XCeed 1.4 T-GDI City BlueFlame

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

XCeed 1.4 T-GDI City BlueFlame

Post by ciorelu »

Salut. Dupa indelungi dezbateri si teste, am ajuns la concluzia ca un Ceed SW este cel mai potrivit pentru mine si ca au avut dreptate cei ce au votat-o masina anului 2019. Este intr-adevar super reusita dpdv estetic, al performantelor si al calitatii materialelor folosite.
Am ales motorizarea pe benzina pentru ca drumurile pe care le fac sunt 95% in oras iar cu masina diesel ce o folosesc in momentul de fata am tot avut probleme, intr-un final rezolvandu-le cu bani destul de multi.

Am facut un drive test cu un Ceed 1.4 cel de 100 CP si am ramas putin uimit, motorul mi s-a parut destul de puturos. Nu doresc o masina sport dar cand plec in concediu cu 2 copii, nevasta si bagaje, iti trebuie ceva mai serios, mai ales daca sunt drumuri de munte. Asa ca am ales motorul T-GDI de 140CP si sper sa imi depaseasca asteptarile. Din cate am citi pe net (review-uri ale persoanelor ce au asa ceva, ale celor specializati in testarea masinilor), pare sa fie ok.

O sa las mai jos cateva informatii referitoare la masina.

CEED SPORTSWAGON 1.4 T-GDi 7DCT GT Line MY20
RNG - Orange Fusion
Geamuri spate si luneta cu fumurii
Faruri tip LED
Semnal schimbare directie de mers incorporat in oglinda laterala
Oglinzi exterioare electrice si incalzite
Oglinzi exterioare pliabile electric
Scaune incalzite pentru sofer si pasager
Schimbator de viteza imbracat in piele
Volan incalzit
Climatronic
Dezaburire automata parbriz
PTC (Positive Temperature Coefficient)
Bord tip "Supervision" - 4.2" TFT
ECM
Senzor ploaie
Izolatie capota
Priza in portbagaj
Incarcator USB
RADIO+ RDS+ DAB cu display de 8"

Cam astea sunt extraoptiunile alese de mine, in afara celor standard GT Line.

Data incheiere contract: 19.07.2019
Data avans: 19.07.2019
Data estimata cand o sa ajunga masina: sfarsitul lui octombrie
Pret masina dupa ce s-a aplicat discount-ul de dealer de 1500 Euro si cel Rabla (1350 Euro) : 19688 Euro

Sper sa inceapa din nou programul Rabla anul acesta pentru a beneficia de discount (o sa se ocupe dealerul de ticket). Daca cineva stie ceva de asta, va rog sa impartasiti si cu mine informatiile :) Dau o bere.
Legat de Casco, stiu ca este cineva pe forum ce se ocupa de asa ceva. Nu-i stiu exact numele, asa ca orice informatie este bine venita. Incerc sa imi fac un calacul privind cheltuielile din toamna (casco, anvelope iarna + jante - daca merg sa nu montate pe 16' ; dealerul nu stia exact daca sunt etrieri mai mari si daca poti sa pui doar 17').

Multumesc si astept cu nerabdare sa impartasim gandurile referitoare la masini.
Raspund cu mare drag la orice intrebare :)
Cosmin.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by andrei1271984 »

Salut,


Parca stiam pe cineva care are preturi bunicele la casco #-o (asa vorbeste lumea :lol: )
Iti trimit acum mesaj privat :mrgreen:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

OmuNegru
Posts: 19
Joined: 20 Feb 2019, 12:26
Auto: Ceed 7DCT GTLine 2019
Location: Bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by OmuNegru »

Pe Ceed GT-Line (normal nu SW) am trecute doar jante de 17'' si 18'' in cartea masinii. Dealerul mi-a spus ca, desi nu e trecut in configurator, discurile de frana ar fi mai mari pe GT Line si de aceea e riscant sa pui jante de 16'' pe ea.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Sincer nu cred că este vreo diferență între GT line SW si hatchback privind dimensiunea etrierilor dar rămâne de văzut. O sa scriu aici daca aflu ceva concret. Mersi!

