Costuri revizii

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by bprodan »

Ai in manual capitolul 8.14 fix ce trebuie schimbat.
La reviziile 'mici' - prima , a treia, a 5-a, etc doar ulei si filtru motor.
La a doua, a 4-a, etc filtrul de aer control climă
La 48 de luni/60k km, 96 luni/120k km Filtrul de aer
Orice service decent va schimba fix cum scrie in acel act si daca la inspectie constata ca o alta piesa are o problema te cheama, iti arata si accepti sau nu inlocuirea (de obicei e nevoie de alta programare pt asta)
E posibil ca unele filtre sa fie inlocuite mai des, depinde de oras si daca esti de acord, insa nu m-as astepta sa faca asta la revizia gratuita :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

alexmihai92
Posts: 3
Joined: 01 Mar 2020, 12:00
Auto: Kia Ceed III 1.4 GSL (2019)
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by alexmihai92 »

Băieții de la service mai verifică și altceva la revizii în afară de filtre?

Sau trebuie să le spui tu că ai probleme cu ceva și atunci verifică și altceva?

Nu am fost până acum la o revizie la reprezentanță cu o mașină nouă și sunt curios cum se desfășoară.

Am văzut ce a scris colegul de mai sus, dar aș vrea să știu cât de în detaliu se verifică și câtă încredere pot avea.

Mulțumesc.

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk



bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by bprodan »

Verifica tot ce scrie la inspect si bifeaza. La sfarsit vei primi un raport complet cu ce s-a inspectat.
Nu stiu din ce oras esti, dar in Bucuresti dute la IMG, ai o camera de asteptare perfect pozitionata sus si vezi exact ce fac. La MIT sunt niste monitoare cam mici, nu prea se intelege mare lucru din ele.
Acum, mare lucru nu cred ca inseamna acel inspect, insa nici nu stiu ce -ar putea face mai mult. De exemplu, verifica nivelul la diferite lichide (lucru pe care il faci si tu vizual), trag un pic de roti cand ridica masina (oricum s-ar simti bataie), calitatea antigel cu o sonda, chestii din astea.
Plus erorile de pe computer.
Intotdeauna scrii tu la inceput si ce probleme ai ca sa verifice extra. Eu am cerut odata un test de suspensii si unul in care imi verifica puterea motorului parca, insa presupun ca am platit extra, nu imi amintesc.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

@alexmihai92
Trebuie sa le spui tu ce sa verifice. Iti da o fisa de completat. Ei mai fac o inspectie vizuala si la sfarsit pun testerul dar daca ai o problema, trebuie specificat.
Apoi daca vrei ulei la bidon sau varsat la butoi.
Dupa parerea mea, filtrul de polen trebuie schimbat macar anual. La mine era destul de imbacsit. Filtrul de aer era ok.
Dupa ce au terminat baietii revizia ar trebui sa mai stai vreo 15 min in parcare cu motorul oprit si sa verifici nivelul de ulei. Uneori pun mai putin sau mai mult ulei si ca sa scapi de inca un drum pana la service.

alexmihai92
Posts: 3
Joined: 01 Mar 2020, 12:00
Auto: Kia Ceed III 1.4 GSL (2019)
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by alexmihai92 »

@bprodan @yso

Mulțumesc pentru răspunsuri!
Sunt din București, mașina e luată de la Autonet și bineînțeles că mi s-a recomandat să mă duc tot acolo pentru revizii sau eventuale probleme.

De Autonet ce părere aveți?

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk


yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

@alexmihai92
Vezi unde e mai ieftin si ce avantaje ai. Nu cred ca conteaza asa mult la prima revizie.
La Mit Motors iti da un card de fidelitate dupa prima revizie (trebuie sa-l ceri tu ](*,) si apoi sa astepti 2 saptamani ) cu reducere la piese...

