Kia Ceed GT 7DCT Orange

Brontolino
Posts: 9
Joined: 03 Jun 2019, 11:00
Auto: Ka Ceed GT
Location: Cluj Napoca

Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Brontolino »

Salutare,
Dupa indelungi cautari am ajuns propietar de Kia si nu o spun cu rea intentie, pur si simplu nu m-am vazut conducand o Kia, pana acum. Pe scurt, in trecut am condus masini destul de puternice de la Saab 9-5 Hirsch pana la Peugeot 207 RC (modificat) dar pentru ca prioritatile s-au schimbat, in ultimii 3 ani am condus un Lexus CT200h, pe departe cea mai buna masina ce am avut-o in posesie pana acum. In toti acesti ani am avut doar cateva neajunsuri clare: mi-as fi dorit un pic mai multa putere pentru a putea iesi din anumite situatii aparute in trafic, spatiu interior un pic mai mare (sunt eu, sotia si copilul iar la drumuri lungi, sotia sta in spate cu fetita) si, eventual, scaune electrice cu memorie pentru ca masina e condusa de mine si sotie avand pozitii total diferite la volan.
In consecinta, cand a venit momentul sa cautam o masina noua, ne-am oprit la cateva modele si anume : Toyota Corolla 2.0 Hybrid - o masina extraordinara si economica dar pretul de 32.000 euro era peste bugetul nostru; Honda Civic 1.5 CVT - masina buna, finisaje sub Kia, motor nou introdus in piata cu posibile probleme aparute in SUA; VW Polo GTI DSG - destul de mica, motor extraordinar, pret bun de achizitie dar cu garantie de numai 4 ani; Mazda 3 2.0 Skyactiv - foarte multe dotari, finisaje mult peste tot ce am intalnit in clasa compacta, motor destul de slab (cel putin pana in toamna cand apare Skyactiv X); Kia Ceed GT - detalii mai jos.
Dintre cele enumerate si dupa multe deliberari, am ales Ceed GT din mai multe considerente : tinuta de drum foarte buna, spatiu interior suficient pentru noi, motor destul de dinamic chiar daca isi face simtita puterea dupa 4000 rpm, scaune extrem de confortabile atat in fata cat si in spate si garantie 7 ani. Pentru ca aveam nevoie de masina intr-un timp foarte scurt si nu puteam astepta 2-4 luni pentru o configuratie "custom", ne-am apucat sa cautam masini disponibile in stoc. Intr-un final, am gasit masina de mai jos la Mit Motors, am facut actele si am ridicat-o vineri.

Cateva detalii :
Kia Ceed GT Orange
- Geamuri spate si luneta cu fumurii
- Faruri tip LED
- Trapa actionata electric
- Scaun sofer cu memorare a pozitiei
- Scaune incalzite fata si spate
- Geamuri electrice fata si spate (cu sistem "Auto Up/Down & Safety" pt toate geamurile)
- Lampa lectura fata tip LED cu suport ochelari
- Lampa lectura tip LED
- Volan incalzit
- PTC (Positive Temperature Coefficient)
- Sistem avertizare pericol coliziune in punctul mort (BCW - BLIND-SPOT COLLISION WARNING)
- Sistem inteligent de limitare a vitezei (ISLW - INTELLIGENT SPEED LIMIT WARNING)
- Duze spalare parbriz incalzite
- Incarcator telefon wireless
- NAVI.(INT. 8.0")+ RDS+ SD CARD(COMPACT)
- Difuzoare JBL
- Tweetere + Amplificator extern

Din pacate, ii lipsesc 2 dotari importante (pentru mine) si anume ACC si LFA dar pot trai fara ele. De asemenea, mi-as fi dorit sa ii pot monta jante de 17 inch (cel putin pe iarna) dar cei de la Mit Motors mi-au spus ca nu se poate. Asta e, nu le poti avea pe toate.
Am facut deja 800 km cu masina si incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult si sunt convins ca dupa ce termin cu rodajul, o sa-mi placa si mai mult :twisted: . Consumul, pe drumul Bucuresti-Cluj a fost de 7.6% iar in 2 zile de mers prin Cluj, consumul este undeva la 11-12%, in scadere (sper).
Nu am decat pozele facute de dealer dar promit ca o voi poza in cateva zile, dupa ce primeste un tratament de ceara/sealant.
Cam asta ar fi. Voi posta diferite update-uri pe masura ce o vom folosi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Qalex21 »

Felicitari pentru achizitie ! Cum ti se pare cutia de viteze in combinatie cu acest motor ?

