Xceed 1.5 T-dgi

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutari,

@Bogo am comandat piesele recomandate și urmează sa fac instalarea, versiunea 2.0 sa îi spuneam, în curând. Mulțumesc mult.

@mariusceed Mulțumesc pentru recomandare. Momentan nu este neapărat un punct de netrecut partea de înregistrare când este parcată. Acasă am camera pe clădire care bate fix pe locul meu de parcare și în deplasare încerc să am grija unde parchez să reduc riscurile. La siguranța de deschidere portbagaj nu pot să o leg pentru că am deschidere electrică/automată.

dhetea
Posts: 4
Joined: 11 Apr 2022, 10:59
Auto: kia xceed
Location: romania

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by dhetea »

Buna ziua
Sunt nou pe forum si am o rugaminte. Daca poate cineva sa-mi recomande un service, pt ca trebuie sa fac revizia dupa primul an. Eu am cumparat masina din cluj de la premium cars dar sunt din piatra neamt. As dori sa stiu unde ati facut reviziile si ce experiente ati avut, eventual recomandari.
Multumesc

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

@ dhetea La Kia am facut revizia la Autokino în Brașov fiind din Brașov și am văzut recenzii bune pentru ei. Sunt ok, nu perfecți pe partea de programare dar au fost decenți din perspectiva costuri și au lucrat curat și fără nici un reproș până acum. La programare poate sunt eu foarte critic în sensul că au modus operandi de lași mașina la ora 8.30 în data stabilită și te sună când este gata mașina, în medie după 2h. Personal prefer să știu la ora h1 stabilită împreună anterior și la ora stabilită h2 să ridic mașina să pot să planific aceasta acțiune în programul meu.

În altă ordine de idei revizia 2. Sunt eu exagerat pentru că nu respect intervalele din carte? în sensul că le fac mult mai repede, am făcut revizia 2 la un pic sub 20K km. Personal și la mașina veche tot timpul schimbam filtre și ulei + verificare toamna când puneam gumele de iarnă și primăvara când puneam gumele de vară dar fără să depășesc 10k km intre revizii. Personal nu cred că un ulei sau filtre in Ro trebuie ținute mai mult de 10k km în mașina dar nah ăștia sunt pitici mei personali, îmi place să intru de fiecare data în noul sezon cu mașina în stare perfectă de funcționare :wink:

Cost revizie 2 - 868,39 RON
- manoperă + materiale (ulei și filtre)

Ce au făcut
Ulei Kia 5W30 + filtre + instalare în panou a alimentării camerei de bord (am preferat să o facă ei să nu am discuții posibile pe garanție) + verificare coduri de eroare

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by alexcrist »

Ai beneficiat de reducerea de 20% la filtre din campania de primăvară?

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutări,

Alex din păcate nu au menționat nimic de o reducere de 20%, nici pe factură nu cred ca este trecut ceva, fac o verificare.

Norocosul de mine are oficial și prima daună :( , m-am trezit săptămâna trecută cu o frumoasă crăpătură în parbriz. Locul de unde a plecat, o lovitură în partea de jos sub ștergător. Ce ziceam pe la începutul threadului că nu mai pot cu CNAIR și pietrele de pe drumurile patriei. Posibil am încasat-o pe centura Brașov, deși sunt un tip responsabil și țin distanța față de mașini. La drum lung folosesc frecvent cruise control a cărui radar ține o distanță de siguranță de mult bun simț. Și la polo am pățit-o cu o piatră care a zburat de pe sensul opus de deplasare.

Astăzi merg la constatare și ulterior la Autokino. Aveți experiență cu schimbat parbrizul la KIA? Ceva aspecte pe care să pun accent? Sfaturi?

Mulțumesc mult
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by alexcrist »

Auch. :(

Din fericire pentru mine, eu n-am schimbat niciun parbriz până acum. Dar îți urez succes! Sunt curios de costul final (nu doar estimarea inițială de la asigurător). Dar trebuie să arunci un ochi rapid pe hârtii la final, după reparație, când le semnezi, că nu-ți rămâne ție nicio copie.