User avatar
silvadark
Posts: 60
Joined: 12 Mar 2015, 12:43
Auto: Kia Ceed 3 SW 1.4 T-GDi 7DCT
Location: Galati

Re: Costuri revizii

Post by silvadark »

Prima revizie: 780 lei (1.4 T-GDi DCT), Ena Group Galati. Mai scump ca aici probabil nu gasiti nicaieri :shock:
Schimbat ulei (Shell Helix Ultra ECT), filtru ulei, filtru aer si filtru polen. Nu mai spun ca filtrele de aer si de polen le-au schimbat pentru ca asa au considerat ei, fara sa intrebe in prealabil. E prima si ultima data cand fac revizie la ei.

attymolnar
Posts: 1
Joined: 29 Aug 2019, 19:50
Auto: Kia Ceed 2019
Location: Lugoj

Re: Costuri revizii

Post by attymolnar »

Revizie anuală, Ceed 1.4 T-GDI, 14600 km, făcută la Auto Levanto Timișoara, in 14.05.2020, 650 lei, ulei, filtre, verificare computerizată... nu știu ce au verificat.
Am cerut să-mi schimbe anvelopele de iarnă cu cele vară. Au efectuat operațiunea fără costuri.
Am așteptat cam mult, 2 ore cu programare în prealabil, era în perioada de plin covid. Erau foarte amabili, s-au scuzat de vreo 4 ori pentru așteptare.
Eu zic că per total a fost OK.

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

Are ceva daca nivelul uleiului la joja este cu 1-2mm peste maxim?

La ultima revizie mi-au pus prea mult ulei (sau nu au golit tot uleiul) si aveam cam 5-6mm peste maxim.
Am fost inapoi si au mai scos din el - il lasase cam cu 2mm sub maxim. A 2-a zi cand am verificat, era cam cu 1-2mm peste maxim. Probabil a facut presiune ceva de a crescut nivelul. Si de atunci sta asa. Nici nu creste, nici nu scade.
Are ceva daca ramane asa sau trebuie sa ma duc inapoi ca sa mai scoata din el?

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by ionutp »

Salut, in principiu daca e foarte putin gen 1-2 mm, ar trebui sa fie in regula. Producatorii (probabil) se gandesc la asa ceva cand pun acele limite.
Ideea e sa nu mai creasca (oil dillution). Daca ramane constant nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Asta daca nu cumva se aprinde martorul de presiune ulei in bord, atunci e nasol si trebuie dat afara :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

yso
Posts: 236
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by yso »

@ionutp
Salut! Mersi mult. E bine asta ca ma anunta daca e vreo problema. Pana acum nu s-a aprins niciun martor in bord.
Ramane constant nivelul.
Daca zici ca e ok, nu ma mai duc pana la service ca sa mai scoata din el. Si asa, data trecuta a trebuit sa ma rog de ei ca sa mai scoata din ulei.

User avatar
Cibi
Posts: 126
Joined: 03 Nov 2008, 23:23
Auto: Proceed 1.4 T-GDi 7DCT 2019
Location: Bucuresti

Re: Costuri revizii

Post by Cibi »

Proceed 1.4 tgdi, 7dct, 2019
Revizie primul an la 7650 km la IMG in Jilava: 1.7 ore manopera, ulei Helix HX8 ECT 5w30 (4litri), filtre ulei, aer, polen, 650 ron
ProCeed 1.4 T-GDi / 7DCT / 2019
Image

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Costuri revizii

Post by colesterolMare »

Prima revizie de un an 6000 km (reprezentanta Brasov). filtru aer+filtru ulei+ filtru assy+ ulei shell helix ultra ect 5w30+ manopera = 555 lei
1.6 t-dgi 7dct 2019

User avatar
ciklon
Posts: 24
Joined: 13 Nov 2019, 09:32
Auto: Kia Sportage GT Line+
Location: Romania

Re: Costuri revizii

Post by ciklon »

La care reprezentanță ai fost? Ești mulțumit? Îți dă voie să fii de față?
Kia Sportage 2020 1.6 T-GDi 7DCT 4x2 GT Line+

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Costuri revizii

Post by Nesta3 »

La banii aia, le lasi cheia si la revedere :mrgreen:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”