MyCEED GT FL 2022

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Update:

Mașinuța a ajuns la 10k. Tot numai pe fugă mă găsesc cu ea, fix acum când s-a scumpit benzina :lol: Urmează un drum de 1250 km pe drumurile patriei săptămâna următoare.

La început de lună o să-i fac și programare pentru revizie, am zis că mă duc la 10k, dar nu am cum momentan. 2 poze trase pe fugă în parcare (da, e în Cluj; știu, arată horror).
https://imgur.com/5yHPy6s
https://imgur.com/UZ7q0Cs

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Mic update despre mașină:

Mi se pare că în ultima vreme tot sună chestii prin mașină. Ori vibrează ceva dinspre interiorul volanului, între coloana volanului și bord, ori ceva de la o gură de aerisire. E normal? Mărturisesc că, deși sunt în general mulțumit de calitatea materialelor, sunt puțin dezamăgit de greierii din mașină.

Problemele sunt în special sesizabile pe Sport și poate sunt de la acel difuzor de sunt care adaugă vibrații suplimentare? În orice caz, nu știu dacă să merg cu ea la reprezentanță, mi-e că o să-mi spună că așa e normal să facă. Voi aveți probleme de acest tip sau e complet liniște în mașină?

PS: Am verificat să nu am cabluri, monede, etc. prin mașină.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by AIVV »

Singura chestie pe care am observat-o la a mea, e ca daca stau proptip pe cotiera scartaie putin. Dar in rest nici un greier.
In legatura cu zgomotul de la volan, era o problema cu un rulment parca de pe coloana de directie si se inlocuia pe garantie, incepea sa faca zgomot cand invarteai de volan, un fel de huruit subtil, nu stiu ce sa explic. E posibil sa fie si la tine cauza asta.

Adrianrzxx
Posts: 5
Joined: 23 Mar 2022, 11:32
Auto: Proceed GT 2019 7DCT
Location: Sibiu

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Adrianrzxx »

@Crishix

Salutare! Am un Proceed GT 7DCT si de cateva zile in modul sport (dupa 3000-3500 RPM) baraie foarte tare boxa de langa parbriz (cea care genereaza sunetul motorului/evacuarii). Mi-am amintit ca am citit aici in thread-ul tau ca ai avut o problema similara.

Iti amintesti oare ce i-au facut sa rezolva problema ?

Crishix
Posts: 68
Joined: 12 Apr 2021, 19:44
Auto: Ceed GT MY22/Audi S4 B8.5
Location: Cluj-Napoca

Re: MyCEED GT FL 2022

Post by Crishix »

Scuze pentru răspunsul târziu. Am fost cu mașina la service, era ceva cablu lângă boxa pentru sunetul sport așezat prost. A fost reașezat și problema a dispărut. Nu a mai apărut de atunci și până am dat mașina.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”