Kia "Portocala" Proceed GT

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Deja au trecut 2 ani, ma gandeam sa revin cu un update daca tot nu am intrat de mult.
Nu s-au intamplat multe lucruri, trecut prin 2 revizii (una la silver motors timisoara, una la luk motors arad), facut un nou set de roti (jante + gume). Am ales tot jantele originale, ca imi plac, si am doua seturi identice acum.
Ornamentul rosu de sub bara fata, acea prelungire a inceput sa se exfolieze si a fost schimbat pe garantie.

Masina are 32k km in acest moment, fara nici o problema din fericire, dupa 2 ani si putin inca imi place foarte mult cum se conduce si cum se comporta, lucru mare avand in vedere ca pana acum dupa un an ma cam plictiseam :D


Pentru cei din zona de vest a tarii, daca nu sunteti multumiti de service-ul din TM, recomand cu toata inima Luk motors din Arad. Eu nu am fost multumit de cei din TM -> programari facute ca sa fie, masina o preiau dupa aproape 2 ore, fara sa isi ceara scuze, seful de service putin a bombardier asa, mi-a recomandat sa vopsesc cu spray negru ornamentul acela rosu pana ajung sa vopsesc toata masina pe casco (avand in vedere ca nu am nici o zgarietura pe ea :D ), si foarte agresiv in comportament. Asa ca am decis sa merg pana la Arad si oamenii au fost de nota 10, programari respectate, oameni amabili, iti explica si lucruri extra, mie mi-a placut sa interactionez cu ei si sigur tot acolo o sa merg in continuare.

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by pop.emilian28 »

Legat de service, exact acelasi feedback il am si eu. Toate reviziile le-am facut si le voi face doar la Arad. Legat de cel din TM, mie mi-a dat o impresie proasta inca de cand am luat masina.
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Mai am cativa cunoscuti cu KIA care s-au declarat la fel de nemultumiti de cei din TM, nu am prea auzit sa fie laudati de nimeni

Pentru partea de drive test/achizite pentru mine au fost ok, dar intre timp am vazut ca persoanele cu care am discutat atunci nu mai lucreaza la ei

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Dupa o vara linistita si fara nici o problema, astazi cand ma "arunc" in scaun face poc, era perna lombara, cred ca s-a spart. Nu se mai umfla deloc, doar putin daca nu stau pe scaun, dar cand ma pun se dezumfla instant. Oare e o reparatie simpla sau e complicat? Ca daca e complicat nu stiu daca imi bat capul foarte mult.

A doua problema in 2 ani jumate, si amandoua foarte mici as spunea spune, pana acum masinuta se descurca neasteptat de bine.
ODO: Aproximativ 40k km.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by alexcrist »

Mă foarte îndoiesc că perna e chiar o pernă gonflabilă. Mie îmi pare a fi un sistem mecanic.

Evident, se poate defecta. Probabil se dă jos husa scaunului și se schimbă modulul cu totul.

Presupun că e foarte asemănător cu cel de la Sportage: https://www.ksportagegl.com/lumbar_supp ... -1623.html

Nu sunt sigur ce înțelegi prin simplu și complicat. Pentru tine e la fel: duci mașina la garanție și o ridici reparată. :lol:

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Corect :))

Da, probabil e ca la sportage, trebuie sa arunc o fuga pana la KIA sa imi puna setul de iarna in curand si o sa intreb si de asta.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

ODO: ~43k.

Am fost la revizie in decembrie, constatat ca placutele pe fata sunt pe terminate si o sa merg pe la mijlocul lui ianuarie sa le schimbe. Sunt surprins ca au tinut atat, e prima data cand le schimb :)
Tot atunci o sa desfaca si scaunul sa vada care e problema acolo.

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by Faust »

AIVV

Poți schimba plăcuțele de frână oriunde, nu este obligatoriu să le schimbi la ei, nu pierzi garanția, eu acum două săptămâni mi-am schimbat singur discurile de frână și plăcuțele de frână, 440lei discurile de frână și 300lei plăcuțele de frână, ambele TRW, in service de marcă te costă 850lei un schimb de plăcuțe de frână.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Faust wrote: 29 Dec 2022, 10:32 AIVV

Poți schimba plăcuțele de frână oriunde, nu este obligatoriu să le schimbi la ei, nu pierzi garanția, eu acum două săptămâni mi-am schimbat singur discurile de frână și plăcuțele de frână, 440lei discurile de frână și 300lei plăcuțele de frână, ambele TRW, in service de marcă te costă 850lei un schimb de plăcuțe de frână.
Apreciez ca incerci sa ma ajuti, dar prefer sa platesc mai mult la ei, pentru ca par foarte ok, si nu vreau sa imi complic viata aiurea. Experientele mele cu Doreii de la service lasa de dorit.

