CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by SIA »

Deschid si eu un jurnal de bord cu primele impresii despre masina dupa 1200 km facuti:
Puncte tari:
1. motorul trage bine, mai ales intre 3000-4000 rpm;
2. antifonare buna, mai ales cu anvelope care au sub 70db zgomot (Michelin Primacy 3 care vin pe echiparea GT-LINE);
3. materiale de calitate la interior si asamblare robusta. Piano Black pare f.sensibil la zgarieturi, dar deocamdata se comporta bine;
4. suspensia lucreaza bine si nu simti mare lucru, chiar si la denivelari mari. Aveam dubii la acest capitol, mai ales ca la GT-line nu poti pune decat jante de 17;
5. Sistemul de infotaiment de 8 se misca f.bine, iar Android Auto se conecteaza imediat;
6. SuperCluster-ul de 12.3 imi place mult. Are o rezolutie f.buna si te obisnuiesti repede cu toate meniurile;
7. Farurile led ajuta mult noaptea pe drumurile noastre sau in parcarile subterane mai putin luminate.
8. Portbagajul de 620 l e un "must" daca aveti de facut drumuri mai lungi in familie (e mai mare decat la Sportage). Venind de pe alta compacta hatchback, am vazut deja diferenta la primul drum lung cu copil mic.
9. Scaunele de Gt-line sunt confortabile si ofera o sustinere laterala buna.

Puncte slabe (ce nu-mi place/nu m-am obisnuit inca):
1. schimbatorul de viteze (6MT) are cursele lungi. Asta iti arata ca masina nu a fost gandita ca o masina sport. Daca e acelasi schimbator si la GT-ul de 1.6 si 204 cp, sincer eu il consider un minus;

2. in treapta a 2-a, in trafic, la o franare usoara de la 30 km/h la 10 km/h, daca vrei sa ramai in treapta a 2- a, trebuie sa patinezi mai mult ambreiajul, altfel motorul tremura si trebuie sa retrogradezi in treapta 1. Mi se pare f.ciudata setarea cutiei aici, mai ales ca nu opune nicio rezistenta schimbatorul daca vrei sa bagi treapta 1 la 10 km/h! 🤔 Pentru mine treapta 1 e doar pentru plecarea de pe loc.

3. sistemul audio standard e slab. Iti da senzatia de putere, dar deja la difuzorul din usa stanga fata, plasticul vibreaza cateodata la volum aproape de jumatate cu setarile audio din fabrica (bass si inalte pe zero). Imi pare rau acum ca n-am pus si sunetul JBL.

4. tetierele de la scaunele fata, chiar daca au reglaj fata/spate, nu ajuta mult. Daca vrei sa stai cu capul pe tetiera, tot trebuie sa te lasi putin pe spate cu tetiera data la maxim in fata.

Deocamdata astea sunt impresiile. Raspund cu drag la eventuale intrebari, analize suplimentare.

Bhall
Posts: 71
Joined: 18 Jul 2019, 15:45
Auto: Ceed GT 2020
Location: Bucuresti

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by Bhall »

Am observat si eu ca a 2-a nu vrea la viteze sub 20 km/h. Cel mai probabil pentru ca are rapoartele mai lungi, cutia fiind numai cu 6 viteze. Totusi merg cu a 2-a pana la 90 km/h .

Legat de ce spuneai cu cursa lunga a schimbatorului, nu cred ca avem aceeasi timonerie pe 1.6. Mie mi se pare destul de sporty timoneria dupa ce s-a lasat. Nu are nici feelingul ala de cutie de masina cu adevarat sport, dar nu e departe.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by SIA »

Legat de ce spuneai cu cursa lunga a schimbatorului, nu cred ca avem aceeasi timonerie pe 1.6. Mie mi se pare destul de sporty timoneria dupa ce s-a lasat. Nu are nici feelingul ala de cutie de masina cu adevarat sport, dar nu e departe.
[/quote]

Eu nu cred ca sunt mai multe tipuri de 6MT la CEED (poate ne lamuresc colegii care stiu mai bine), iar cursele sunt lungi si deocamdata nu intra curat "100%". Poate se mai lasa, dupa 5-10 k km. Am si un Ford Focus MK2 la care cutia are curse scurte si e mult mai precisa. In fine, fiecare marca cu plusuri si minusuri.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by Dr.Agosh »

S-o stapanesti sanatos si fara incidente!

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by SIA »

Dr.Agosh wrote: 20 Jun 2020, 22:03 S-o stapanesti sanatos si fara incidente!
Multumesc.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by SIA »

Am atasat si poze proaspete. 😊
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by Nesta3 »

La soare te poti uita, dar la kia, nu :D
Dupa ce trec ploile astea, o bag si eu la o receramizare sau ceara normala, in functie de cat timp am.
=D>
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by Qalex21 »

Frumoasa, felicitari !

Pe Ceed II, GT-ul are o timonerie complet diferita ca feeling fata de Ceed-ul normal. Curse extrem de ferme, precise, scurte. Probabil cea mai buna manuala pe care am condus-o. In schimb cand am facut test drive cu noul Ceed GT, nu am sesizat o diferenta ca de la cer la pamant fata de de cea de pe 1.4 aspirat. Sa se fi concentrat mai mult pe DCT la generatia asta, nu stiu ce sa zic. Oricum cutia manuala standard de pe gen 3 este mai placuta in utilizare si precisa decat cea standard de pe gen 2.

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by SIA »

Qalex21 wrote: 24 Jun 2020, 22:18 Frumoasa, felicitari !

Pe Ceed II, GT-ul are o timonerie complet diferita ca feeling fata de Ceed-ul normal. Curse extrem de ferme, precise, scurte. Probabil cea mai buna manuala pe care am condus-o. In schimb cand am facut test drive cu noul Ceed GT, nu am sesizat o diferenta ca de la cer la pamant fata de de cea de pe 1.4 aspirat. Sa se fi concentrat mai mult pe DCT la generatia asta, nu stiu ce sa zic. Oricum cutia manuala standard de pe gen 3 este mai placuta in utilizare si precisa decat cea standard de pe gen 2.
Multumesc. Incep sa ma obisnuiesc si eu cu ea si, pe masura ce se rodeaza, e mai precisa.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by Dr.Agosh »

F faina! Ai lasat scaunele standard din gtline? Cu ti se pare calitatea tapiteriei?

User avatar
SIA
Posts: 118
Joined: 21 Jan 2020, 07:28
Auto: KIA CEED SW GT-Line, 1.4 TGDI
Location: Bucuresti

Re: CEED SW 1.4 TGDI GT-LINE&OPTIONALE BLUE FLAME

Post by SIA »

Dr.Agosh wrote: 25 Jun 2020, 12:56 F faina! Ai lasat scaunele standard din gtline? Cu ti se pare calitatea tapiteriei?
Da, sunt cele standard. Au sustinere laterala buna, dar as fi vrut tetierele sa fie mai profilate. Imi place ca nu obtureaza mult vederea din spate, cum se intampla la cele sport.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”