Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Dr.Agosh »

😂 s-o ploua fara griji. Nu o mai spalasem de mult. Cu ceara e prima data cand experimentez, din ce am gasit pe YT la americani si britanici pare sa reziste destul de mult ceara asta...voi vedea cum rezista la vremea si conditiile de la noi. Am prespalat masina cu spuma, clatira cu vap, spalata cu sampon auto cu manusa de microfibra la 2 galeti, clatita iar..apoi uscata si ceruita. Mi-a luat vreo 2 ore toata treaba cu tot cu interior (aspirate firmiturile de biscuti ai lu' fiumiu, sters praful, spalate presuri...etc.)
Am pus un filmulet cu felul in care curge apa de pe ea, e o placere! Cert este ca dupa ceruire masina straluceste. Nu stiu daca din fabrica se da vreun strat de sealant sau ceara, insa daca au dat, s-a dus repede...apa incepuse sa nu se mai scurga, nu se mai faceau perle de apa pe capota, ci o balta omogena.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by SIA »

Pfff...Bravo tie daca ai rabdare, placere si timp s-o lustruiesti 2 ore. Eu mai mult de 30 de minute nu rezist (2 jetoane-spalare si osmotica; 1 jeton-aspirat si apoi sters cu microfibra inauntru si afara cu o laveta de caprioara). N-am dat cu nicio solutie de interior inca, desi ma tenteaza sa cumpar ceva de la Sonax.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Dr.Agosh »

Dupa un drum de vreo 50km urban si extraurban si cu o ploaie torentiala, masina arata ca proaspat spalata. Sunt de-a dreptul impresionat de ceara. Sa vedem dupa cate spalari se va pierde efectul.
IMG_20200621_090923__01.jpg
IMG_20200621_100509__01.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Bogo2020 »

Felicitari Dr.Agosh pentru efort si rezultat! Asa sa o tii mereu! Sa iti faci timp cate doua ore la fiecare cateva luni ca sa o bibilesti pt ca merita. Ceara cu carnauba da tare bine pe vopsea inchisa la culoare, creaza efectul acesta de perlute de apa (beading), dar mai ales ai protectie anti-UV. Eu mai am o teorie: ceara actioneaza si ca strat de sacrificiu pentru o parte din microzgarieturile provocate in timpul spalarii.

Ai facut alegere buna cu 845 de la Collinite. Ceara aceasta te poate tine si 6 luni daca speli masina cu un sampon cu pH neutru. Cu cat e samponul mai acid ("activ"), cu atat se dizolva mai repede ceara. Majoritatea producatorilor au in oferta asemenea sampon. Vad ca stai la casa. Un sampon neutru e si mai prietenos cu gazonul si floricelele decat cel acid.

Toate masinile sunt date din fabrica cu un strat de ceara grosiera care sa le protejeze de apa, sare, UV in timpul transportului si al stationarii prin cine stie ce punct de distributie. Cand este preluata de dealer, masina se decereaza (deceruieste?) chimic (adica o spala cu un sampon mai agresiv). Cand o primesti tu, masina are cel mult o ceara rapida aplicata in procesul de spalare. Am vazut ca unii dealeri mai ofera un serviciu de ceruire/hidrofobizare cu ceva mai "long lasting" (in familia Kia-Hyundai se foloseste Simonize "GlassCoat"), dar preturile sunt in general mari.

SIA, hai sa iti dau o veste buna: au aparut tratamente ceramice "spray on/rinse off". Cauta de ex Gyeon Wet Coat. Iti confirm ca se aplica ultra rapid, dar personal prefer tot ceara carnauba solida (Collinite 476, Chemical Guys Celeste Dettaglio V2) sau lichida (Collinite 845, Chemical Guys Extreme Top Coat).

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Nesta3 »

Am avut si eu Colinite 845.Daca vrei sa dureze, iti recomand sa iti iei una lichida pe care sa o aplici prin pulverizare imediat dupa spalare si pe urma o clatesti.

Daca vrei sa treci la altceva care sa se aplice usor si rapid si sa si fie de durata, incearca Sonax Polymer Net Shield.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Dr.Agosh »

Merci Bogo. Am vazut din comentariile tale ca si tie iti place sa iti faci singur curatenia in masina =D>
Asta e "arsenalul" pe care il folosesc pt exterior
IMG_20200621_191036.jpg
Pentru interior momentan nu am cumparat produse de curatat, masina e tanara si un sters de praf cu microfibra si aspirat sunt suficiente. Iar pe portiere unde mai apar urme de incaltaminte de la urcat/coborat am luat niste servetele pt plastic, dar de cele mai.multe ori o laveta umezita e de ajuns.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Dr.Agosh »

Merci de recomandare Nesta. O sa vad cat tine asta si ma orientez

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Dr.Agosh »

Sambata am spalat masina pt a 2-a oara de cand am dat-o cu ceara(acum o luna) iar pe capota a disparut complet efectul de beading, in rest masina s-a spalat si curatat f usor. Posibil din cauza temperaturilor mai mari la care ajunge capota sa se fi uzat complet ceara. Nu am garaj sau acoperis deasupra masinii si sta complet in soare de dimineata pana pe la 17:00. Clar nici culoare nu ajuta la pastrarea unor temperaturi mai mici.
Am reaplicat ceara pe toata masina dupa spalare (mi-a luat cam 15 minute sa ceruiesc toata masina, a mers mai repede tura asta ca prima data, dar ma gandesc sa iau si un sampon auto cu ceara sau o ceara spray on/wash off pentru perioadele dintre ceruirile la mana.
Imi spunea un prieten, posesor de ford fiesta ST nou, ca i-ar fi recomandat un tinichigiu sa isi "ceruiasca sub presiune interiorul pragurilor si alte crevase din caroserie care sunt expuse in mod normal la apa si cu risc de coroziune". Eu nu am mai auzit de asa ceva, stiu de clasica antifonare, dar asta e ceva diferit. Aveti experiente careva cu procedeul asta?

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Caralumba »

Fair day, be well !
Image

lulacanci
Posts: 3
Joined: 12 Nov 2019, 16:16
Auto: Hyundai i20
Location: Iasi

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by lulacanci »

Nu e cazul la o masina noua sa pui ceara de cavitati in usi sau alte locuri. Au deja. Probabil Ford Fiesta aia o stia tinichigiul ca e cu probleme cu rugina, cum sunt des la ford. Doar in caz de reparatii sau inlocuiri se pune ceara de cavitati.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Ceed Sportswagon My20 GT-LINE 1.4 T-GDI 6MT

Post by Dr.Agosh »

Evacuare condens AC...sau altceva?
Screenshot_20200816-122231.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”