Kia Ceed GT 1.6 MT

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Dupa 5 luni de asteptare masina a intrat in posesia mea si a venit timpul sa fac un jurnal de bord unde o sa prezint evolutia ei.

Am ales varianta manuala pentru ca din punctul meu de vedere cutia automata este prea lenta pentru stilul meu de condus. Am testat masina cu cutie automata si nu mi-a lasat o impresie buna desi plecasem chitit pe ideea ca trec la automata.

Am ales varianta GT pentru motorul de 1.6 , pentru look si pentru dotarile optinale incluse in pret. Am mai ales extraoptiuni de 1500 euro pe care le consideram necesare.

Momentan am condus-o 1800 km regim urban / extra urban 50 - 50% .

Primele impresii :

Pro:
- consum mediu decent in conditii de condus in stilul meu care nu e tocmai unul linistit :lol: . Mai precis, consum de 15% ( testat prin reumplerea rezervorului ) pe autostrada bucuresti - constanta - bucuresti condusa doar in reprize de 170 - 220 . Consum de 13 - 16% in bucuresti aglomerat. Consum in oras liber 9 - 12% . Consum extraurban fara autostrada si doar cu cateva reprize de fun 8.4% .
Consum mediu de cand am luat masina 11.4.
- suspensa si directia sunt foarte precise pe modul sport, tragi de volan in curbe la 80 - 120 fara sa chitaie.
- Masina se simte perfect (ca o masina premium) la viteze mari, lucru care imi place la nebunie.


Contra:
-de cand am luat masina are un zornait in evacuare, lucru care o sa fie verificat cand ma duc sa-mi iau actele.

Revin cu mai multe poze dupa o sesiune de poze profesionale :wink:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Qalex21 »

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos !

Maricel consumul, dar cred ca si tu esti de vina lol.

Cochetez si eu sa fac trecerea pana la urma, dar inca nu sunt decis daca Ceed GT sau Civic 1.5 Sport. Ultimul nu am apucat sa il conduc, dar singurul avantaj pe hartie ar fi consumul ceva mai bun cu performante similare, si poate, doar poate intra la rabla, in rest Ceed il cam bate la celelalte capitole. Sa fiu sincer, noul ceed GT manual nu m-a impresionat deloc la test drive, de aceea am si optat acum aproape 1 an sa iau un Ceed GT din 2015 in care m-am simtit mai bine, plus ca in opinia mea, inca arata mai bine modelul anterior.

Drumuri bune si sa ne mai ti la curent cu evacuarea :)

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

Ceed GT 2 are un bot mult mai agresiv si linia laterala de la geamuri e f sport vs 3 care e Ceed normal cu linie rosie pe buza si pe praguri :lol: . Spatele insa e mai frumos la 3. E doar o parere personala. Stim cu totii ca hyundai-kia n-au vreo mare istorie in masini de circuit eu inca zic ca sunt la nivel de testare.

Eu am vrut sa aleg intre Mazda 3, Kia si i30. Civicul imi place in varianta type r insa deja ne indreptam la alta categorie de masini. Masina aia are totusi o istorie in spate.

Consumul iti dai seama ca mi se datoreaza insa n-am luat masina asta sa ma uit la consum. Totusi un 1.6 dus la 200 cai trebuie folosit cum se cuvine. Pentru consum exista 1.6 diesel :) . Daca mergi foarte agresiv in oras scoti si consum de 18 25% stii si tu :)))

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by cata_nic10 »

O sa urmăresc jurnalul tău de bord. Intenționez sa achiziționez și eu această mașina, tot cu manuala, la primăvară. Îmi poți spune cât a costat și ce opțiuni ai mai pus pea ea? Finanțarea ai făcut - o pe persoana fizica sau juridica? Oferă și credit auto în lei cu dobânda fixa? Mulțumesc anticipat.
Pentru colegul care era interesat și de Civic : și eu am fost, am fost și la dealer dar după ce am citit de problemele cu oil dilution la 1.5 turbo, plus o mulțime de alte probleme (greieri, senzori ploaie, senzori parcare când ploua, ACC) m-am lecuit 😁 Sa nu mai vorbim de schimburi de ulei la 5 k- 6k kilometri

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by pop.emilian28 »

Asteptam pozele ! :) Sa ai parte de ea, si fara incidente ! :) Daca nu aveam Superb-ul, cu siguranta optam si noi pentru GT :D
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Boogie Man »

Felicitari pentru achizitie si te asteptam la intalniri s-o vedem si noi! :D

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

cata_nic10 wrote: 28 Dec 2019, 20:19 O sa urmăresc jurnalul tău de bord. Intenționez sa achiziționez și eu această mașina, tot cu manuala, la primăvară. Îmi poți spune cât a costat și ce opțiuni ai mai pus pea ea? Finanțarea ai făcut - o pe persoana fizica sau juridica? Oferă și credit auto în lei cu dobânda fixa? Mulțumesc anticipat.
Pentru colegul care era interesat și de Civic : și eu am fost, am fost și la dealer dar după ce am citit de problemele cu oil dilution la 1.5 turbo, plus o mulțime de alte probleme (greieri, senzori ploaie, senzori parcare când ploua, ACC) m-am lecuit 😁 Sa nu mai vorbim de schimburi de ulei la 5 k- 6k kilometri
Masina a costat final 21700 mai precis ( 103.000 ron ca traim in Romania si am achitat cu lei nu cu euro :lol: ) dupa o reducere de 700 euro datorita intarzierilor ( masina a fost livrata in 5 luni ) Deci pretul initial dupa reducerile lor a fost de 22400 si inainte de negociere 24100. In acest pret am primit anvelope de iarna Pirelli Sottozero 3 si covorase. Am achitat Cash.