Si asteptam niste poze pe vreme insorita cu masina :D

Brontolino
Posts: 9
Joined: 03 Jun 2019, 11:00
Auto: Ka Ceed GT
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Brontolino »

@Qalex21 multumesc. Referitor la cutie, mi se pare ca se comporta exact ca o transmisie DSG (DCT) in sensul in care, daca ii respecti algoritmul, merge perfect. Daca accelerezi mai tare, franezi si accelerezi din nou, o dai peste cap si are un delay normal pentru o transmisie DCT. Stiam la ce ma astept si incerc sa ma adaptez, mai ales ca in ultima vreme am condus CVT care e o transmisie perfecta pentru oras.
In alta ordine de idei, imi lipsesc padelele de la volan si le consider (in continuare) un "must" pentru o conducere sportiva. Ma descurc si cu schimbatorul pe manual iar schimbarile sunt instante dar era infinit mai bine cu padele. Poate, daca schimbatorul era configurat cu minus (-) in fata si plus (+) in spate...
Vin pozele pe sfarsitul saptamanii, sper :)

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by crististn »

Sa o stapaniti sanatosi!!! Sunt si eu in asteptare de un ceed GT comandat de 3 luni jumatate si am o intrebare, cum se comporta pe drumurile noastra ca si comfort? la test drive nu prea am putut sa imi dau seama dar vreau sa stiu daca e prea rigida cu suspensia mai tare si jantele pe 18" pe drumurile noastre romanesti..

Brontolino
Posts: 9
Joined: 03 Jun 2019, 11:00
Auto: Ka Ceed GT
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Brontolino »

@crististn multumim, speram si noi :D . Referitor la suspensie, mi se pare destul de relativa/subiectiva parerea mea dar o sa incerc sa explic. Pe Lexus am avut o suspensie destul de tare (e recunoscut CT pentru asta) si GT-ul mi se pare extrem de confortabil chiar daca are talonul mic si jantele mari. Drumul de acces catre blocul unde stau este "bombardat" astfel incat nu poti merge cu mai mult de 5 km/h si, facand comparatie intre Lexus si Kia, cea din urma mi se pare mult mai confortabila. Ramane sa vedem cat va rezista suspensia avand in vedere ca fac drumul asta de vreo 4-5 ori zilnic (are cam 400 m).
Ce nu imi place la suspensie este faptul ca imi pare destul de "saltareata" si nu stiu daca e de la jante sau datorita faptului ca e noua. Am vazut asta dupa ce am ridicat masina si am plecat catre Cluj, pe zonele unde sunt valuri in asfalt (centura Bucuresti, Rm. Valcea, etc.) tinde sa "topaie" destul de ciudat, ca si cum inca nu s-a asezat...Voi vedea mai in amanunt dupa ce mai fac 1000-2000 km. In schimb, stabilitatea in curbe e "spot-on" si aici sunt convins ca e ajutata de cauciucuri/jante.
Mi se pare crunt sa astepti dupa o masina 3 luni dar, asta e, nu gasesti stocuri ok in Romania, cel putin pentru masini "mai diferite". Sper sa vina cat mai repede si sa te bucuri de ea :wink:

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Razica »

Frumoasa masina!
Sa o stapanesti sanatos. Culoarea am admirat o in curte la MIT, nu stiu daca era exact masina ta sau una similara dar stiu ca mi a sarit in ochi dintr-o mare de masini.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by crististn »

@Brontolino Multumesc de raspuns, din cate mi-ai spus e mai mult decat okay pentru mine si pot sa traiesc linistit asa :lol: E prima mea masina comandata de noua si am zis ca daca fac o treaba sa o fac pana la capat, desi incep sa nu mai am rabdare, sper sa nu ma tina 6-7 luni cat au stat altii dupa 1.4 t-gdi.