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Astazi tocmai ce am fost contactat de dealer anuntandu-ma ca din pacate, se pare ca nu se poate livra (factura) masina in timp util, utilizand programul Rabla. Maine o sa aflu mai multe cand ma intalnesc cu ei la SAB- Romexpo. Mi s-au oferit maimulte variante:

1. Sa astept sa vina masina, nemaiputand benficia de discountul RABLA (~800 de Euro, dupa plata ticketului)
2. Sa achizitionez una asemanatoare de pe stock (nu exista GT-Line SW 1.4T-GDI, orice culoare, in tara), un hatchback. (asta cam pica pentru ca imi trebuie spatiu...de...familie cu 2 copii)
3. Acizitia unei Kia XCEED. Aici, sunt cam sceptic, nu pare sa fie la fel de spatioasa ca SW, dar dealerul mi-a zis ca este un crossover foarte incapator..ma rog, ma duc maine la ei sa vad live masina si sa ma conving singur daca e ok sau nu.

Termenul de livrare conform cntractului este de 60 de zile din data de 1 a lunii de comanda (Septembrie). Deci, pana la sfarsitul lui Octombrie ar trebui sa ajunga. Daca acest lucru nu se respecta, cineva ar trebui sa ofere explicatii (nu ca se lanseaza un model nou si ca il baga in fata. comanda data/semnat contract pe 19 iulie )
Parerea voastra care e? Apreciez orice raspuns si sinceritatea.

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Adeezah »

Și eu sunt in aceeași situație ca tine (comanda data pe 13 Iulie).
La fel achiziționat ticket de la dealer.
Singura diferența este ca eu am lucrat cu cei de la MIT.
Chiar astăzi am încercat sa contactez dealerul sa aflu dacă are vreo informație, in cazul unui răspuns negativ urmând sa ii spun ca astept informarea oficială de la fabrica (conform contractului cei de la Kia sunt obligați sa îți comunice cu minim 2 săptămâni înainte de termenul limita, motivul întârzierii).
Ei oricum sunt foarte bine acoperiți de contract. Greu sa poți face ceva major încât sa merite efortul. Încearcă sa mai obții un discount ceva și sa îți recuperezi banii pe ticket (referitor la asta, eu mi-am întrebat dealerul săptămâna trecută despre acest aspect și așa cu jumătate de voce a zis ca “poate îl facem 50-50”)
Îmi pare rău pentru situația ta, și te înțeleg perfect.
Mâine după întâlnire te rog sa ne spui și noua ce ai făcut.
Mult succes !

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Eu unul sunt putin scpetic privind comunicarea dintre fabrica si dealeri. Nu pot sa cred ca nu obtin nici un fel de informatii, cu mai putin de o luna pana la data livrarii. Ideea e ca programul RABLA are ca data de incetare 20 noiembrie confirm www.afm.ro
Sper sa o scot maine la capat cu ei, nu as vrea sa o shimb cu XCEED (btw: nu exista XCEED GT-Line) pentru ca sunt sigur de volumul portbagajului mai mic la XCEED, in comparatie cu SW. O sa incerc, cu siguranta, un extra discount si va tin la curent.

O intrebare, totusi: daca merg la alt dealer si povestesc cele intamplate, exista vreo sansa de rezolvare? Sau toti sunt la fel, tinand cont ca si tu ai problema cu cei de la MIT?

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Adeezah »

Nu rezolvi nimic nici cu alt dealer. Toți au aceeași poveste și fac promisiuni aiurea astfel încât sa își atingă targeturile.
Azi l-am contactat pe al meu, a zis ca nu are nici o veste. I-am cerut comunicarea fabricii conform contractului și a zis ca se rezolva.
Vineri o sa ii fac o vizita și o sa incep sa renegociez in cazul in care nu ajunge la termen pentru a beneficia de rabla.
Tu ce ai rezolvat cu ai tai ?

