Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

that.gannicus
Posts: 23
Joined: 15 Jan 2019, 17:30
Auto: Romania
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by that.gannicus »

Eu tin minte ca am dat avans cam 12.000 de lei pentru rezervare. GT Line-ul este alegerea cea mai buna din punctul meu de vedere.

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by ramadri »

Eu am dat 25000 lei la Ceed. Bănuiesc ca isi doresc undeva in jur de 10% minim

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by Titi87 »

Eu te sfatuiesc sa dai avans cat mai mult posibil.. In caz de intarzieri pe parte de livrare primesti un discount de 0.1%/zi din avansul platit. Personal am mers pe varianta best + o parte din ce contine GT in plus ca si optionale ce ma interesau: jante 16, climatronic, monitorul de 8'' cu android auto si camera, scaune si volan incalzite + cateva chestii mai ieftine. In felul asta am iesit cu aprox 1000 euro mai ieftin, bani ce mergeu pe chestii de estetica... acum fiecare isi face calculele in felul lui. Cel mai bine este sa intri pe site la ei si sa faci o simulare.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by misuspita »

Sunt câteva chestii care nu țin de estetică și care te obligă să sari mai sus în configurator.

Cazul meu, am vrut neapărat lumini led. Opțiunea nu e scumpă, dar te obliga sa iei nivelul de echipare Star. Deci în loc sa dau 460€ pe leduri, mai trebuie sa dau și încă 600€ pe ceva briz-brizuri.

Din punctul meu de vedere kia și-au cam luat nasul la purtare cu preturile. Compar doar cu mașinile de care eu am fost interesat si chiar am configurat cu dealer. Ford Focus - vine cu led pe oglinda standard. Și scurta și lunga. Cost 0€. La Opel Astra - led simplu costa 150€. Niciunele legate de alt nivel de echipare. La Ford pachet care conține ceva mărunțișuri dar și echipare sunet Bang&Oluffsen - 250€. 10 difuzoare, cu subwoofer. La Kia te obliga sa iei și display de 10, boxe jbl și opțiunea de sunet premium. Total duce la 1000€. Robert Adam de la turații, care e mare fan kia a declarat ca cel B&O e net superior.

Chestii de genul asta mi se par ca strică potențialul mașinii. Ok, fiecare cu politica lui, dar na... Păcat.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by R0BERT0 »

Neatza!
Ce jante aveti pe ale voastre? Este mai bine sa le achizitionezi de la ei sau sa comanzi dupa? Nu visez la ceva extravagant dar nici cele de tabla nu mi plac (nu pentru vara).
-15" mi se par cam mici (cel putin vizual nu imi plac ,, poate or fi mai utile datorita balonului mai mare)
-16" cred ca ar fi cel mai potrivite
-17" ...ce parere aveti ? ...prea rigide , consum mai mare , articulatii predispuse la a se uza mai rapid etc...
GT...line ul are modificari la suspensii ?

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by ciorelu »

Roberto,

Eu am cumparat jante de aliaj si anvelope iarna de la baietii de mai jos. (nu fac reclama, dar mi s-au parut super ok, tinand cont ca toti fugeau cand auzeau de XCeed, pentru ca e prea noua si nu a aparut in lista lor de masini compatibile cu anumite accesorii, sau invers)
https://www.google.ro.ro/ jantele de 16' cu anvelope Hankook. 205/60/16

De la reprezentanta, nu o sa te poti apropia de preturile lor. Sunt excesiv de mari si nejustificate.
Initial, cand am dat comanda in august de Ceed GTLine, mi s-a spus jantele fiind pe 17', exista o diferenta privind marimea etrierului fata si nu poti pune jante de 16'. Nu stiu cum e cu roti pe 17', dar banuiesc, logic, ca ai stabilitate mai buna, este putin mai rigida si evident, costul mai mare :))
Nu cred sincer ca sunt modificari la suspensie la GT Line.

