Capota se mișcă la viteze mari

User avatar
petzyus
Posts: 21
Joined: 09 Oct 2008, 16:03
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Capota se mișcă la viteze mari

Post by petzyus »

Salut. A mai observat cineva mișcarea capotei in plan vertical la viteze peste 170kmh? Am făcut un drum ieri pe A2, in mod sport, eram la 176 și capota se mișcă că nebuna când trecea aerul peste botul mașinii.Capita era închisă vine, deci nu asta e problema. A, și am mai observat fenomenul la trecerea peste limitatoare de viteza.

Kia Ceed GT 2020
Ceed GT 2020

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Capota se mișcă la viteze mari

Post by ionutp »

Salut, mai in gluma, mai in serios: https://9gag.com/gag/apN9G5b
Nu stiu ce ai putea face sau cum sa te asiguri ca sta bine inchisa si ca nu poate "sari" de acolo. Verifica mecanismul de inchidere, poate e ceva in neregula, poate are un joc.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
petzyus
Posts: 21
Joined: 09 Oct 2008, 16:03
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Capota se mișcă la viteze mari

Post by petzyus »

ionutp, nice GAG!!
Mai serios maine ma duc la Kia Romauto sa o verifice, am impresia ca suruburile nu sunt stranse bine din fabrica (daca apesi pe capota cu ea inchisa are joc )
Vedem maine !
Ceed GT 2020

User avatar
petzyus
Posts: 21
Joined: 09 Oct 2008, 16:03
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Capota se mișcă la viteze mari

Post by petzyus »

Pentru toti care vor avea posibil aceasta problema, dupa ce am fost cu masina ca Kia Romauto, mi-au zis ca nu , asa este capota doar din tampoanele de cauciuc se poate regla, am avut o reparatie pe CASCO datorita unor nuci cazute pe capota.
Am fost la Top Lac Militari si baietii au scos capota de pe masina pentru a o vopsi. In manualul tehnic se menționează ca capota se poate regla prin desfacerea șuruburilor de prindere, cei de la Kia au mentionat ca nu se poate asa ceva.
https://kiamanual.com/kia-ceed/hood_ass ... dures-1304
Dupa ce capota a fost revopsita si montata la loc pe masina, vreau sa spun ca s-a asezat perfect, nu mai are joc inchisa iar la trecerea peste denivelari nu se mai misca de loc. Voi testa si pe autostrada la viteze de peste 160Kmh, dar se pare ca asta a fost rezolvarea.

Va urez Sarbatori Fericite si 1 Mai muncitoresc cat mai safe !
Ceed GT 2020

Post Reply

Return to “Probleme”