Brontolino
Posts: 9
Joined: 03 Jun 2019, 11:00
Auto: Ka Ceed GT
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Brontolino »

@Razica erau 2 bucati in curte la MIT, cel putin cand am fost sa o ridic pe a noastra. Cealalta era manuala, din cate am inteles. Iti spun sincer ca nu mi-a placut culoarea in poze dar, in realitate, arata foarte bine, mai ales in soare.

@crististn eu zic ca vei fi multumit, mai ales daca nu ai asteptari de super-sportivitate. Noi o vedem ca si o masina pentru o familie nu foarte mare, destul de ok pentru a fi folosita in oras dar si la drum lung si, cel mai important, cu o rezerva de putere pentru momentele in care vrei sa scapi din anumite situatii / coloane / probleme in trafic. Cel putin astea au fost asteptarile noastre si, se pare ca, vom fi multumiti. Sotia e un pic socata pentru ca e asistent universitar si nu poate intra incognito in parcare :D . Stiu, e doar o Ceed dar evacuarea are o tonalitate joasa si nici culoarea nu o ajuta sa se integreze.
Imi pare rau ca trebuie sa astepti si din cauza asta nu am vrut sa dam comanda. Stiam ca termenul de 3 luni e FOARTE relativ si, in conditiile in care folosim masina minim 50-100 km zilnic, orice intarziere ar fi insemnat costuri enorme pentru noi mai ales ca CT200h trebuia sa ajunga la sora mea de la inceputul lui Mai. Sper sa nu mai ai mult de asteptat si iti recomand sa faci presiuni catre ei, poate se trezesc.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by crismcl313 »

Brontolino wrote: 04 Jun 2019, 17:38 @crististn multumim, speram si noi :D . Referitor la suspensie, mi se pare destul de relativa/subiectiva parerea mea dar o sa incerc sa explic. Pe Lexus am avut o suspensie destul de tare (e recunoscut CT pentru asta) si GT-ul mi se pare extrem de confortabil chiar daca are talonul mic si jantele mari. Drumul de acces catre blocul unde stau este "bombardat" astfel incat nu poti merge cu mai mult de 5 km/h si, facand comparatie intre Lexus si Kia, cea din urma mi se pare mult mai confortabila. Ramane sa vedem cat va rezista suspensia avand in vedere ca fac drumul asta de vreo 4-5 ori zilnic (are cam 400 m).
Ce nu imi place la suspensie este faptul ca imi pare destul de "saltareata" si nu stiu daca e de la jante sau datorita faptului ca e noua. Am vazut asta dupa ce am ridicat masina si am plecat catre Cluj, pe zonele unde sunt valuri in asfalt (centura Bucuresti, Rm. Valcea, etc.) tinde sa "topaie" destul de ciudat, ca si cum inca nu s-a asezat...Voi vedea mai in amanunt dupa ce mai fac 1000-2000 km. In schimb, stabilitatea in curbe e "spot-on" si aici sunt convins ca e ajutata de cauciucuri/jante.
Mi se pare crunt sa astepti dupa o masina 3 luni dar, asta e, nu gasesti stocuri ok in Romania, cel putin pentru masini "mai diferite". Sper sa vina cat mai repede si sa te bucuri de ea :wink:
Salut, sa o stăpânești sanatos!!!