Este varianta GT + scaune + volan incalzite, trapa si alte chestii minore de 30 - 50 euro pe care nu le mai stiu ( priza in portbagaj, incarcator nu stiu de care, led prin interior etc ~ 1500 euro in plus fata de pretul de baza). Nu am vrut faruri LED pentru ca am o problema de vedere si ma incurca grav K-ul unui led / xenon . As fi preferat blocul optic de LED cu semnalizarea led, dar cu faza scurta cu bec halogen.

Legat de ce spui mai sus cu greierii etc. Nici Kia nu e departe. Usile nu sunt aliniate perfect, are un zornait in evacuare de cand am ridicat-o, de vreo 200 km imi bate ceva prin bord cand sunt pe sport si sunt pe la 3000 ture. Este o masina medie, care se vrea premium, nu este premium. Finisajele si materialele din interior sunt decente. La astea trebuie sa te astepti de cand iei o masina de ~ 20.000 euro. Este peste calitatea oricarei masini noi, la suma asta de bani si cu 200 cai, dar nu te astepta la ceva premium. La o skoda / vw la banii astia misti consola centrala de zici ca e logan.

Una peste alta eu sunt multumit de ea pana acum, e confortabila la drum lung, foarte bine insonorizata, putere mai mult decat decenta pentru 1300 kg, foarte stabila pe drum ( incomparabil fata de ceed normal )

clau_j17
Posts: 3
Joined: 29 Mar 2019, 12:06
Auto: I20
Location: targu jiu

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by clau_j17 »

La o skoda / vw la banii astia misti consola centrala de zici ca e logan ... cred ca gresesti cind afirmi treaba asta Cap_PDT_01_21

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

clau_j17 wrote: 31 Dec 2019, 11:37 La o skoda / vw la banii astia misti consola centrala de zici ca e logan ... cred ca gresesti cind afirmi treaba asta Cap_PDT_01_21
Nu te gandi ca am ceva cu grupul VAG, imi doresc un Audi spre ex, dar vreau inca sa platesc 35000 pe o masina. Aceeasi parere o am si despre Ceed standard. Cand m-am urcat in showroom intr-un ceed, se misca fata de usa cand puneai mana pe ea, miscai de consola se misca si ea . Cam astea sunt masinile in range-ul asta de bani. Subliniam doar ca, la 21000 euro nu aveam ce alta alegere mai buna sa fac.

clau_j17
Posts: 3
Joined: 29 Mar 2019, 12:06
Auto: I20
Location: targu jiu

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by clau_j17 »

eu am masina si din acest grup (hyundai i20 - o prostie de masina) si vw golf 7, si nu exista termen de comparatie absolut deloc.
oricum iti doresc km fffffffffffff multi fara incidente tehnice sau rutiere [smilie=smiliz_kingz_pdt_02.gif]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Nesta3 »

Cand compari i20 cu golf 7, ai mare credibilitate. #-o
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Cosmin D »

At long last.😃 Sa o stăpânești sănătos. Frumos arata ornamentele GT in contrast cu această culoare.
La suma asta doar la Renault te mai poti apropia de un warm hatch dar nu cu toate dotările astea.
În combinație cu această bijuterie de motor si eu as fi mers pe cutia manuală chiar dacă mie DCT 7 ele mi-a lăsat o impresie bună, ce i drept, pe partea de confort.
Imi place mult masina. Eu anticipez si o reglare a consumului dupa 3 4 mii de km. La puterea asta însă e de asteptat sa fie mai gurmand. Ma bucur sa vad si oameni asumati in privinta asta. Ca o observație, eu am constatat ca la 1.4 140 daca se merge pe drumuri scurte, 3 4 km, consumul e mare pentru ca motorul nu atinge temperatura optima de funcționare. E până la urmă o caracteristică inerentă a motoarelor turbo cu injecție directă. La drumuri de 9 10 km ai un consum relevant. Presupun ca acelasi fenomen se manifesta si la 1.6 t gdi. Asteptam poze si cu interiorul :shock:

ffm
Posts: 4
Joined: 23 Dec 2019, 21:09
Auto: focus
Location: bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by ffm »

In bugetul acesta nu era mai ok un focus active 1.5 ecoboost?

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by andrei1271984 »

hopa #-o a venit concurenta peste noi :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed GT 1.6 MT

Post by Bhall »

clau_j17 wrote: 31 Dec 2019, 13:33 eu am masina si din acest grup (hyundai i20 - o prostie de masina) si vw golf 7, si nu exista termen de comparatie absolut deloc.
oricum iti doresc km fffffffffffff multi fara incidente tehnice sau rutiere [smilie=smiliz_kingz_pdt_02.gif]
Golf de 22000 ai 1.5 Tsi 150 cai . Doar daca adaugi jante pe 18 si alcantara deja ajunge la 25000 . Vorbim despre masini noi. La 22.000 iti iei un Golf chel in comparatie cu Kia. Si da un Golf chel e la interior hoit vs un 7r sau 7 gti de ex. Cum si o kia cheala e hoit vs una cu dotari.

Daca vrei sa faci o comparatie Hyundai - VW compara I30 highway cu un Golf la acelasi pret ( 16.000 euro ) si o sa ramai surprins.
ffm wrote: 31 Dec 2019, 16:09 In bugetul acesta nu era mai ok un focus active 1.5 ecoboost?
Era mai ok un Focus ST dar nu e in acelasi buget. Fa comparatie intre dotarile interioare ale masinilor, evacuare, suspensie si apoi fa comapratie intre garantia de 7 ani vs 3 ani . Mie mi-a dat cu plus la Kia.

N-as refuza niciodata un Focus ST 2.3 280 cai sau un Golf 7GTI 2 litrii 300 cai :) dar vorbim de 32000 +

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”