MyCEED GT FL 2022

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by quelloo »

sigur problemele la AA nu sunt de la telefon?

eu personal am folosit pe 6-7 masini diferite (intradevar nu hyundai/kia) si a mers perfect de fiecare data. waze, spotify, google search, maps ...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by alexs »

Din ce imi amintesc dintr-un video de pe youtube, chiar si Apple Car Play se vede 2/3.

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Am testat pe mai multe Android-uri, inclusiv un Honorview 10, un OnePlus, un Samsung. Toate au problema cu 2/3 din ecran.

Am văzut totuși că pe Carplay măcar meniul e full-screen. Pe AA nici măcar meniul nu e full, e direct 2/3, iar bucata neagră pe care scrie AA e inutilizabilă, nu merge ca și split-screen. Mi se pare un foarte mare dezavantaj, aproape că nu aș fi luat ecranul de 10"25... Oricum se pare că nu-l pot folosi la întreaga capacitate.

Poate ne ajută un coleg cu Apple Carplay.

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by alexs »


tucson/elantra cu android auto sunt la fel
tucson/elantra cu apple car play sunt full screen - ceea ce ma face sa cred ca o sa ajunga si la kia soon or later :D

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Ce prostie... O să merg mâine să testez și revin cu un update, deși cred că nici Carplay nu e fullscreen. Foarte frustrantă treaba asta, aproape că nu merită ecranul acela mare. Cred că știu și ei asta, de aia l-au și băgat la pachet cu JBL. [-X

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »


La 8:45 arată fullscreen. Nu-mi dau seama dacă e varianta veche de soft, în schimb.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Minu »

La Carplay merge sa vezi pe tot ecranul, din cate stiu tragi de acel widget si se vede pe tot ecranul.La Android nu merge, problema este din cauza Android Auto si nu de la Kia.Asta am vazut din review-uri, inca nu am masina sa o testez.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by quelloo »

cum sa fie de la AA atata timp cat la celelalte masini se incarca tot ecranu :) (poate doar daca ecranu la kia e mai lat ca la restu si la restu e aceeasi problema doar ca nu se vede din cauza ca ecranul e fix pe setarile aplicatiei.)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Minu »

Probabil din cauza formatului ecranului, stiu ca pe cel de 8 afiseaza full screen. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Tocmai că pe cel de 8 afișează complet, dar pe cel de 10 25 rămâne 1/3 negru. Practic AA utillizează doar ecranul de 8 complet. Ăla de 10 îi dă prea multe bătăi de cap. Merg astăzi, cum ziceam, să testez cu un prieten care are Iphone și revin cu un răspuns definitiv.

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by alexs »

Awesome. Tinand cont ca video-ul postat de mine este din mai'21 iar cel postat de Crishix este din noiembrie'21, as avea mai multa incredere in video-ul lui =D>
Asteptam rezultatul final. Pare ca o sa vii cu un raspuns pozitiv :D

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by alexcrist »

Începând cu versiunile de anul trecut pentru navigație, partea ”moartă” din AA se poate folosi ca split-screen pentru componente native ale mașinii:
Image

Comportamentul ăsta se poate activa/dezactiva din setările mașinii, dar nu mai știu dacă implicit e activ sau nu.

@alexs: dudu ăla din clipul pus de tine mănâncă gogoși cu lingura. Scuze c-o spun direct. :D

Map și Radio nu s-au putut dezactiva niciodată din setările de split-screen. Nici pe versiunile actuale, nici pe cele vechi, de când a apărut XCeed cu navigația de 10.

Însă tot split-screenul se poate închide, de la săgetuca aia din dreapta ecranului (sau din meniul ”hamburger” din colțul stânga-sus, dar nu apare mereu). Se ascunde complet partea de split, rămâne doar... screen.

Uite review din 2019, cu primele versiuni de soft și CarPlay pe tot ecranul (@6:54):

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Nu am reușit să testez în seara asta, voi merge mâine. Prietenul cu Iphone-ul a avut treabă.

M-am jucat puțin prin setări, în schimb, iar AA-ul meu nu arată ca cel de mai sus :( E nu am nici acea mică săgetuță în mijlocul laturii dreapta pentrU a face full-screen, nici posibilitatea de a folosi split-screen-ul în vreun fel. E pur și simplu o zonă moartă pe ecran.

Am filmat problema:

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by alexcrist »

Păi, repet: există o opțiune separată în navigația mașinii care permite folosirea split screen în AA și CarPlay. Posibil să fie dezactivată. Caut-o la ”Phone Connection Settings”. Abia după bifarea opțiunii va apărea săgetuca când se foloseste AA/ACP.

Probabil e făcut așa pentru că, în funcție de setarea aia, se raportează telefonului o rezoluție/format sau alta, și probabil raportarea asta nu se poate schimba în timp real. Așa că probabil au implementat-o să poți alege dacă vrei sau nu pe tot ecranul. Probabil...

Și posibil ca tot opțiunea asta să controleze și afișarea ACP pe tot ecranul sau nu. Adică nu doar afișarea/ascunderea panoului lateral să-l facă fullscreen, ci efectiv dezactivarea completă a opțiunii.

Image

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Mulțumesc mult pentru ajutor! Am făcut și eu schema asta acum. Într-adevăr, acum partea de split screen merge folosită drept altceva. Însă, dacă este apăsată săgetuța din marginea dreaptă, AA nu devine fullscreen, revine doar zona moartă. Cu alte cuvinte, dezactivarea opțiunii de split în cazul AA, duce doar la a avea permanent acea zonă moartă în ecran. În orice caz, măcar acum pot pune ceva acolo, precum vremea =D>.

Încă sper că Apple Carplay afișează pe tot ecranul dacă split-ul este dezactivat. Revin cu updates!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”