Kia Proceed gt MY2020

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Bună tuturor,
După multe mașini second-hand din diferite clase, motorizări, branduri (nemțești, franțuzești, coreene, japoneze) am ales să îmi cumpăr o mașină nou nouta, pe gustul meu!
Dupa studiul pieței și a ofertei, am rămas în final cu 3 modele : ford focus 1.5 182 cp, honda civic 1.5 184 cp și kia ceed gt!
Primele două au picat pe rand : ford nu mai producea motorul de 182cp ci doar cel de 150 iar civicul vine cu grave probleme de fiabilitate la motor (oil dilution pentru cine cunoaște).
Am rămas la kia ceed gt fără sa vad vreuna live și după vizionarea unor teste pe YouTube m-am hotărât să fac un efort financiar în plus pentru Proceed Gt (mai ales ca am și un copil mic).
Mașina a fost testata (am rămas impresionat) și comandata la dealerul Kia din Cluj, dând avansul pe data de 23.01.2020, cu termen estimat de livrare în 20.04.2020.
Pe lângă dotările standard ale Gt am mai pus următoarele : faruri full led, bordul digital de 12.3, navigația mare de 10.25, scaune fata și volan încălzit și culoarea.
Am ales în final blue flame (alb și Orange au mai fost pe lista).
Prețul de lista venea la 27.614 euro din care s-a scăzut 1000 euro reducere importator și 614 euro reducere dealer după negocieri😁 Preț final 26.000 euro. Calitatea interiorului, motorul și dotările mi se pare foarte bune pentru acest preț, ținând cont de cât costa mașinile noi. Nu mai vorbesc de aspect.
Precizez faptul ca la reprezentanta din orașul meu, Baia Mare, nu mi-au acordat niciun fel de reducere în afara de cea a importatorului. Pe lângă faptul ca nu aveau niciun fel de Proceed în care sa ma urc, nu mai vorbesc drive test:) De aceea am ales reprezentanta din Cluj.
Acum aștept cu nerăbdare sa îmi vina mașina 😃
Singurul aspect care imi da oarecare emoții este garda la sol foarte coborâtă. Am avut 5 ani un BMW e90, de care am fost foarte mulțumit, dar mașina asta este și mai coborâta😮
Precizez ca am avut și mașini tip SUV (Santa Fe) și mai am un Renault captur iar o garda la sol mai înaltă vine cu anumite avantaje. Dar și dezavantaje 😁
Oricum mi-am dorit din nou o mașină sport dar în același timp practica și mi-o asum😁

R0BERT0
Posts: 64
Joined: 26 Oct 2019, 14:18
Auto: auto
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by R0BERT0 »

Ce mi place reducerea aia ..614€ ...😆. De ce ore nu o fi 600 sau 650 ? ....Retoric intrebam...🙂

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Ca sa iasă în 26. 000 euro. Inițial au oferit 514 euro😃. Era ceva procent din prețul total. Am mai tras eu 100😉

CristiXander
Posts: 19
Joined: 26 Jan 2020, 22:33
Auto: Proceed GT Line 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by CristiXander »

Salut,

Ai mers pe varianta cu cutie manuala, corect?

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Da, cutie manuala. Automata am înțeles că e puțin mai lentă, de pe testele altora. Plus posibilitatea de defectarea în timp, dat fiind faptul ca ca e cu ambreiaj uscat.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by AIVV »

Am avut, si inca am si eu emotii pana ma obisnuiesc cu faptul ca e mai joasa ca fosta masina (A4 B8). Pana acum cu putin ajutor de la senzori si atentie am scapat de fiecare data :D

Asteptam sa ajunga masina si sa vedem poze cu ea. Am vazut una albastra in Timisoara si arata foarte bine si culoarea asta.

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by Cibi »

E mai joasa cu 5 mm (jumatate de centimetru) fata de Ceed. E drept ca nu e o masina pt offroad sau drumuri forestiere, dar intr-un oras nu ai probleme. O bordura trebuie sa aiba 10 cm ... In teorie :). .. daca vreau sa urc o bordura mai mare, eu o urc cu spatele! ;)
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

Am văzut culoarea pe un ceed gt line și mi a plăcut mult. Albastru ma refer. Normal ca o sa pun poze după ce vine😁
Sper doar sa nu întârzie prea mult cu nebunia asta🙄
Poate ma trezesc cu ea la toamna😅

