozitia "3" vin chiar sub geamul usii. Dar pare ca tot sunt deranjante.
La revizie au spus ca le-au reglat, dar tot primesc faze lungi, deci nu cred ca au umblat in faruri, doar au schimbat pe "0" reglajul de pe bord.

A mai intampinat cineva asta? Se pot regla farurile (fizic, nu de la reglajul de pe bord) sa fie mai jos? Sau atunci nu vor mai fi eficiente, adica imi scade mie vizibilitatea?

Multumesc

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by BAU »

99% este imposibil sa se umble la faruri pentru modificarea fizica a pozitiei . In primul rand farurile au o forma deosebita si nu s-ar mai putea incadra corect in caroserie . Apoi pozitia becului este fixa in far .

DAR pentru ca becurile nu au constructie ideala , pozitia filamentului poate diferi de la bec la bec , NORMAL ca exista si suruburi de reglaj , sus-jos , stanga -dreapta .

Nu stiu unde ai facut revizia dar este greu de crezut ca nu s-a putut gasi o pozitie corecta a farului .

Pentru asemenea masina , chiar daca este putin mai inalta , ar fi o eroare de proiectare de neacceptat , s-ar mai fi reclamat asa ceva , s-ar fi remediat .

Mai incearca in alt service , cred ca ori nu s-au reglat farurile corect sau nu s-au reglat deloc ori eroarea este din alta parte .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by ionutp »

Sa nu fi alte probleme, gen faza lunga aprinsa sau proiectoarele de ceata aprinse (cand nu e ceata).
Nu am auzit de cazuri in care sa bata rau faza scurta indiferent de cum sunt reglate (nici nu stiu la cat le am puse pe ale mele).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by alexcrist »

BAU wrote: 26 Mar 2021, 12:13 DAR pentru ca becurile nu au constructie ideala , pozitia filamentului poate diferi de la bec la bec , NORMAL ca exista si suruburi de reglaj , sus-jos , stanga -dreapta .
Toate XCeed vin standard cu faruri LED pe orice nivel de echipare, deci nu putem vorbi de becuri și poziția filamentelor. Dacă e vreo problemă internă de aliniere a fasciculului luminos în far, e problemă de garanție care 99% se rezolvă doar prin schimbarea integrală a farului, din ce știu eu. Oricum, sunt destul de sigur că nu se poate regla sau ajusta nimic la interior.

Există șuruburi de reglaj la exterior, de unde se poate regla orizontal/vertical, procedura e descrisă în manual la capitolul Mentenanță (cap. 8 ).

Tot acolo (imediat după ”șuruburi”) există multe pagini de specificații, distanțe, înălțimi, diagrame care te pot ajuta să verifici și/sau să reglezi corect bătaia farurilor. Tot ce ai nevoie e de o ruletă, o suprafață plană (și roțile umflate corespunzător) și un perete drept pe care să faci măsurătorile.

La partea de reglaje, sincer, nu m-aș băga. Nu c-ar fi greu, dar mașina e-n garanție, s-o rezolve ei, mai ales dacă n-o fi doar problemă de reglaje. Dar de verificat, poți verifica singur dacă ai unde.
mariusa wrote: 25 Mar 2021, 23:32 Am testat si cu o masina parcata lateral in fata, pe pozitia "3" vin chiar sub geamul usii.
Ce zici aici nu sună corect. N-ar trebui să bată atât de sus nici măcar pe 0. Dar o poză ar fi probabil mai clară.

Ca idee, tot XCeed am, 27k km într-un an majoritatea făcuți noaptea, nu am probleme cu farurile. Le țin pe poziția 1 de obicei, dar nici pe 0 nu am probleme în mod special dacă mașina e goală. Din sens opus primesc flashuri doar în vârf de rampe de la oameni care nu pricep legile fizicii, aceleași flashuri pe care le primeam și cu Rio cu halogen.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by BAU »

Imi cer scuze . Spunand ca s-a umblat la reglarea farurilor am ramas la ideea veche , a farurilor cu incandescenta . Mi-a scapat faptul ca ultimele generatii de masini au faruri cu led .

Este clar ca led-urile nu mai pot fi reglate . Dar pozitia fasciculului luminos trebuie sa poata fi reglata .

Dar asa cum a spus si alexcrist , este clar ca este o pozitie eronata de reglaj . Greu de crezut ca este un montaj defectuos din fabricatie .

Tot in reprezentanta rezolvi . Ori reglaj corect , ori schimbare in garantie .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

mariusa
Posts: 12
Joined: 12 Jun 2020, 17:12
Auto: XCeed
Location: Bucuresti

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by mariusa »

Multumesc mult pentru sugestii si clarificari. Sunteti mai priceputi decat cei de la reprezentanta Kia.

