Xceed 1.5 T-dgi

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

@ Nesta3 Nu știu dacă sunt în Turcia făcute, nici nu m-am gândit să mă uit :shock: m-am uitat doar la DOT să fie de anul acesta. hmm :? mă uit și la codul pentru țară. Am de ce să îmi fac griji?

Am pe Polo Pirelli P1 făcute în Rusia dar au fost foarte bune, de departe mai bune ca cele din fabrica, Conti.

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutări tuturor,

Am reușit să supăr soția oficial. :( Echipare de iarnă formată din

1. Bridgestone Blizzak la recomandarea comunității - deja au venit, așteaptă frumos să le pun pe mașină
2. Senzori TPMS - comanda făcută, ajung în 03.11
3. Jante KIA Hanyang graphite de 18 - comanda făcută, ajung în 03.11

https://www.mobisparts.eu/de_de/custom/ ... rmodel=134

Păcat că nu vin toate până la revizie să nu fac două drumuri dar m-am tot fâstâcit dacă să le cumpăr sau nu.
Sunt tare nerăbdător să văd cum arată pe mașină.

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by Adrian Baiculescu »

Felicitari pentru achiziția jantelor! Sunt f frumoase, le-am văzut și eu la o reprezentanta in București. Te așteptam cu poze după ce le montezi!

Adrian Baiculescu
Posts: 21
Joined: 27 Apr 2021, 19:22
Auto: Kia Xceed
Location: București

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by Adrian Baiculescu »

Spune-ne, te rog, cum se comportă folia de protecție transparentă! Miercuri, pe 3 noiembrie, am programare și eu sa înfoliez partea din față a mașinii, tot la Glass Tuning, dacă tot le-ai făcut reclamă aici :D

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutări Adrian,

Legat de jante când le am pe mașină le și trag câteva cadre. :)

Legat de folie, până acum nici o problemă. O singură zonă de aprox. un cm la stopul dreapta spate în partea de jos unde este curbura pronunțată dă semne de dezlipire, în rest ca atunci când am luat mașina de la ei. Nu m-am obosit să mă întorc la ei pentru atât.

Botul mai ales a rezistat fără urme vizibile până acum și am mers destul de mult cu mașina cu drumuri lungi pe drumurile patriei. Regret că nu am pus și pe elementul de la grilă cromat/satinat, în partea de jos are o urmă de la o piatră.

De la spălare nu am văzut să rămână urme fine cum rămân în stratul de lac în mod normal însă legat de spălare, o spăl eu în fiecare săptămână cu șampon de la Sonax și o data la 4-5 spălări o dau cu ceară rapidă de la Sonax. Nu am dus-o la perii să vad cum se comportă la o chinuială de genul.

Mici sfaturi gratuite, pune întrebări, vorbește cu ei, cu mine deși am fost destul de insistent pe partea de informații au fost ok și au relaționat fain. Ah și să nu uit chiar dacă spală ei mașina și o pregătesc în prealabil nu strică să îi dai o spălare faină și tu înainte să ai siguranța că nu rămâne ceva praf sau altă contaminare pe vopsea.

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by psvkia »

Salut

Asteptam cadrele cu jantele :D

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutări tuturor,

După lupte seculare ce au durat 3 zile, Caragiale este veșnic :D , am reușit să termin cu revizia, echiparea de iarnă și o mini sesiune foto în această seară.

Să începem cu revizia
+neașteptat de bine din punct de vede costuri - până în 700 de lei
-timpul relativ la service cu tot cu programare - nu cred că sunt singurul om enervat de răspunsul de tipul vă sunăm noi când este gata

Echiparea de iarnă
+îmi plac jantele alese cât și cauciucurile - subiectiv arată bine
+Bridgestone sunt surprinzător de liniștite din punct de vedere zgomot de rulare, fapt raportat și în comunitate
+Bridgestone Blizzak am verficat pe ele și sunt toate fabricate în Polonia
+costuri mai mici decât am anticipat
-jantele nu au fost la dealer în același moment cu data planificată de revizie, încă un drum, încă un răspuns de tipul vă sunăm noi când este gata

