Ceed 2020 1.4 GtLine

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Salutare.
Ieri am semnat contractul pentru un model Kia Ceed my20, 1.4 140cp, 7dct, echipare Gt Line, culoare Deluxe White.
Masina ar trebui sa soseasca la final de septembrie. Nu am gasit pe stoc ceva configurat cum as fi vrut.
Pana intru in posesia masinii, imi mai fac de lucru pe aici :)
Imi pare rau ca nu m-am gandit sa intru aici inainte sa ma decid pentru Ceed, poate prindeam niste sfaturi bune. Acum, asta e.
Variantele erau I30, Octavia, Focus si Megane. Le-am notat in ordinea in care le-am luat in serios.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by Bogo2020 »

Toate variantele sunt cu bune si rele. Principalul este ca partile bune de la Ceed sa fie cele care te bucura in fiecare zi cand conduci masina!

Pentru XCeed-ul meu am ales acelasi motor, cutie de viteze si vopsea ca si tine. Si sunt tare multumit cu toate 3 :)

Iti doresc asteptare usoara! Doua luni trec repede.

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Am ales Kia pentru design, calitate interior si garantie.
Am avut dubii cu cutia automata, am oscilat mult pana am ales. La test drive mi s-a parut si mie putin cam inceata in raspuns (fata de dsg de ex), dar recunosc ca nu am testat modul sport. Merg 80% urban, deci am optat pentru automata pana la urma.
Cam 3 luni ar fi asteptarea. Voi pune mai tarziu si optiunile alese.

zma
Posts: 6
Joined: 13 May 2020, 18:31
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT
Location: Ro

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by zma »

Vin cu o mica nota de speranta. Am comandat si eu pe 31.05 (tot in ultima zi a lunii) un XCeed 1.4 7dct si la scurt timp dealerul mi-a transmis ca "data de productie" va fi 29.06. Mai multe detalii nu am cerut asa ca nu stiu exact ce inseamna termenul asta (daca e atunci cand incepe productia sau cand e deja gata masina). Cert este ca intre timp impreuna cu dealerul am demarat procedurile de casare pentru o rabla si sper ca transportul pana in tara nu va dura prea mult.

Avand in vedere lunile de pandemie in care vanzarile au fost scazute era de asteptat ca timpii de productie sa scada.

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Cred ca dealerii incearca sa vanda masinile de pe stoc. La aproape toti dealerii cu care am discutat (nu doar de la Kia) am auzit expresia "mai avem doar o masina, sigur se da in 2 zile". Dealerul Kia de la care am luat eu masina avea in curte un Ceed rosu (tot 1.4 dct)pe care a incercat sa mi-l vanda. Doar ca nu era exact asa cum as fi vrut ca dotari (as fi putut trece peste asta) si era putin mai scumpa masina decat ce am luat eu. Plus ca era fabricata in septembrie 2019. Mai are putin si face 1 an. Nu as fi luat o masina care a stat aproape un an in curtea dealerului.

Legat de dotari, in afara de cele uzuale, standard, am ales:

Electric Parking Brake
parbriz cu sistem de incalzire
faruri LED
oglinzi glossy/electrice/incalzite/pliabile
jante aliaj 18"
suport lombar
scaune incalzite

As mai fi vrut padele pe volan, dar se puteau adauga doar cu sistemul de evitare coliziune pieton, care se putea adauga doar cu smart cruise control, care nu imi trebuia. Deci am renuntat la padele (dealerul a zis ca incearca sa vada daca accepta fabrica comanda cu padele in configurare).

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by ingerulol »

De ce nu ai ales noul i30 ? Chiar sunt curios ? Are motor mai capabil si preturi foarte bune in raport cu KIA

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Pentru design si garantie. Motorul de pe i30 e doar un pic mai potent. Pretul e ceva mai mic la i30, intr-adevar. Dar daca aspectul exterior poate fi analizat subiectiv, la interior Kia e peste Hyundai, e mai europeana. La i30 lucreaza numai cu stocuri (asa mi-a zis dealerul), nu era nicio varianta pentru un kit exterior mai sportiv. Oferta pentru i30 am avut de 17.000, manuala. Ceed manual cu mai multe optiuni iese pe la 18.500.

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Apropo de exteriorul Ceed, sa spun si ce nu imi place....
Momentan e un singur lucru: evacuarea fake de la Gt Line. Daca tot e fake, macar sa fi ascuns mai bine teava de esapament, care se vede atarnand uratel. Macar daca era mai scurta cu 2-3cm.

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

M-a anuntat dealerul ca Ceed'ul meu va fi produs pe 27-29 august. Am intrebat daca se respecta termenul de livrare (final de septembrie) si mi-a spus ca e posibil safie livrata chiar mai devreme, incepand cu jumatatea lui septembrie. Momentan trebuie sa scot un fiscal pentru Remat.

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Se pare ca Ceed'ul meu a fost fabricat luni pe 24 august si va ajunge la Arad saptamana viitoare. Voi achita saptamana viitoare factura, sa nu mai intarzie masina pe la Arad si sper sa fie livrata pana pe 11 septembrie, sa o pot inmatricula in saptamana 14-18 septembrie. Pe 21 as vrea sa plec la o plimbare mai lunga si s-ar potrivi la fix. Singura problema e ca la Drpciv am gasit data libera pentru programarea online abia pentru joi 17 si nu cred ca imi dau numerele asa repede, adica de pe o zi pe alta.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by bogdan_cj »

Dureaza cam 3-4 saptamani pana vei primi cartea de identitate a masinii. Fara ea nu poti inmatricula masina.

Dar nr rosii sunt valabilr 3 luni, daca doresti sa faci concediul in tara si nu si nevoie de rovigneta cat ai numere provizorii.

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by JohnB »

bogdan_cj wrote: 28 Aug 2020, 23:38 Dureaza cam 3-4 saptamani pana vei primi cartea de identitate a masinii. Fara ea nu poti inmatricula masina.

Dar nr rosii sunt valabilr 3 luni, daca doresti sa faci concediul in tara si nu si nevoie de rovigneta cat ai numere provizorii.
Mie mi-a dat cartea mașinii fix când am ridicat-o.

NaAlGa
Posts: 17
Joined: 01 Jul 2020, 13:44
Auto: Ceed 2020
Location: Romania

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by NaAlGa »

Asa am inteles si eu de la dealer, ca primesc toate actele cand mi se livreaza masina. Stiu ca sunt valabile nr. rosii, dar ar trebui sa ies din tara si din acest motiv as vrea sa o inmatriculez cat mai repede.

bogdan_cj
Posts: 72
Joined: 08 Jul 2019, 07:05
Auto: Kia Ceed SW
Location: Cluj-Napoca

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by bogdan_cj »

Si eu si inca un prieten care am comandat anul trecut si am primit masinile in ianuarie, am primit cartile de identitate cam in 2 saptamani (dealer-ul ne-a spus ca poate dura pana la 4). Poate s-a schimbat ceva intre timp, nu stiu.

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Ceed 2020 1.4 GtLine

Post by JohnB »

bogdan_cj wrote: 29 Aug 2020, 11:50 Si eu si inca un prieten care am comandat anul trecut si am primit masinile in ianuarie, am primit cartile de identitate cam in 2 saptamani (dealer-ul ne-a spus ca poate dura pana la 4). Poate s-a schimbat ceva intre timp, nu stiu.
Poate depinde de dealer desi ma indoiesc. Eu am ridicat masina acum fix o luna de la MIT din Bucuresti cu toate actele gata.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”