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Distracția cu parbrizul nu are nici o finalitate încă. Am făcut rapid constatarea la Omniasig, au fost de treabă, după care fuga la Autokino, moment în care feedback-ul a fost că o să dureze, fiind cu încălzire dacă nu îl au în țară, posibil să fie nevoiți să facă comandă în Slovacia. Au trecut 2 săptămâni și nici o veste, implict săptămâna asta merg să fac asistența rutiera KIA pe încă un an și îi întreb de sănătate. La partea de comunicare mai au de lucrat. :o

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Gata, după lupte seculare, ce au durat două săptămâni spre trei, Caragiale este veșnic, :roll: am programare la schimbat parbrizul mâine. Poveste amuzantă, eram la dealer vineri cu un alt punct, să prelungesc contractul de asistentă rutieră și mă gândesc să îi întreb în treacăt dacă au dat comanda și dacă au un termen, la care răspunsul foarte politicos.. este la noi de joi parbrizul :lol: Plăcută surpriză dar parcă prefer să nu fiu surprins ci informat.

Dacă aveți tips and tricks de știu acum este momentul. Trebuie recalibrați senzori sau camere? Ei spun că nu dar parcă prefer și feedback de la comunitate dacă ați trecut prin așa ceva și era nevoie.

Mulțumesc

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bprodan »

Eu la cea veche nu am avut nevoie de vreo calibrare, avea insa mai putine optiuni.
1.Verifica insa cu atentie sa nu pateze cu adeziv si prin alte zone (oglinda, bord), se scoate destul de greu.
2. Nu ii grabi, dureaza un pic sa se intareasca adezivul.
3. Dupa ce iti predau masina te duci la spalatorie si dai bine cu apa sa te asiguri ca nu curge in interior pe undeva
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

@ bprodan Mulțumesc mult pentru sfaturi, sunt apreciate.

Am fost astăzi, am lăsat mașina dimineață și am mers după ea după serviciu.
Ce pot să spun la prima impresie de azi este că au lucrat foarte frumos, totul arată perfect și sunt plăcut surprins de calitatea execuției și de modul de interacțiune cu persoana de la service care s-a ocupat de punct.

Pe partea de service și de oameni sunt de treabă cei de la autokino, nu am avut feelingul că nu știu ce fac sau ca încearcă să i-a pielea de pe tine însă câteodată partea de comunicare nu este tot timpul la nivelul așteptat de mine, per total nu sunt departe de ce trebuie cel puțin în ochii mei :)

@ alexcrist rapid pe hârtie cost de 3.976 de lei

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by alexcrist »

Dacă te bătea vreun gând să nu mai faci casco, cred că acum ți-a trecut. :lol:

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

@alexcrist sigur nu am nici un gând să nu fac CASCO. Am schimbat și asiguratorul CASCO la noua poliță, mulțumesc andrei pentru suport :D

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by andrei1271984 »

Cu drag Bogdan :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

bogdan.adrian.bv
Posts: 60
Joined: 30 Nov 2020, 17:00
Auto: Xceed
Location: Brasov

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by bogdan.adrian.bv »

Salutări,

Nu am postat de ceva vreme, am un "todler" activ care nu ne mai lasă să avem timp de online life :) Mici update-uri la jurnal, să începem.

1. noul parbriz schimbat în iunie arată și se ține bine, vedem și la iarnă însă cel puțin până acum arată ca nou
Image

2. 30.000 de km este foarte aproape implicit în octombrie pe la început iar la revizie. Mașina merge bine dar ar fi o surpriză neplăcută să nu meargă bine la nici un an și jumate, probleme de calitate/fiabilitate nu au fost cazul și sper nici sa nu fie, DCT-ul încă merge ca nou chiar dacă regimul de condus este 70/30 urban și extra urban iar împărțirea între mine și soție este 80/20. Piano black rezistă, mă surprinde cât de bine se ține iar consum overall indicat de mașină 8 l/100, papă binișor însă decent nefiind econom cu ea.
Am avut un incident mic în trafic cu ea, să spuneam că am testat dacă la viteză mică frânează de urgență sau dacă dă un mesaj de atenționare și pot să confirm că nu zice nici "pâs" #-o așa că mare grijă în trafic bară la bară. Trebuie să urc clipul camerei de bord să râdeți și voi un pic de mine, nici o daună la mașină din fericire :o dar celălalt încă un pic și vroia una nouă până când i-am menționat că este înregistrat :roll:

Image

Image

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: Xceed 1.5 T-dgi

Post by Cibi »

Radarul e activ de la 30 km/h in sus, asa ca nu-l mai 'testa' la viteze mici :)
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”