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by R0BERT0 »

ciorelu wrote: 14 Jan 2020, 03:12 Roberto,

Eu am cumparat jante de aliaj si anvelope iarna de la baietii de mai jos. (nu fac reclama, dar mi s-au parut super ok, tinand cont ca toti fugeau cand auzeau de XCeed, pentru ca e prea noua si nu a aparut in lista lor de masini compatibile cu anumite accesorii, sau invers)
https://www.google.ro.ro/ jantele de 16' cu anvelope Hankook. 205/60/16

De la reprezentanta, nu o sa te poti apropia de preturile lor. Sunt excesiv de mari si nejustificate.
Initial, cand am dat comanda in august de Ceed GTLine, mi s-a spus jantele fiind pe 17', exista o diferenta privind marimea etrierului fata si nu poti pune jante de 16'. Nu stiu cum e cu roti pe 17', dar banuiesc, logic, ca ai stabilitate mai buna, este putin mai rigida si evident, costul mai mare :))
Nu cred sincer ca sunt modificari la suspensie la GT Line.
Adica ti ai luat cu jenti de tabla de la ei si ai cumparat pe cele de aliaj separat , asta pe GT line (din cate stiu au aliaj inclus la modelul asta). De ciriozitate , ce economie ai facut la treaba asta , daca iti amintrsti desigur.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by ciorelu »

Masina a venit cu jante de aliaj si anvelope de vara pe 16. Eu am cumparat alte jante de aliaj tot pe 16 cu anvelope de iarna.
Am dat cu tot cu montat ~3000 de lei. De la reprezentanta nu am luat nimic. Lipsa de profesionalism m-a facut sa nu ma mai duc la ei pentru nimic, nici macar pentru reviziile urmatoare.

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by ramadri »

Ca sa-ti faci o idee, am cerut eu o oferta de jante pe 16 pentru Ceed (ca sa-mi fac un kit de iarna)...si am primit: 3300 lei ...acuma citeste ce a scris ciorelu deasupra mea

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by misuspita »

3300 când o janta de aliaj la magazin pleacă de la 80€?

Zid! :lol:
Last edited by misuspita on 15 Jan 2020, 12:56, edited 1 time in total.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by ramadri »

Sa-ti mai zic ca am cerut oferta pentru jante de tabla !? Ca sa nu exagerez insa, cred ca reprezentantul nu a auzit si cuvantul tabla

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by R0BERT0 »

ramadri wrote: 15 Jan 2020, 12:42 Ca sa-ti faci o idee, am cerut eu o oferta de jante pe 16 pentru Ceed (ca sa-mi fac un kit de iarna)...si am primit: 3300 lei ImageImage...acuma citeste ce a scris ciorelu deasupra mea ImageImage

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Pai si daca de ex iei de tabla pe 16, in loc de aliaj , cu ziceati voi , ...se regaseste diferenta aia in pretul masinii ? Sau la achizitie iti baga preturi mari iar daca ar fi sa o iei fara nici nu simti la pret ; ; altfel nu faci nicio afacere.
Cred ca diferenta intre tabla si aliaj ar fi undeva la 500E ...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Cel mai bine le iei direct ca opțional.Pachetul de jante 16"aliaj+anvelope+senzori e 300e când îl pui ca opțional la comanda mașinii.Dupa, nu te mai atingi.Ca idee, setul de jante aliaj 16"(doar jantele) costa undeva la 3600 lei la reprezentanta.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by R0BERT0 »

[*]
Nesta3 wrote: 15 Jan 2020, 15:49 Cel mai bine le iei direct ca opțional.Pachetul de jante 16"aliaj+anvelope+senzori e 300e când îl pui ca opțional la comanda mașinii.Dupa, nu te mai atingi.Ca idee, setul de jante aliaj 16"(doar jantele) costa undeva la 3600 lei la reprezentanta.
Multam de lamurire pentru acest aspect.👌

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Achizitie , configurare , sfaturi ...Kia Ceed

Post by R0BERT0 »

Cică pe GT line nu se pot decat jenti de 17" , doar 17" ...chiar si iarna. 🤔Hmmm....sunt in dubii , nush daca sunt chiar ok pentru drumurile noastre.
Voi care aveti 17 ...cum le simtiti ?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”