The Red XCeed 204 HP

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Salut,

Pe data de 12.03.2020 am ridicat masina de la dealer, un XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Background: am condus mai multe masini normale+11 ani un Proceed care m-a facut fericit: viewtopic.php?f=5&t=2085
Comanda am dat-o pe 3.12, dupa ceva timp am primit un contract '60 de zile incepand cu 1 Februarie'. Scopul meu era sa primesc masina in Martie/Aprilie.
Dotari extra: Culoare rosie, climatronic, geamuri spate fumurii. Nu inteleg de ce importatorul nu configureaza climatronic din start cel putin pe versiunile superioare.
De ce Kia: 7 ani garantie+Casco inseamna ca nu o sa am surprize neplacute. Imi doream o masina cu mai multi cai putere decat anterioare (care avea 125 CP), care sa fie un pic mai inalta (cu proceed-ul m-am descurcat peste tot, dar uneori cu emotii) si care sa fie in jur de 20000 de Euro (la final am depasit cu peste 2k bugetul).
Am condus masina 500 de km pana acum, opinii intiale (multe in comparatie cu Proceed)
- are putere. m-am bagat intr-o depasire 'din scurt', aveam 120km/h, am ajuns la 150 imediat, totul a fost lin si natural.
- suspensiile sunt mult mai placute, am sarit linii de tramvai/denivelari aproape fara le simt.
- prea multe sisteme pe care le dezactivez (unele trebuie sa le dezactivez de fiecare data). Oprire motor la semafor, atentionare parasire banda, atentionare de oboseala. Ele au fost obligatorii pt ca motorul acesta era doar pe echiparea Style (desi vin si pe City cred). Am senzatia ca toate sistemele te fac mai neatent la final, ajungi sa te bazezi pe ele si sa nu mai tii ochii la drum.
- Android auto e cam naspa, aplicatia maps are un aranjament neoptimizat si nici nu ocupa intreg ecranul de 8''. Nu am reusit sa pun si muzica, nu gasea nimic in Google Music. Nu poti schimba destinatia decat prin dictare vocala in timpul mersului din motive de siguranta, desi acest lucru il facea pasagerul. Evident, poti scoate telefonul , bagi destinatia pe telefon, conectezi telefon, ceea ce e mult mai periculos.
- e mai lunga cu 20 de cm si mult mai inalta. Pare ca e vapor, imi lipseste senzatia ca se lipeste de asfalt, dar asa e in toate masinile inalte.
- cruise control e misto. Are si o optiune de a urmari masina din fata, ceea ce mi se pare cam mult. Dar, din punct de vedere siguranta, e un risc, am tendinta sa ridic piciorul de pe frana.

Si poze:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Inca cateva chestii pe care mi le-am amintit:
- Masina pare mult mai mica; Usile mai mici (inainte aveam 2, dar mari); oglinzile exterioare mai mici, parca si luneta si parbrizul sunt mai mici;
- Culoarea alba de la scaune; eu am vazut una city cu scaune integral tapiserie neagra in showroom. Albul ala nu mi se pare o idee buna pe termen lung, asa cum nu cred nici in pielea aia artificiala de o au.
- Interiorul este premium. Poate nu se compara cu Mercedes, dar e clar peste ford de exemplu. Material foarte placut pe bord, pe usi. Nu ai pe nicaieri senzatia de plastic ieftin. Tevi de aer conditionat pentru spate cu flux controlabil, cotiere spate generoasa, lumina la picioare, plafoniera fata cu lumina puternica + plafoniera standard central/spate
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by cata_nic10 »

Sa o stăpânești sănătos! La cât te duce casco pe an?

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Depinde de firma si daca vrei sa ai fransiza sau nu, era intre 6400 la allianz si 2400 parca la unii mai putin cunoscuti.
Eu am facut printr-o obligatie acum si am peste 3500 lei, dar colegul nostru andrei1271984 inteleg ca are oferte bune.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by andrei1271984 »

bprodan...chiar ca obligatie #-o :lol: la banii aia
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by cata_nic10 »

Am un prieten patron de service care e și ceva vicepreședinte al patronatului service-urilor din tara. Și lucrează și se războiește într - una cu asiguratorii. Mi - a spus ca doar la Groupama sa îmi fac!

Titi87
Posts: 62
Joined: 26 Aug 2019, 22:56
Auto: Ceed SW
Location: Timisoara

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by Titi87 »

Si eu am avut pret f bun la Groupama. Aprox 450 euro, fara francisa, suma asigurata aprox 17.500.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by andrei1271984 »

cata_nic10 , baiat destept prietenul tau patron de service =D> :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by Afumatu »

Salut,

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos si numai drumuri bune sa ai !

alexcrist
Posts: 810
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by alexcrist »

bprodan wrote: 15 Mar 2020, 18:12 - cruise control e misto. Are si o optiune de a urmari masina din fata, ceea ce mi se pare cam mult. Dar, din punct de vedere siguranta, e un risc, am tendinta sa ridic piciorul de pe frana.
S-o stăpânești sănătos și fără evenimente nedorite! :)

Dar nu înțeleg despre ce vorbești, legat de pilotul automat. Pilotul automat inteligent, cu radar și păstrarea distanței față de mașina din față, este disponibil doar pe cutia automată 7DCT. Din ce văd, tu ai și cutie manuală, și n-ai nici radar (folosit atât pentru pilotul inteligent, cât și pentru sistemul de frânare autonomă avansat, nu ce din dotarea de bază).

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Este posibil sa ai dreptate.
Din pacate manualul (care este de Ceed) prezinta toate functiile indiferent daca sunt in versiunea cumparata si e greu sa ma prind.
Ce m-a derutat e ca si eu cand am apas butonul de Cruise Control am 3 pasi si m-am bazat pe poza atasata. Si daca nu e pilotul automat inteligent, ce ar putea fi?
O sa fac si o poza, dar e un pic complicat cu carantina asta.



im.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by ciorelu »

Salut. Sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca doar bucurii. In poza pusa de tine este specificat Pilotul automat (nu cel adaptiv) si limitatorul de viteza.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by bprodan »

Corect, asta pare sa fie, am confundat eu.
Pur si simplu nu intelegeam de ce mi-as fixa o limita de viteza superioara, insa am recitit bucata aia din manual si am incercat sa concep niste scenarii (ceva de genul nu vreau sa depasesc 60km/ora in Bucuresti, insa e foarte probabil sa merg cu viteze mult mai mici in trafic si atunci pilotul automat m-ar incurca).
Ma doare inima cand ma gandesc cate sisteme m-au pus astia sa platesc si nu le voi folosi niciodata, pe de o parte, si pe de alta parte vazand cat de old school sunt :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Cocostarc
Posts: 75
Joined: 05 Dec 2019, 17:15
Auto: Ceed
Location: Cocostarcii din deal

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by Cocostarc »

Salut, te rog sa ma ajuti cu niste date din CIV la XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE pt sarcina utila.

F1-Masa maxima tehnic admisibila -? kg;
G-Masa in ordine de mers- ? kg

Multumesc.

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: The Red XCeed 204 HP

Post by alexs »

Eu zic ca daca te inveti cu sistemele te pot ajuta uneori. In extra-urban mie-mi par foarte utile.

Salut. Poti sa pui si niste cifre legate de consum?
Acest 1.6 este in 3 cilindrii? Sau doar cel de 1.4?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”