> Le țin pe poziția 1 de obicei, dar nici pe 0 nu am probleme în mod special dacă mașina e goală.

Eu le tin pe 3 si tot degeaba. Am verificat si in manual:
The higher the number of the
switch position, the lower the
headlight beam level. Always keep
the headlight beam at the proper
leveling position, or headlights may
dazzle other road users.


De la service mi le-au lasat pe 0 si au spus ca le-au reglat (!).

O sa fac si poze cu prima ocazie.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by BAU »

Multumesc mult pentru sugestii si clarificari. Sunteti mai priceputi decat cei de la reprezentanta Kia.


:lol: :lol: :lol: Nu mai este nevoie nici de dealeri , nici de service , nici de reprezentante #-o #-o
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by Ogy »

Ai fost langa masina cand au venit cu aparatul de reglat pozitia fasciculul luminos?!

ionutmark
Posts: 6
Joined: 06 Jul 2021, 12:49
Auto: Kia XCEED
Location: Brasov

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by ionutmark »

Salutare tuturor,

Aceeași situație experimentez și eu cu Xceed 2020.
Dacă pun farurile pe poziția “0” primesc “flash” din contra-sens. Vizibil, se poate observa ca farurile n-ar prea sus.
Nu cred ca este un defect de fabricație, ci parcarea mea este următoarea: Xceed este considerat o variante de caroserie a lui Ceed, cere este mult mai jos decât Xceed. Farurile sunt 90% aceleași la toate variantele de Ceed 3, construcția internă a blocului optic este identică.

Dacă va uitați atent pe carcasa farului o să vedeți un simbol de fază scurtă cu un marcaj lângă de 1% . Asta ( pentru cine nu știe) reprezintă gradul de înclinare al fasciculului de lumina pe faza scurtă raportat la o distanță.
Spre exemplu, dacă poziționăm mașina la 100 cm față de un perete, cu farurile aprinse, ar trebui ca partea de sus a razei luminoase să fie mai jos de centrul focarului ( marcat cu un punctuleț pe far) cu 1%, adică 1 cm.

Având în vedere diferența de înălțime dintre Ceed și Xceed cred ca la Xceed ar trebui înclinare de minim 1,2%

Farurile au aplicate 2 șuruburi pentru reglaj, vertical și orizontal.

Aș vrea să încerc să le reglez personal la mașină , dar până acum nu am găsit în apropierea mea pe cineva cu Ceed 3 pentru a avea un etalon.

La dealer, subiectul asta este SF. Se limitează doar la invartitul de buton. Am pățit.

ionutmark
Posts: 6
Joined: 06 Jul 2021, 12:49
Auto: Kia XCEED
Location: Brasov

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by ionutmark »

Salutare tuturor,

Aceeași situație experimentez și eu cu Xceed 2020.
Dacă pun farurile pe poziția “0” primesc “flash” din contra-sens. Vizibil, se poate observa ca farurile bat prea sus.
Nu cred ca este un defect de fabricație, ci parcarea mea este următoarea: Xceed este considerat o variante de caroserie a lui Ceed, care este mult mai jos decât Xceed. Farurile sunt 90% aceleași la toate variantele de Ceed 3, construcția internă a blocului optic fiind identică.

Dacă va uitați atent pe carcasa farului o să vedeți un simbol de fază scurtă cu un marcaj lângă de 1% . Asta ( pentru cine nu știe) reprezintă gradul de înclinare al fasciculului de lumina pe faza scurtă raportat la o distanță.
Spre exemplu, dacă poziționăm mașina la 100 cm față de un perete, cu farurile aprinse, ar trebui ca partea de sus a razei luminoase să fie mai jos de centrul focarului ( marcat cu un punctuleț pe far) cu 1%, adică 1 cm.

Având în vedere diferența de înălțime dintre Ceed și Xceed cred ca la Xceed ar trebui înclinare de minim 1,2%

Farurile au aplicate 2 șuruburi pentru reglaj, vertical și orizontal.

Aș vrea să încerc să le reglez personal la mașină , dar până acum nu am găsit în apropierea mea pe cineva cu Ceed 3 pentru a avea un etalon.

La dealer, subiectul asta este SF. Se limitează doar la invartitul de buton. Am pățit.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: [XCeed] Faruri prea puternice (faza scurta)

Post by yso »

Inainte sa umbli pe la suruburi, vezi ca 0 e pozitia cea mai de sus :)
0 - pt sofer si/sau pasager fata (cu portbagajul gol)
1 / 2 - nr. maxim de pasageri si bagaje
3 - sofer si incarcatura maxima portbagaj

Post Reply

Return to “Probleme”