spdblue's flame

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

spdblue's flame

Post by spdblue »

Ziua buna! Din 05 noiembrie 2019 sunt posesorul unui model Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST.
Fata de prima generatie diferentele sunt majore. Insa sa nu uitam ca la momentul potrivit cee'd a fost un model care a ravasit piata de autoturisme in sens pozitiv.

Partile bune:
- design elegant, sportiv si placut. Culoarea Blue flame este foarte reusita;
- au modificat in bine suspensiile masinii, este mult mai bine inchegata, trecerile peste denivelari sunt mult mai bine absorbite si nu se mai resimt atat de tare ca la prima generatie;
- un motor foarte vioi cu potential mare; am abordat trasee diferite, cu multe viraje , urcari si coborari fara sa fortez masina. Raspunde impecabil. Ramane sa ma acomodez cu acceleratia pe care uneori o calc prea ferm;
- 6 trepte la cutia de viteza te ajuta mult;
- interiorul si ergonomia acestuia sunt mai mult decat bune; scaunele au fost redesenate si iti asigura un confort lombar foarte bun (inexistent la prima generatie), pozitia la volan este placuta, nu este obositoare;
- luminile din bord sunt odihnitoare, fac bordul vizibil atat ziua cat si noaptea intr-un mod placut (la primul model lumina portocalie era uneori obositoare);
- directia este mult mai ferma dar este agreabila;
- luminile sunt mult mai bune decat la prima generatie iar sistemul acestora de folosire este foarte practic si ingenios;
- sistemul de franare a fost imbunatatit; la primul model cand apasam chair si usor frana aceasta raspundea foarte ferm; acum franarea este mai placuta dar este si eficienta;
- dupa 12oo de kilomteri consumul mixt este de 6,1/100 km-tri;
- la fel ca prima generatie este un model care atrage privirile trecatorilor sau participantilor la trafic.

Partile mai putin bune:
- cauciucurile de vara sunt foarte zgomotoase;
- in mediul urban este destul de gurmanda, mai ales daca parcurgi distante mici; consumul variaza intre 8 si 10% fata de modelul din prima geneartie care in aceleasi conditii papa 7-9%;
- cand introduc in marsarier am senzatia ca agata ceva, nu scoate niciun zgomot dar imi da senzatia ca nu intra; noroc cu sunetul sistemului audio care se reduce semnificativ la mersul inapoi.
Pe curand! Drum bun si numai bine!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Re: spdblue's flame

Post by ionut75 »

Sa o stăpânești sănătos și sa te ducă pe drumurile patriei cel puțin la fel de mult ca primul Ceed.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: spdblue's flame

Post by ciorelu »

Salut! Sa o stapanesti sanatos si multe drumuri fara incidente sau probleme. Si eu am observat ca agata parca putin la marsarier, dar am impresia ca inca nu am descoperit miscarea...

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's flame

Post by spdblue »

@ionut75 multumesc frumos! Primul Cee'd a ramas in familie. Merge ireprosabil.
@ciorelu multumesc frumos! Asemenea! Sper sa nu fie vreo ,,buba".

Drum bun si numai bine!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”