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

IMG_20200528_062605_332.jpg
IMG_20200528_062559_762.jpg
După 4 luni de așteptare a sosit în sfârșit și mașina mea😁. Termenul inițial a fost 20 aprilie, mașina a fost produsa în 13 mai și ridicata din showroom în 27 mai. Este grozava din toate punctele de vedere dar am avut un incident neplăcut 😑.
La 1 km de la ieșirea din showroom Cluj Florești, mergând sa alimentez, am fost lovit din spate de o autoutilitara într-o stare tehnica deplorabila!!! Staționam la întrarea în sensul giratoriu de pe calea Florești (pentru cei din zona), dând prioritate autovehiculelor din sens când am fost pur și simplu lovit în spate de cetățeanul cu autoutilitara (un domn de la tara ca să nu spun altfel). Cred ca nu i au ținut frânele fiind încărcat sau se uita după păsări pe cer. În fine...
Avem asa: haion îndoit și șters de vopsea, spoiler zgâriat și terminația spoiler ului, cea cromata din zona evacuarilor, ciobita și zgâriata. Retineti: făcusem 1 km cu masina din showroom!!!
Am deschis dosar de daune pe casco deoarece cetățeanul are RCA la Euroins:)
Va trebui îndreptat sau înlocuit haionul, vopsit haion plus spoiler și înlocuit spoilerul final cromat. Am fost deja și în service sa vadă mașina, chiar și înapoi în reprezentanta Cluj.
O voi face într-un service independent, unde cunosc, și au cea mai buna vopsitorie. Deci nu o repar în reprezentanta! Cei care ați fost pățiți știti cât de important este vopsitorul!!! Altfel riști mașina pom de Crăciun. Am văzut mașini vopsite în diferite reprezentante de te durea capul. Am vorbit la asigurări și la Kia și e totul în ordine. Acum aștept constatarea cu asigurătorul.
Practic eu am luat o mașină nouă gata lovita:(
Sper sa iasă ca noua. Asa ar trebui și mi s a garantat.
Las câteva poze cu ea
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by yso »

Sa o stăpânești sănătos și fără alte incidente în trafic.
Ghinion curat, ce sa zic....
Dacă aveai RCA cu regres iti reparai masina la asigurătorul tău si nu mai apelai la casco.

CristiXander
Posts: 19
Joined: 26 Jan 2020, 22:33
Auto: Proceed GT Line 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by CristiXander »

cata_nic10 wrote: 29 May 2020, 13:13
IMG_20200528_062605_332.jpg
IMG_20200528_062559_762.jpg
După 4 luni de așteptare a sosit în sfârșit și mașina mea😁. Termenul inițial a fost 20 aprilie, mașina a fost produsa în 13 mai și ridicata din showroom în 27 mai. Este grozava din toate punctele de vedere dar am avut un incident neplăcut 😑.
La 1 km de la ieșirea din showroom Cluj Florești, mergând sa alimentez, am fost lovit din spate de o autoutilitara într-o stare tehnica deplorabila!!! Staționam la întrarea în sensul giratoriu de pe calea Florești (pentru cei din zona), dând prioritate autovehiculelor din sens când am fost pur și simplu lovit în spate de cetățeanul cu autoutilitara (un domn de la tara ca să nu spun altfel). Cred ca nu i au ținut frânele fiind încărcat sau se uita după păsări pe cer. În fine...
Avem asa: haion îndoit și șters de vopsea, spoiler zgâriat și terminația spoiler ului, cea cromata din zona evacuarilor, ciobita și zgâriata. Retineti: făcusem 1 km cu masina din showroom!!!
Am deschis dosar de daune pe casco deoarece cetățeanul are RCA la Euroins:)
Va trebui îndreptat sau înlocuit haionul, vopsit haion plus spoiler și înlocuit spoilerul final cromat. Am fost deja și în service sa vadă mașina, chiar și înapoi în reprezentanta Cluj.
O voi face într-un service independent, unde cunosc, și au cea mai buna vopsitorie. Deci nu o repar în reprezentanta! Cei care ați fost pățiți știti cât de important este vopsitorul!!! Altfel riști mașina pom de Crăciun. Am văzut mașini vopsite în diferite reprezentante de te durea capul. Am vorbit la asigurări și la Kia și e totul în ordine. Acum aștept constatarea cu asigurătorul.
Practic eu am luat o mașină nouă gata lovita:(
Sper sa iasă ca noua. Asa ar trebui și mi s a garantat.
Las câteva poze cu ea

Deci eu cred ca as fi innebunit in locul tau.
Sa ridic masina si in 5 metri sa ma buseasca unu.
Oricum, masinuta arata foarte bine. Sa te bucuri de ea!

