Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

User avatar
Alex M.
Posts: 20
Joined: 29 Oct 2019, 14:47
Auto: CEED 3
Location: Bucuresti

Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Alex M. »

Salutare,
Sunt (destul de) proaspatul posesor al unui Ceed My20 1.4 T-GDI si, desi este devreme (500km parcursi), ma simt dator sa impartasesc opiniile referitoare la masina.

1. Comanda

Pe scurt, cei de la Autonet Giulesti m-au dezamagit crunt. Comanda sfarsitul lui Iunie 2019, promisiune ca masina ajunge in 3 luni, data-limita contract 30 Septembrie, masina ajunsa pe 12 Decembrie dupa multe "S-a decalat productia/A intrat Xceed Hybrid in productie si a decalat-o/Nu avem data de productie etc." In ultima zi de Rabla "s-a produs masina si avem seria de sasiu, veniti repede sa achitati masina". Dezamagire legata de comunicarea cu dealerul, preferam sa imi spuna ca dureaza jumatate de an decat 3 luni si abureala in rest. Am updatat cu ce info am avut in topicul "Info asteptare masina".

2. Masina
[vin de pe un Golf 4 1.4 aspirat condus 6 ani, va fi subiectiv]
1.4 T-GDI Best + ecran 8' si camera marsarier + scaune, volan si parbriz incalzite + climatronic
Total 16.100 euro (plus Rabla plus 300 euro discount dealer)

Plusuri:
- arata bine, design modern
- confortabila, scaunele din textil te tin bine
- motor super silentios odata incalzit
- destul de puternica (schimbat 3-3.5K rpm)
- insonorizare generala buna
- garantia de 7 ani, ramane de vazut ce va acoperi si cum vor fi baietii de la service.

Minusuri:
- consum mare momentan (urban 50%+extraurban 50%, consum mediu 10L/100km), am inteles ca se mai tempereaza dupa cateva mii km
- insonorizare proasta la nivelul carenajelor. Practic se aude fiecare pietricica pe care roata o arunca in carenaj.
- vizibilitate generala destul de proasta, atat in stalpul A, dar mai ales in spate si stalpul B al pasagerului care se continua cu tetiera pasagerului. Pratic ai mai bine de 20cm in dreapta in care nu vezi nimic.
- plansa portbagaj slab calitativa
- joja pare ca e de jucarie
- lipsa unui piston pentru tinerea capotei. Aici am eu un mare pitic, mi se pare ca toti producatorii se zgarcesc stupid. Preferam sa imi puna 100 euro in plus si sa nu stau eu sa bag batul
- portbagajul destul de greu pe care trebuie sa il ridici mult pana sa stea deschis. Fac comparatie cu Golf 4, pe care il ridicam putin si statea singur
- rezervorul de lichid de parbriz pare compartimentat si nu reusesc sa ii dau de cap cum sa il umplu complet :)

Urmeaza sa ii pun o camera si un modul GPS pt caz de disparitie subita. Traim in Romania si asta ne ocupa tot spirtul.

Per ansamblu ii dau nota 8.5 la banii acestia. Este un best buy in segment iar Kia s-a maturizat si a ajuns sa atace gigantii Golf, Focus etc. Inca nu e 100% acolo, dar le sufla in ceafa.

Drumuri bune si un an nou fericit si ferit de incidente!

clau_j17
Posts: 3
Joined: 29 Mar 2019, 12:06
Auto: I20
Location: targu jiu

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by clau_j17 »

felicitari pentru achizitie si drumuri multe fara incidente PDT_Armataz_02_43
de ce nu ai continuat traditia tot cu vw ?
adevarat, sunt calitative dar nu se pot compara cu vw, daca tot ai avut.
drumuri bune

User avatar
Alex M.
Posts: 20
Joined: 29 Oct 2019, 14:47
Auto: CEED 3
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Alex M. »

Mersi.
VW s-a prostit la motoare, garantia e mai mica iar costul era mai mare comparand motorizare si dotari.

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Boogie Man »

Salut,

Felicitari pentru achizitie si eu zic ca ai ales un bestbuy.

