Exfoliere lac bara fata

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

Salut!
A inceput sa se exfolieze lacul de pe bara din fata.
Am fost la reprezentanta Kia pentru constatare si mi-au zis ca am luat ceva pietre si nu se face pe garantie.
A mai patit cineva asa? 😔
Ma poate ajuta cineva cu un sfat de remediere?

Mentionez ca masina este noua, cumparata de 3 luni.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by andrei1271984 »

casco... #-o
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by Caralumba »

Imi dau si eu cu parerea : urmele de pietre si zgarieturile alea albe nu au legatura cu bucata de lac "exfoliat".
Sa le lase pe alea si sa-ti rezolve problema cu lacul.
Fair day, be well !
Image

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

andrei1271984 wrote:casco... #-o
:)


Sent from my iPhone using Tapatalk

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by andrei1271984 »

inteleg ca nu detii polita casco ? :(
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

andrei1271984 wrote:inteleg ca nu detii polita casco ? :(
Am si CASCO


Sent from my iPhone using Tapatalk

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by andrei1271984 »

Pai si ce mai astepti ?:)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

andrei1271984 wrote:Pai si ce mai astepti ?:)
Ideea era alta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by alexcrist »

Dacă ai sau îți faci drum prin Vaslui, încearcă la Rodav. S-ar putea să ai mai mult succes. De ăia din Iași nu mi-a plăcut niciodată când am interacționat cu ei. :D

Nu le povesti din prima că ai mai fost la alții și că n-au vrut să rezolve, că-s detalii inutile. Iei povestea de la 0, că ai lacul exfoliat, și vezi ce zic. Teoretic nu în service se decide ce intră la garanție, ci ei trebuie să facă poze și se aprobă (sau nu) la importator.

Dezavantajul e că reparația se face în același service unde s-a deschis cazul de garanție. Deci chiar dacă ți se aprobă în altă parte, nu poți finaliza în Iași. Dar o să poți să le bați obrazul.

Succes! :)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by andrei1271984 »

i know ;) dar decat sa te certi cu ei ...
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by alexcrist »

andrei1271984 wrote: 05 May 2021, 19:11 i know ;) dar decat sa te certi cu ei ...
Ba uneori merită să te cerți cu ei, că unii și-o iau în cap. Eu am avut meci și cu una din Galați, care s-a lăsat cu telefoane din partea mea la importator, unde mi s-a promis că vor suna să ”vorbească cu tanti”. Acu, că s-o fi rezolvat ceva sau nu, nu știu, că nici n-am mai călcat pe-acolo de-atunci. :lol:

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

alexcrist wrote:Dacă ai sau îți faci drum prin Vaslui, încearcă la Rodav. S-ar putea să ai mai mult succes. De ăia din Iași nu mi-a plăcut niciodată când am interacționat cu ei. :D

Nu le povesti din prima că ai mai fost la alții și că n-au vrut să rezolve, că-s detalii inutile. Iei povestea de la 0, că ai lacul exfoliat, și vezi ce zic. Teoretic nu în service se decide ce intră la garanție, ci ei trebuie să facă poze și se aprobă (sau nu) la importator.

Dezavantajul e că reparația se face în același service unde s-a deschis cazul de garanție. Deci chiar dacă ți se aprobă în altă parte, nu poți finaliza în Iași. Dar o să poți să le bați obrazul.

Succes! :)
Multumesc de sfat!!! Am sa incerc si varianta ta


Sent from my iPhone using Tapatalk

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

andrei1271984 wrote:i know ;) dar decat sa te certi cu ei ...
Nu sunt certaret si nu vreau sa ma cert cu nimeni. Dar cu toti cu care am mai discutat mi-au zis ca ce am patit eu e de garantie. Vroiam sa vad ce parere aveti si voi, poate stiti mai multe, poate a mai patit cineva


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by alexcrist »

mihailacosti wrote: 05 May 2021, 19:15 Multumesc de sfat!!! Am sa incerc si varianta ta
Sper că s-a subînțeles, dar o și zic: nici să nu le zici de pietricele sau altceva. :lol: Pur și simplu spui că ai găsit lacul exfoliat la mașină de 3 luni vechime și consideri că e problemă de garanție. Atât. Mai departe îi lași pe ei să constate și să decidă.

Succes, și să ne ții la curent. Sunt curios cum/dacă se rezolvă. :)

Ca fapt divers, eu cu caroseria n-am avut probleme, dar la fostul Rio mi s-a exfoliat vopseaua de pe jante (aliaj) la 3 ani vechime și mi-au fost revopsite pe garanție, tot la Vaslui. E drept, în cazul meu și la Iași mi-au deschis cerere de garanție, n-au comentat nimic - dar, după aprobarea cererii la importator, ei (serviceul Iași) mi-au zis senini că ei nu vopsesc jante (procedura e mai complicată decât la caroserie), așa că treaba mea cum mă descurc mai departe... :lol:

mihailacosti
Posts: 8
Joined: 24 Jun 2012, 19:18
Auto:

Re: Exfoliere lac bara fata

Post by mihailacosti »

alexcrist wrote:
mihailacosti wrote: 05 May 2021, 19:15 Multumesc de sfat!!! Am sa incerc si varianta ta
Sper că s-a subînțeles, dar o și zic: nici să nu le zici de pietricele sau altceva. :lol: Pur și simplu spui că ai găsit lacul exfoliat la mașină de 3 luni vechime și consideri că e problemă de garanție. Atât. Mai departe îi lași pe ei să constate și să decidă.

Succes, și să ne ții la curent. Sunt curios cum/dacă se rezolvă. :)

Ca fapt divers, eu cu caroseria n-am avut probleme, dar la fostul Rio mi s-a exfoliat vopseaua de pe jante (aliaj) la 3 ani vechime și mi-au fost revopsite pe garanție, tot la Vaslui. E drept, în cazul meu și la Iași mi-au deschis cerere de garanție, n-au comentat nimic - dar, după aprobarea cererii la importator, ei (serviceul Iași) mi-au zis senini că ei nu vopsesc jante (procedura e mai complicată decât la caroserie), așa că treaba mea cum mă descurc mai departe... :lol:
Am fost si la o vopsitorie si mi-au zis ca n-are voie sa se exfolieze lacul la o masina noua doar daca a fost revopsit elementul.
Mi-au zis ca oricate pietre as lua nu se intampla asta.
Sentimentul e aiurea Image


Sent from my iPhone using Tapatalk

Post Reply

Return to “Probleme”