Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Razica »

Salutare,

Am ramas fidel marcii si din data de 22.05.2019 sunt proprietarul unei Kia ceed 1.4 TGDI.
Vechiul ceed inca se afla in familie si in ciuda varstei merge la fel de bine ca in 2007.
Hyundai ul i30 l-am transformat intr-o superba masina rosie, cu turbo =D>

Masina a fost luata de pe stoc si are urmatoarele dotari optionale:
- discuri frana fata 16"
- Geamuri spate si luneta fumurii
- jante aliaj 16"
- parasolar sofer si pasager iluminat
- climatronic
- PTC
- senzori parcare spate
- camera vedere marsalier
- duze spalare incalzite
- Radio cu RDS 7"
- bluetooth

Primele impresii:
Motorul peste 1.6 benzina aspirat (anul 2011 ca si referinta). Am deocamdata 600 km dar masina mi se pare mult mai confortabila si mai stabila ca vechiul i30. Motorul pare mi se pare mai puternic de 140 cp (poate in jur de 155cp). Cursa cutiei o idee mai scurta ca la ceed-ul 2007. Masina per total mi se pare si mai lunga si mai lata fata de prima generatie (ceea ce e si normal).
Systemul de infotaiment - nu stiu daca s-a mai scris - dar eu folosesc android auto. aplicatia din google play nu e disponibila in romania, dar se poate descarca de pe apkmania. eu am instalat versiunea 4.3.591843 pe un galaxy s8 si merge perfect waze, google maps, VLC si spotify.
Din punctul meu de vedere aceasta masina este la nivelul ceedului din 2007 - adica best buy in aceasta clasa.

Las mai jos niste poze.

O sa mai postez 2 anunturi de vanzare pentru jante cu cauciucuri si huse care merg pe Hyundai i30 2007-2011 si kia ceed 2007-2011, poate e cineva interesat.
Din pacate mi am dat seama dupa ce am vandut masina veche, ca rotile de 15" nu merg pe configuratia masinii cu discuri de 16" (la fel si la husele din interior).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by alc2 »

Frumoasa roscata , sa o stapanesti sanatos multi km . Sa ne spui te rog si cat a fost halatul .
Aa si daca nu e off topic , transformarea i30 in i30 turbo :)
Posibil posesor de Cee'd

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Razica »

Multumesc frumos pt urari!
Halatul rosu a costat 17560 euro din care s -a mai scazut tichetul rabla 1350 euro. Pretul final cu tichet scazut 16210 e.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Razica »

Am ajuns la 5200 km, in continuare masina mi se pare superba.

Ca si punct negativ pana acuma este modul de amplasare a afisajului temperaturii la aerul conditionat. bate soarele in ambele afisaje pe timpul zilei si e greu de citit temperatura setata.

Alta problema, dar care nu tine de masina: conectivitate android auto - samsung galaxy s8 - la denivelari, la gropi sau treceri la nivel, mi se deconecteaza telefonul. Am curatat mufa telefonului (o gramada de scame si praf) si am cumparat un cablu scurt si sper ca am rezolvat si acest inconvenient.

In continuare masina atrage priviri, inclusiv in magazinele de materiale de constructii :lol:
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by yso »

Pe mine nu ma deranjeaza afisajul de la temperatura cand bate soarele in el. Se vede ceva mai greu dar se vede. Nu stau sa reglez mereu temperatura. Oricum, eu o reglez dupa viteza ventilatorului - daca vajaie prea tare, dau putin mai cald.

Legat de Android Auto, incearca cu cablul original.
Eu am incercat cu diverse cabluri la un S10+ - scurte, spiralate.... si mi se deconecta mereu. Cu cablul original merge perfect doar ca are 1,2m lungime.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Razica »

Salut,
Am incercat cu 2 cabluri originale, ambele de 1m, fara succes, dar dupa ce am curatat mufa telefonului de praf si am luat un cablu de date nou de 18 cm, se pare ca am reusit sa rezolv problema deconectatului. Ma gandesc ca s-a largit mufa cablului in interior (ambele cabluri originale au aceeasi varsta).
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Razica »

Azi i am pus si rotile de iarna. Jantele sunt alcar hibridad cu cauciucuri goodyear ultragrip 9, fara senzori de presiune.
Ciudat e ca am mers 12 km cu masina si nu am nici o eroare in bord.
In rest am ajuns la 7600 km iar masina e in continuare impecabila.
Image

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Cibi »

Maine iti va apare eroarea in bord pt senzorii de presiune, sau dupa o perioada mai mare de timp cu motorul oprit. La fel am pățit și eu. Se pare ca la opriri dese ecu nu face chiar toate testele.
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by ciorelu »

Mișto jantele Alcar, arată bine. Felicitări și drumuri bune. Confirm cele spuse de Cubi, și eu am schimbat roțile cu unele fara senzori și inițial nu s-a aprins martorul respectiv, in schimb, după cateva drumuri s-a aprins și trebuie setata din nou presiunea anvelopelor, ținând apăsat 3 sec pe butonul din stânga volanului.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI Best InfraRed

Post by Razica »

Multumesc pentru raspunsuri, ati avut dreptate. Azi a aparut mesaj si eroare in bord. Masina mea nu are butonul pt tpms, e luata la inceput de mai, cred ca doar my2020 are.Image

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”