alerte waze

zadros
Posts: 4
Joined: 25 Oct 2023, 11:46
Auto: xceed 1.5tgdi
Location: Bucuresti

alerte waze

Post by zadros »

Salut,

Am un Kia Xceed 1.5TGDI MY2024 cu navigatia de 8". Interminent alertele de la Waze nu sunt redate complet si anume primesc doar mesajul "in 200 de m virati la" si atat . Mentionez ca folosesc Android auto wireless.

Mai are careva problema asta?

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: alerte waze

Post by AdriCa »

Eu aud frecvent: "in 200 m intrati in sensul giratoriu si" si atat. Tot Android Auto wireless folosesc pe Sportage-ul din 2022, dar, sincer, nu cred ca e de la navigatia de 8" a masinii, ci de la Waze/telefonul mobil...

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: alerte waze

Post by BAU »

Nu am navigatie pe masina dar folosesc destul de des waze . Pe telefon .

Am patit si eu asa ceva . Dar nu cred ca mai mult de 4 sau 5 ori in decurs de cativa ani .

Daca la voi este ceva frecvent este posibil sa fie de la receptia semnalului . Daca un telefon il tii pe parbriz sau pe bord , cu vizibilitate directa , banuiesc ca antena navigatiei incorporate ( chiar nu stiu unde este situata , ar trebui sa fie in aparat ) , cred ca poate fi ecranata de bord sau caroserie.

Dar daca si la voi acest fenomen este la fel de rar , poate fi ceva din soft
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: alerte Waze

Post by AdriCa »

La mine se intampla destul de des. Telefonul sta ba in consola centrala, ba intre scaune. O fi de la telefonul chinezesc, un Realme, dar daca nu cunosc zona, oricum arunc un ochi si pe ecran, just in case.

Post Reply

Return to “Probleme”