Dupa ce am gasit masina lovita in parcare de 3 ori am decis sa-mi pun si eu o camera:
VIOFO A119 V3 GPS Cameră auto DVR Quad HD cu senzor de imagine Sony Starvis IMX335

Acum daca ar fi sa aleg iar probabil ca as merge pe modelul nou, dual:
VIOFO A129 DUO IR GPS Cameră auto DVR Duală Wi-Fi cu infraroșu și senzori de imagine Sony Starvis IMX291

Iar cat despre deschiderea capotei eu am am facut o mica modificare: https://upory.ru/catalog/kia/kia_ceed_iii/*

*daca vrei sa comanzi spune-mi inainte, ca sa-l intreb pe rus ce discount ofera clubului nostru :D

Drumuri bune sa ai si ne vedem la intalniri.

alexcrist
Posts: 810
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by alexcrist »

Modelul A129 Duo IR nu este gândit pentru o filma față/spate, ci față/interior, adică pasagerii.

LEDurile IR puse pe camere sunt nu doar inutile, ci fac mai mult rău dacă le pui în spatele unui geam, că se reflectă lumina lor în geam și pe filmare nu se mai vede nimic. Toate camerele cu IR sunt gândite să filmeze direct, nu prin geam.

User avatar
Alex M.
Posts: 20
Joined: 29 Oct 2019, 14:47
Auto: CEED 3
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Alex M. »

Mersi, dar am un prieten care imi aduce un Bluelens 2 duo.

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Boogie Man »

Din ce exemple am gasit eu pe youtube daca o folosesti sa filmezi in spatele masini se vede aproape perfect sau te ajuta mult in cazul unui eveniment nefericit. Nu contest faptul ca filmeaza mai bine in interior doar ca la momentul achizitiei mele varianta asta nu exista iar un model asemanator costa f mult.

https://youtu.be/8LwyveEDoWw?t=675

alexcrist
Posts: 810
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by alexcrist »

Aia din clip e A129 Duo simplă, nu IR. ;) O am și eu, și e foarte ok pentru față/spate. Dar subliniez: nu IR. :)

User avatar
Niels
Posts: 17
Joined: 30 Oct 2019, 20:54
Auto: Kia Ceed SW
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Niels »

Înțeleg că se poate cere dealerului un discount dacă nu se respectă termenul de livrare de 90 de zile? Am achitat mașina integral încă de anul trecut (Ceed SW 1.4 TGDI Best, cu opțiuni), iar termenul de 90 de zile a expirat pe 27 decembrie 2019 :(((

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Titi87 »

Pai contractul trebuie sa-ti dea un discount de 0.1% pentru fiecare zi de intarziere, maxim 5% din avansul achitat. Uita-te peste contract.

User avatar
Niels
Posts: 17
Joined: 30 Oct 2019, 20:54
Auto: Kia Ceed SW
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Niels »

Am citit. Ai dreptate cu penalizările de 0.1% pe zi. Dar mai e o clauză care acoperă dealerul în caz de întârzieri, pentru forță majoră. Ei pot invoca asta, pentru că e greu de verificat - părerea mea.

2. CONDIȚII DE LIVRARE, PREDARE, PRIMIRE
2.1: „Livrarea va avea loc pe cât posibil la termenul de livrare stabilit în Contract. Termenul de livrare poate fi însă prelungit de vânzător, cu informarea cumpărătorului cu minim 2 săptămâni înainte de expirarea termenului estimat de livrare, pentru situațiile prevăzute de mai jos (forță majoră - restricții de fabricație, accidente pe timpul transportului, blocarea transportului de către autoritățile vamale... etc.), cu 2 săptămâni la autovehiculele de stoc și cu 8 săptămâni la autovehiculele cu execuție la comandă, după cum a optat cumpărătorul”.
Pe mine nu m-a notificat nimeni de depășirea termenului de livrare.

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Titi87 »

Pai nimeni nu a fost notificat. Si eu si alti colegi de pe forum suntem in situatii similare cu a ta. Nu pot invoca forta majora dupa ce-ti livreaza masina, avand in vedere ca pana acum au tacut ca mutii + ca sunt colegi care au confirmat in "lista asteptare masina" ca au primit discountul respectiv. Si mie mi s-a zis ca o sa-l primesc, dar 100% o sa vad cand intra in productie masina, dupa 13 Ianuarie. Cu dealerul ai vb despre clauza asta? Ce ti-a zis?

User avatar
Niels
Posts: 17
Joined: 30 Oct 2019, 20:54
Auto: Kia Ceed SW
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 1.4 TGDI CosmoBlue Best+optionale

Post by Niels »

Încă nu am discutat cu dealerul. Evident, interesele noastre sunt diametral opuse :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”