Și acum partea care sper să vă placă

Image

Image

Image

Image

Image

Image

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by andrei1271984 »

pe spate ne-ai ascuns numarul dar pe fata nu :lol:
ps: frumoase =D>
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by ionutp »

Da, frumoase poze, ai putea sa ii faci un Instagram. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

@andrei1271984 Mulțumesc. Acum am observat că am omis numărul în față. M-am deconspirat :lol: Când mă vedeți în trafic să știți pe cine claxonați :roll:

@ionutp Mulțumesc. Din păcate nu am încercat instagram până acum. Mă simt prea bătrân pentru el :lol:
Pe partea de foto am un blog de vreo 10 ani pe care postez din când în când. Sper să nu fie considerat reclamă.

http://bogdan-adrian-photos.blogspot.com/

Sunt tare curios dacă trec bine iarna jantele. Ca impresie la cald îmi plac Bridgestone, nu am simțit să fie mai slabe ca și Conti de vară pe uscat însă mult mai silențioase. Ciudat de umflate de cei de la dealer, 2,6 iar pe recomandarea KIA este 2,3 fara pasageri și 2,5 cu pasageri. Sa nu zic că nici nu erau umflate egal la 2,6 toate #-o

Ca fapt divers cele originale de pe mașina de la livrare pe care am Conti de vară îmi par foarte grele, trebuie să le cântăresc dar cu tot cu cauciuc cred că se învârt de la 20 de kg

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by FLOPY »

Felicitări pentru achiziție. Într-adevăr, anul acesta Bridgestone au ieșit pe primul loc cu noile anvelope de iarnă la aproape toate dimensiunile, având în testele comparative punctaje foarte bune la toate categoriile: frânare pe asfalt uscat/umed, frânare pe zăpadă și zgomot la rulare . Eu m-am grăbit un pic și am luat Continental TS 870 pe 195 65 R15 91H pentru că nu văzusem încă testele din 2021. Bine, Continental au ieșit pe locul 2 la dimensiunea mea, deci nu îmi fac nici un fel de probleme.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

psvkia
Posts: 116
Joined: 11 Sep 2021, 07:45
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by psvkia »

Superb ! Felicitari !

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

@FLOPY Mulțumesc :) Legat de gume, sunt o alegerea foarte bună Conti. Sigur diferența de performanță între Conti, Bridgestone sau Michelin la segmentul acestă este infimă în realitate. Sincer am ales Bridgestone între cele trei pentru că le-am găsit la un preț bun.
În general mă bucur de drumuri virajate și nu am pățit să am parte să piardă aderența într-un mod nepredictibil nici cu echiparea de vară sau cu aceasta actuală de iarnă. Cel puțin din perspectiva performanțelor pe uscat sunt foarte plăcut impresionat. Vedem de vineri cum stau pe un drum până în Poiana Brașov după ce scade temperatura, poate și un pic de zăpadă 8)

@psvkia Mulțumesc. Tu ai fost motivația cu postul anterior să ies să le fac 2-3 poze bune la jante :D

În altă ordine de idei la reviziei am văzut că au pus pe factura ulei KIA 5w30. De când face KIA ulei? nu aveau deal de exclusivitate cu Total? sau este tactică de service să nu văd ce ulei folosesc?

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by Caralumba »

Exista ulei Kia, au mai povestit colegii de el.
4c40f6f4573741b2bc018153786bae6b-747113.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by Qalex21 »

Inseamna ca ti-au pus un ulei cu viscozitate diferita de ceea ce recomanda KIA pentru Europa daca intradevar au folosit ce apare pe factura. Si asta imi confirma inca o data de ce imi iau mereu uleiul de acasa la revizii. Motorul 1.5 T-GDI 160 CP foloseste ulei 0w-20.

La mine au folosit Mobil 1 ESP X2 0W20 pe care l-am cumparat tot de la reprezentanta in prealabil.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”