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Am fost la Romexpo si am discutat cu dealerul. Se pare ca astazi au primit termen de livrare pentru un anumit lot de masini, printre care bineinteles ca a mea nu se afla (s-a cautat dupa ID-ul din contract). Acestea fiind spuse, sunt slabe sanse ca pana la sfarsitul lunii sa ajunga, astfel incat pana pe 20 noiembrie cand expira Rabla sa poata fi facturata si sa se foloseasca ticketul. Acestea fiind spuse, mi s-a oferit XCEED, care arata demential dar e mai micut in comparatie cu SW...mi s-a parut ca "mi-a fost bagat pe gat" acest model si tendinta era de a renunta la comanda si de a lua XCEED.
De aceea, am fost si la Autonet in Giulesti. Acolo am aflat fix aceleasi lucruri...fabrica nu comunica cu dealerii, nu este un timeline transparent si sunt notificati in ultimul moment privind un lot ce urmeaza sa ajunga in tara...

Asa ca raman variantele de mai jos:

1. Astept sa vina masina comandata (poate luna noiembrie) si pierd ticketul rabla - pret final de achizitie: 21038Euro
2. Achizitionez un XCEED deja pe stock, acelasi motor, aceleasi dotari, cu ticket RABLA si discountul de 1000 Euro (ATENTIE: pentru XCEED, discountul nu este de 1500 de euro ca la CEED normal, ci de doar 1000Euro) : pret final de achizitie: 20137Euro

Diferenta de 900 Euro dintre cele 2 ma incanta, doar ca sper sa nu regret daca ar fi sa aleg XCEED.

Ca rezumat, daca sunt persoane in aceeasi situatie ca mine si nu au primit confirmare pentru comanda, isi pot lua gandul de la RABLA, se pare.
Prioritate au modelele noi, chiar daca este semant un contract si se depaseste termenul...

Pareri / sfaturi ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Nesta3 »

Sfat? Proceed, si le impaci pe amandoua =D>
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Adeezah »

Eu unul o sa iau legătura cu dealerul sa văd dacă merge varianta cu xceed(cu condiția sa aibă mașina de pe stock cam 90% din ce as vrea), asta pt ca am mers pe varianta hatchback, deci nu am nevoie de f mult spațiu.
Dacă as fi in locul tău, având 2 copii as rămâne pe varianta de așteptare a ceed ului sw.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Am primit o oferta de la Autonet pentru un Proceed alb, 1.4T-GDI cu 4000 km, masina fiind de test drive. Ca dotari, are mai putine se pare din cele alese de mine la SW. Pretul este de 21K Euro. Daaaar, e masina SH, ticket rabla nu se aplica, etc...

Legat de XCEED, nu e atat de mica incat sa nu o pot utiliza in concedii/etc. doar ca GT-Line-ul are ceva aparte ce m-a atras de la inceput.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Nesta3 »

Adica asta:
https://www.autovit.ro/anunt/kia-pro-ceed-ID7GxSqe.html
Eu zic ca se merita, chiar daca are 4000km.E alta poveste proceed-ul asta, ca design, condus, etc.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Adeezah
Posts: 26
Joined: 07 Jul 2019, 16:45
Auto: Ceed
Location: Earth

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Adeezah »

Mie unul dacă este vorba de design, xceed mi se pare peste proceed.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

XCEED-ul e mai pentru Bucuresti/ Romania, tinand cont de drumurile pline de gropi.
ProCEED-ul este mai de fita, arata intr-un fel...

O sa raman pana la urma la varianta cu XCEED pentru ca m-am cam saturat de asteptari fara nici un raspuns. Cam ciudat din partea KIA sa procedeze asa, necomunicand cu dealerii si nerespectand termenii de productie.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”