Kia Proceed gt MY2020

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Regres pe casco fac. Am la Groupama cu dispozitiv telematic, pe care încă nici nu am apucat sa îl instalez🙂
Oare o sa fiu taxat în plus la polița de anul viitor?
andrei1271984 wrote: 29 May 2020, 21:22
yso wrote: 29 May 2020, 14:05 Sa o stăpânești sănătos și fără alte incidente în trafic.
Ghinion curat, ce sa zic....
Dacă aveai RCA cu regres iti reparai masina la asigurătorul tău si nu mai apelai la casco.
si nu e acelasi lucru ? #-o :lol:
rca cu decontare directa = regres pe casco (mai putin allianz si groupama care te taxeaza putin)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by andrei1271984 »

cata_nic10 wrote: 30 May 2020, 09:01 Regres pe casco fac. Am la Groupama cu dispozitiv telematic, pe care încă nici nu am apucat sa îl instalez🙂
Oare o sa fiu taxat în plus la polița de anul viitor?
andrei1271984 wrote: 29 May 2020, 21:22
yso wrote: 29 May 2020, 14:05 Sa o stăpânești sănătos și fără alte incidente în trafic.
Ghinion curat, ce sa zic....
Dacă aveai RCA cu regres iti reparai masina la asigurătorul tău si nu mai apelai la casco.
si nu e acelasi lucru ? #-o :lol:
rca cu decontare directa = regres pe casco (mai putin allianz si groupama care te taxeaza putin)
la reinnoire vei aparea cu dauna 20 % din valoarea despagubirii :roll:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by yso »

Adica la reinnoire creste polita cu 20% din valoarea despagubirii nu?
Pai si daca dadeai 60-100 de lei in plus la RCA si luai RCA cu regres si reparai masina pe rca-ul tau nu era mai bine?
In felul asta nu te atingeai de polita casco si nu te costa nimic in plus nici la Casco, nici la RCA.
Asa e sau nu inteleg eu bine treaba asta cu regresul? La Generali asa mi s-a explicat.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by andrei1271984 »

yso wrote: 30 May 2020, 12:04 Adica la reinnoire creste polita cu 20% din valoarea despagubirii nu?
Pai si daca dadeai 60-100 de lei in plus la RCA si luai RCA cu regres si reparai masina pe rca-ul tau nu era mai bine?
In felul asta nu te atingeai de polita casco si nu te costa nimic in plus nici la Casco, nici la RCA.
Asa e sau nu inteleg eu bine treaba asta cu regresul? La Generali asa mi s-a explicat.
nu :D
Iti dau un exemplu ca sa intelegi mai bine.
Te loveste cineva , dauna este 10000 LEI. La reinnoirea politei casco Groupama o sa apari cu daunalitate de 20 % din aceasta valoare , adica 2000 LEI.
Majorarea primei de asigurare la reinnoire se face in functie de raportul dintre prima de asigurare achitata de tine si suma daunelor platite de asigurator. Daca daunele sunt mai mici decat suma achitata de tine atunci prima de asigurare ramane cam la acelasi nivel din anul precedent.
Oricum asta depinde f mult si de brokerul/asiguratorul respectiv pentru ca are posibilitatea sa-ti mai dea o reducere, insa majoritatea nu o fac, zici ca dau de la ei :lol:
Ce ti-am povestit mai sus se aplica doar la Groupama si Allianz. Restul companiilor nu taxeaza clientul la regres.
Referitor la rca cu decontare directa este fix optiunea clientului daca o alege sau nu. Un rca simplu la City poate costa 350 lei sa zicem iar un rca cu decontare directa la companii f bune (groupama , Generali , Allianz) este in jur de 700-800 LEI.
Depinde foarte mult de dauna pe care o vei avea (daca o vei avea :D). Daca vei avea o dauna mica clar ar fi fost mai bine sa alegi rca-ul de la city fara decontare. Pe de alta parte poti sa-ti repari masina pe casco iar la reinnoire sa te muti la o alta companie ;) sunt cazuri si cazuri , totul tine de feeling-ul clientului. Nici eu nici tu nu putem stii daca vei avea daune sau nu si nici valoarea lor #-o
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Asa ma gândeam și eu. Dacă îmi umfla groupama polița ma mut la generalli😀. Dar, din ce înțeleg de la tine, sper sa nu fie cazul deoarece dauna nu e foarte mare.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by andrei1271984 »

cata_nic10 wrote: 30 May 2020, 13:29 Asa ma gândeam și eu. Dacă îmi umfla groupama polița ma mut la generalli😀. Dar, din ce înțeleg de la tine, sper sa nu fie cazul deoarece dauna nu e foarte mare.

da, daca dauna nu depaseste prima de asigurare din anul anterior o sa fie ok ;) =D>
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

HMiller
Posts: 1
Joined: 06 Jun 2020, 22:31
Auto: Honda Accord
Location: Bucharest

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by HMiller »

Sa o stapanesti sanatos si ... cat mai multi km fara probleme!
Imi pare rau pentru incidentul asta, dar sper ca asta sa fie ultimul.

(PS - Chestia cu oil dilution la Civic era o poveste prin USA. In Europa nu exista aceasta problema la Civic cu siguranta, nu in Romania. Motorul ala de 1.5 e o bijuterie, la fel ca si cel de 1.6 de pe GT.)

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

HMiller wrote: 06 Jun 2020, 22:42 Sa o stapanesti sanatos si ... cat mai multi km fara probleme!
Imi pare rau pentru incidentul asta, dar sper ca asta sa fie ultimul.

(PS - Chestia cu oil dilution la Civic era o poveste prin USA. In Europa nu exista aceasta problema la Civic cu siguranta, nu in Romania. Motorul ala de 1.5 e o bijuterie, la fel ca si cel de 1.6 de pe GT.)
Mulțumesc frumos!
Problema de la Honda e cât se poate de prezenta și în România :) Citește forumul de marca! Și nu doar pe Civic ci și pe Crv. Chiar și pe hibrid au problema asta.

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Revin cu un update. Mașina are acum 1900 km. Consumul mediu de la achiziție este de 10.8 l. La drum întins între 8 mers în normal și 9 în sport dar ALERGATA TARE. La un mers decent estimez un 7 - 7.5 l. În oraș cel puțin 12.
Avaria avuta ca urmare a incidentului din trafic a fost remediata în reprezentanta, pe casco în regres. Felicit tinichigiul și vopsitorul de la Autodox Baia Mare : pur și simplu perfect. Nu se vede nicio diferența de nuanță între haionul vopsit și celelalte elemente de tabla ale mașinii.
Mașina a suferit și o cosmetizare: folii profesionale ceramice 95% pe geamurile spate și luneta și folii Light smoke pe faruri. Urmează folii și pe geamurile fata. Sunt cu protecție solara bineînțeles.
Nu știu dacă s a mai dezbătut subiectul: oare găsesc tavita pentru portbagaj originala pentru proceed și la ce preț?
Las câteva poze cu masina după aplicarea foliilor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by fixpixu »

Iti recomand sa iti iei tavita de la rimi. Am luat eu originala si e cam rigida.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”