Update: Nu am ajuns la 44k km, mai am vreo 100 de km, am circulat putin in ultima luna, dar urmeaza sa recuperez. Am fost saptamana asta la un schimb de placute, mi-au schimbat placutele pe fata, iar cele pe spate mai au jumate. In rest totul e in regula, au rezolvat si problema cu scaunul.
Pana sa pun setul de roti de vara probabil nu o sa mai trec la ei :)

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

ODO: Aproximativ 50k. De abia astept sa ii pun incaltarile de vara, dar vremea pare ca face putin misto de noi.

Ca si o observatie dupa 2 ierni cu gume de iarna de la Continental (WinterContact TS850P) --> Nu imi mai iau. Pe zapada la munte s-au descurcat bine, dar pe sosea aproape tot timpul am impresia ca urmeaza sa alunece in curbe. Setul de vara e de la Michelin (Pilot Sport 4), pentru mine e o diferenta mare la cum se comporta masina pe asfalt, indiferent daca e uscat sau umed pe jos.

A mai avut cineva experiente asemanatoare?

skemosu
Posts: 29
Joined: 05 Apr 2022, 20:03
Auto: i20
Location: Sibiu

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by skemosu »

TS860 am avut eu vreo 6 ani si au fost ok. Ce e drept , erau pe un Golf de 110 CP, nu de 200... Pareau mai bune pe zapada decat pe uscat si relativ ok pe ud.

In comparatie, acum am niste Michelin Cross Climate care sunt excelente pe ploaie, ok pe uscat si mai slabute pe zapada (dar ma descurc fara probleme si cand ninge, si oricum...ninge tot mai rar).

Cumva cred ca trebuie sa alegi in functie de cum sunt iernile unde stai, sau pe unde circuli mai mult iarna.Conti si Michelin Alpin sunt mai ok pt zapada multa, frig, zone muntoase, etc. Bridgestone LM005 parca erau mai bune pe ploaie sau zloata, ierni mai calde.

Pe tyrereviews sau ADAC sunt teste destul de detaliate si poti sa alegi in functie de ce te intereseaza mai mult.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Acum ca pui problema asa, are sens. Da, pe zapada s-au descurcat chiar surprinzator de bine, dar o singura data am prins zapada serioasa, si aia a fost cand am fost la munte.

Urmeaza oricum rotile de vara, vad ca nu se mai anunta minusuri, o trecere pana la spalatorie ca a plouat destul de mult in ultima perioada si nu am reusit, si benzina :D

Pana acum nu mi-a produs nici o bataie de cap, si sper sa continue tot asa mult timp.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

ODO: 58k.

Urmeaza o noua revizie peste cateva zile. Am reusit sa fac cateva drumuri mai lungi in ultima perioada, surprinzator consumul s-a stabilizat undeva pe la 7.0 - 7.5. In regim de autostrada, condus legal am avut 7.4 dupa aproximativ 6-700 km. Ca veni vorba de consum, mi-ar fi placut un range mai mare putin, si nu ma refer la consum mai mic neaparat, cat un rezervor o idee mai mare. Acum cel mai mult imi arata in bord 560-570km, e o imbunatatire cu 100 de km fata de primul an, dar tot parca daca ar avea rezervorul mai mare cu 10 litri ar fi fost perfect. Pana la urma, asta sa fie cea mai mare problema. :)

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by Crishix »

Eu cred că după ceva drumuri lungi conduse parțial de soție, care are o talpă extraordinar de fină :lol:, apărea range-ul maxim la alimentare 625km. Mai mult n-am văzut niciodată, iar în general tot pe la 550-580km se învârtea și la mine economia cu consum mediu pe 22k km cam 7.8, parcă.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Kia "Portocala" Proceed GT

Post by AIVV »

Eu am invatat sa fiu fericit si cand trece de 550 :)

Am mai facut cateva calcule, si toate indica faptul ca rezervorul este de 40 de litri, nu de 50 cum este trecut in carte, dar de fiecare data uit sa intreb cand merg la service.

Am mai trecut intre timp de o noua revizie, schimbat si bujiile. Urmatoarea o sa fie pe la 70k km si o sa schimb si cureaua de accesorii.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”