In legătura cu “topaielile” nu ar fi rău sa verifici presiunea din cauciucuri sa nu fie prea mare....sunt colegi care au mai pățit-o.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

dansora
Posts: 18
Joined: 02 Nov 2010, 00:20
Auto: Kia Proceed GT
Location: București

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by dansora »

Sa o stăpâniti sănătoși!
Daca tot ai menționat de tonalitatea joasa, cum ți se pare zgomotul din habitaclu la drum lung?
Am văzut câteva review-uri (e drept, la Proceed GT, dar până la urmă e același motor) in care oamenii se "văitau" de zgomotul mult prea pronunțat al evacuării care tinde să devină deranjant la drum lung.

Trimis de pe al meu AGS-W09 folosind Tapatalk


Brontolino
Posts: 9
Joined: 03 Jun 2019, 11:00
Auto: Ka Ceed GT
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by Brontolino »

@dansora mi se pare destul de silentioasa la drum lung, atata timp cat este pe modul normal; mai silentioasa ca Lexus CT. In momentul in care treci in sport, se schimba datele problemei pentru ca apare sunetul in boxe dar si tonalitatea joasa a evacuarii. Probabil ca daca mergi mult asa, devine deranjant dar pe perioade scurte e demential. De asemenea, modelul cu transmisie manuala este mai zgomotos si asta se datoreaza faptului ca, probabil, nu cred ca sta nimeni sa schimbe vitezele la 1900-2000 rpm asa cum se intampla la DCT.
Pastrand tot acest subiect, stiu ca multi blameaza sunetul fals din boxe, fara sa fi condus aceasta masina si nu mi se pare corect pentru ca nu e asa rau ca la alte marci, spre exemplu Renault sau Ford... In plus, evacuarea suna extrem de bine atunci cand se deschid clapetele, chiar si la turatii mici si le multumesc celor de la Kia ca au lucrat la acest aspect pentru ca evacuarea suna mult mai bine decat la Megane RS, Golf GTI, etc. Stiu ca nu sunt aceeasi clasa, modelele mentionate depasind Kia Ceed GT in multe aspece dar la evacuare, Kia e mult mai ok :wink:
Inca un curiozitate despre evacuare : la Ceed GT ornamentele spate sunt legate cu sistemul de evacuare deci nu sunt false. La Proceed GT, evacuarea se termina cu 2 cm inainte de ornamente, in consecinta acestea sunt doar pentru decor. Mi se pare un lucru foarte stupid dar trebuie sa reduca costurile undeva #-o

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by colesterolMare »

@brontolino Salut ce jante iti vei lua/ti-ai luat pentru iarna? Mergi tot pe 18' sau mai mici? La roata de rezerva te-ai gandit? Si mie trebuie sa imi vina un GT si ma ganeam ca tu ai ales deja. Mersi

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by crististn »

@colesterolMare Din cate am vazut si auzit (o sa intreb dealerul cand ridic masina), nu poti sa iti pui jante de 17 pe masina din cauza franelor, luand asta in calcul sa vad daca imi permit sa iau un set de jante, altfel o sa imi iau cauciucuri fara jante si le voi pune pe jantele astea de 18. Daca la primavara vad ca jantele sunt zgariate/mancate de sare si griblura le voi schimba pe Casco.

raul_alessio
Posts: 51
Joined: 23 Apr 2019, 00:24
Auto: Kia Ceed
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by raul_alessio »

Cum se procedeaza? Iti comanda si-ti aduc ei jante noi? Se mareste polita de asigurare apoi?

crististn
Posts: 21
Joined: 09 Apr 2019, 23:39
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 7DCT Orange

Post by crististn »

@raul_alessio Eu mi-am luat masina in leasing si am valoarea asigurarii Casco constanta pe toata perioada leasing-ului indiferent de ce pateste masina (pot sa o fac praf de doua ori si nu imi creste, doamne fereste :lol: ), si e fara franciza adica nu o sa imi ia nici un ban indiferent de cate ori ma duc cu ea in service, bine... si pretul a fost pe masura. Cel mai probabil ma duc cu ea la service-ul dealerului, ei constata starea jantelor, imi comanda unele noi si asiguratorul deconteaza.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”