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by andrei1271984 »

yso wrote: 29 May 2020, 14:05 Sa o stăpânești sănătos și fără alte incidente în trafic.
Ghinion curat, ce sa zic....
Dacă aveai RCA cu regres iti reparai masina la asigurătorul tău si nu mai apelai la casco.
si nu e acelasi lucru ? #-o :lol:
rca cu decontare directa = regres pe casco (mai putin allianz si groupama care te taxeaza putin)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

CristiXander
Posts: 19
Joined: 26 Jan 2020, 22:33
Auto: Proceed GT Line 2020
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by CristiXander »

andrei1271984 wrote: 29 May 2020, 21:22
yso wrote: 29 May 2020, 14:05 Sa o stăpânești sănătos și fără alte incidente în trafic.
Ghinion curat, ce sa zic....
Dacă aveai RCA cu regres iti reparai masina la asigurătorul tău si nu mai apelai la casco.
si nu e acelasi lucru ? #-o :lol:
rca cu decontare directa = regres pe casco (mai putin allianz si groupama care te taxeaza putin)
Andrei cand ajunge masina vreau sa ii fac polita CASCO.
Am inteles ca lucrezi in domeniu.
Ma poti ajuta cu niste detalii?

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by andrei1271984 »

sigur :wink:
iti scriu in privat
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: Kia Proceed gt MY2020

Post by cata_nic10 »

CristiXander wrote: 29 May 2020, 16:02
cata_nic10 wrote: 29 May 2020, 13:13
IMG_20200528_062605_332.jpg
IMG_20200528_062559_762.jpg
După 4 luni de așteptare a sosit în sfârșit și mașina mea😁. Termenul inițial a fost 20 aprilie, mașina a fost produsa în 13 mai și ridicata din showroom în 27 mai. Este grozava din toate punctele de vedere dar am avut un incident neplăcut 😑.
La 1 km de la ieșirea din showroom Cluj Florești, mergând sa alimentez, am fost lovit din spate de o autoutilitara într-o stare tehnica deplorabila!!! Staționam la întrarea în sensul giratoriu de pe calea Florești (pentru cei din zona), dând prioritate autovehiculelor din sens când am fost pur și simplu lovit în spate de cetățeanul cu autoutilitara (un domn de la tara ca să nu spun altfel). Cred ca nu i au ținut frânele fiind încărcat sau se uita după păsări pe cer. În fine...
Avem asa: haion îndoit și șters de vopsea, spoiler zgâriat și terminația spoiler ului, cea cromata din zona evacuarilor, ciobita și zgâriata. Retineti: făcusem 1 km cu masina din showroom!!!
Am deschis dosar de daune pe casco deoarece cetățeanul are RCA la Euroins:)
Va trebui îndreptat sau înlocuit haionul, vopsit haion plus spoiler și înlocuit spoilerul final cromat. Am fost deja și în service sa vadă mașina, chiar și înapoi în reprezentanta Cluj.
O voi face într-un service independent, unde cunosc, și au cea mai buna vopsitorie. Deci nu o repar în reprezentanta! Cei care ați fost pățiți știti cât de important este vopsitorul!!! Altfel riști mașina pom de Crăciun. Am văzut mașini vopsite în diferite reprezentante de te durea capul. Am vorbit la asigurări și la Kia și e totul în ordine. Acum aștept constatarea cu asigurătorul.
Practic eu am luat o mașină nouă gata lovita:(
Sper sa iasă ca noua. Asa ar trebui și mi s a garantat.
Las câteva poze cu ea

Deci eu cred ca as fi innebunit in locul tau.
Sa ridic masina si in 5 metri sa ma buseasca unu.
Oricum, masinuta arata foarte bine. Sa te bucuri de ea!
Asa credeam și eu😀 dar am reușit sa îmi controlez nervii. Dacă va pun poza de permis sa vedeți cum arata individul... Parca era coborat dintre oi. Iar mașina aceea nu avea cum sa treacă pe bune un Itp la halul în care arata. Era înmatriculata pe el, persoana fizica. Asta e...
Am spălat o și pe spoiler se mai vede doar o mica zgârietura. Cred că polisez acolo sa nu vopsesc tot elementul. Rămân haionul de îndreptat sau înlocuit și vopsit și terminația de jos a spoiler-ului de înlocuit. Am rămas la service ca mergem pe îndreptat tabla la haion, am înțeles ca se poate trage ca să nu mai fie nevoie de reglat și aliniat un nou haion.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”