Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

costivoinea
Posts: 1
Joined: 21 Mar 2023, 12:35
Auto: Ceed SW
Location: Bucharest

Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by costivoinea »

Salut! Am un Ceed SW 2022, ridicat in Septembrie si acum, după 5000 de km, observ ca discurile fata sunt uzate intr-un mod neregulat (au zgârieturi/șanțuri vizibile), iar cel dreapta fata are deja un sant destul de adânc. Culmea, am un vecin tot cu un SW mai "bătrân" cu un an care are aceeași problema, mult mai grava la el, după ce a descoperit ca discul interior a fost aproape secționat de un astfel de sant.

Am făcut o programare la service (Bucuresti, Jilava), bineînțeles ei spun ca nu este acoperit de garanție pentru ca vorbim de consumabile, iar zgârietura este cauzata de un corp străin intrat acolo, dar mie îmi e teama ca aici e o problema mai ampla legata de discuri/plăcute.
1. ambele discuri arata destul de rau si 2. vad aceasi problema similara la altcineva, prea mare coincidenta

A mai avut cineva astfel de problema?

Image

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by panzer »

Nu e chiar adevarata afirmatia cu garantia la consumabile. Si ambreiajul are 30.000 km garantie, chiar si la manual.
Daca e atat de noua, sigur insista pe garantie.

Eu unul am avut o problema similara cu Jilava. M-au plimbat cu reparatia la CD Player pana a iesit din garantie. Ceed 1. Doar scoteau mufa de la baterie si isi revenea. Au facut asta pana au trecut 3 ani doar sa imi spuna ca este 600 euro piesa. Cand am schimbat pe MIT Baneasa am aflat ca ei schimbau CDP pe garantie, dar era prea tarziu.

Asa ca poate merita sa faci drumul in plus pana la Mit. My 2 cents.

User avatar
Niels
Posts: 17
Joined: 30 Oct 2019, 20:54
Auto: Kia Ceed SW
Location: Bucharest

Re: Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by Niels »

Exact aceeași problemă o am și eu la Kia Ceed SW 1.4tgdi (2020). Pe plăcuța dreapta față a apărut un șanț. La Kia Băneasa mi-au spus că probabil a intrat o pietricică, dar nu crede așa ceva. Am continuat să merg așa și se pare că totul e în regulă. Acum, am aproape 50.000 km și mă pregătesc să schimb discurile și plăcuțele pe față, dar nu merg la reprezentanță că oricum nu sunt pe garanție. Plăcuțele sunt la limită, discurile mai merg, dar le schimb și pe ele din cauza șanțului săpat de plăcuță.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

vyalli
Posts: 23
Joined: 21 Jan 2021, 17:48
Auto: Kia Proceed GT-LINE 2022
Location: bucuresti

Re: Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by vyalli »

costivoinea wrote: 21 Mar 2023, 13:43 Salut! Am un Ceed SW 2022, ridicat in Septembrie si acum, după 5000 de km, observ ca discurile fata sunt uzate intr-un mod neregulat (au zgârieturi/șanțuri vizibile), iar cel dreapta fata are deja un sant destul de adânc. Culmea, am un vecin tot cu un SW mai "bătrân" cu un an care are aceeași problema, mult mai grava la el, după ce a descoperit ca discul interior a fost aproape secționat de un astfel de sant.

Am făcut o programare la service (Bucuresti, Jilava), bineînțeles ei spun ca nu este acoperit de garanție pentru ca vorbim de consumabile, iar zgârietura este cauzata de un corp străin intrat acolo, dar mie îmi e teama ca aici e o problema mai ampla legata de discuri/plăcute.
1. ambele discuri arata destul de rau si 2. vad aceasi problema similara la altcineva, prea mare coincidenta

A mai avut cineva astfel de problema?

Image
Salut , cum s-a rezolvat problema?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by Nesta3 »

Dacă plăcuțele nu au șanț pentru evacuarea prafului rezultat în urma frânării, ați descoperit problema.Am avut aceeași problemă pe Sportage și după ce am schimbat plăcuțele originale(care nu aveau șanț, erau pline) cu unele TRW care aveau șanț, problema s-a remediat în 500-1000km.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Justin
Posts: 7
Joined: 07 Jul 2022, 16:49
Auto: Kia Xceed 1.5 tgdi 160 hp
Location: Bucharest

Re: Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by Justin »

Asa sunt discurile astea originale Kia, am avut aceeasi dilema. In timp se aseaza placutele pe disc si nu mai arata asa rau. Cred ca placutele sunt tari si discurile moi. Tin foarte bine franele in combinatia asta dar se vor duce repede discurile. Daca santul facut e localizat doar la un disc, atunci a fost un corp mai dur.

Andceed
Posts: 9
Joined: 03 Apr 2019, 13:35
Auto: B185CNC
Location: Bucuresti

Re: Discuri fata uzate/zgariate Ceed SW

Post by Andceed »

ceed 2019. 75000 km . mers oras sportiv, drum lung incarcat. serpentine, transfagarasan, cheia, transalpina. uzura uniforma discuri fata aprox <1mm. uzura discuri spate Nu. Pe fata schimb acum al treilea set de placurte. dupa cele din fabrica am pus brembo(200-300ron). al treilea set tot brembo voi pune. vor duce discurile pe fata ok pana aproape 100.000 km. In schimb folosit frana din timp, spalati etrierii la jet de 4,5 ori pe luna. de cateva ori pe an degresati cu sprei de discuri. nu am intrat cu franele incinse in balti.

Post Reply

Return to “Probleme”