Android auto

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android auto

Post by yso »

Si eu am reusit sa-l faca sa mearga din google play cu ajutorul unui VPN. Acum, se actualizeaza singur.
Multumiri colegului JETSKY pentru ajutor :D

GabrielaSan
Posts: 31
Joined: 25 Jul 2019, 16:21
Auto: Ceed 2019
Location: Bucuresti

Re: Android auto

Post by GabrielaSan »

:shock: :(

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Android auto

Post by JETSKY »

Cu placere si cu alta ocazie. Merge si cu dual sim. Inainte de a lua AA din google play printr-un VPN se curata din Apps datele de la google play si google services.

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Android auto

Post by colesterolMare »

Salut!
Cand e conectat Android Auto si vine un mesaj pe Watsapp vad notificarea pe ecranul masinii dar daca apas pe notificare nu pot vedea continutul mesajului. (am apasat si pe butonul Play si pe notificare dar fara succes)
Stiti cum pot sa vad continutul mesajului de Watsapp de pe ecranul masinii? Ecranul este de 7".

Vincaf
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2019, 22:12
Auto: Kia Ceed III
Location: Bucharest

Re: Android auto

Post by Vincaf »

Salutare tuturor!

Am si eu o problema cu Android Auto si as vrea sa stiu daca mai e cineva care a intalnit aceeasi eroare. De ieri, cand conectez telefonul prin USB la masina, imi apare pe ecranul masinii mesajul "Phone is not responding".

Am incercat acelasi lucru cu un alt telefon si cu un alt cablu iar ecranul afiseaza acelasi mesaj de eroare, desi presupun ca nu este de la telefon. Pana ieri Android Auto a mers perfect, la un moment dat ieri dimineata mi-a aparut un mesaj in aplicatia Android Auto pe telefon ca ar trebui sa-i fac update. Am sters aplicatia pe care o aveam si am instalat ultima versiune gasita "4.6.593334-release" dar fara succes.

A mai avut cineva aceasta problema? Daca da, cum a fost rezolvata? Oare sa resetez ecranul la setarile default?

Atasez si o poza cu mesajul de eroare.

Multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

colesterolMare
Posts: 33
Joined: 09 Jul 2019, 20:05
Auto: ceed t-gdi
Location: --

Re: Android auto

Post by colesterolMare »

ai schimbat si USB de la masina?

User avatar
cioraneanuflorin
Posts: 82
Joined: 07 Nov 2018, 21:35
Auto: Ceed3- 1.4 TGDI 7DCT
Location: Ploiesti

Re: Android auto

Post by cioraneanuflorin »

Vincaf wrote:Salutare tuturor!

Am si eu o problema cu Android Auto si as vrea sa stiu daca mai e cineva care a intalnit aceeasi eroare. De ieri, cand conectez telefonul prin USB la masina, imi apare pe ecranul masinii mesajul "Phone is not responding".

Am incercat acelasi lucru cu un alt telefon si cu un alt cablu iar ecranul afiseaza acelasi mesaj de eroare, desi presupun ca nu este de la telefon. Pana ieri Android Auto a mers perfect, la un moment dat ieri dimineata mi-a aparut un mesaj in aplicatia Android Auto pe telefon ca ar trebui sa-i fac update. Am sters aplicatia pe care o aveam si am instalat ultima versiune gasita "4.6.593334-release" dar fara succes.

A mai avut cineva aceasta problema? Daca da, cum a fost rezolvata? Oare sa resetez ecranul la setarile default?

Atasez si o poza cu mesajul de eroare.

Multumesc!
Posibil sa trebuiască să selectezi alta sursa output usb din telefon (din bara de notificări) . Midi, charge ....

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


Vincaf
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2019, 22:12
Auto: Kia Ceed III
Location: Bucharest

Re: Android auto

Post by Vincaf »

Am verificat si a doua sursa USB este doar de incarcare, nu conecteaza telefonul la LCD-ul masinii. Nu cred ca este o problema KIA ci mai degraba de Android, am gasit cateva informatii pe Google. O sa incerc mai tarziu sa vad daca merge dupa ce dau Clear Cache si Clear Data in aplicatia Android Auto si revin.

O a doua varianta ar fi sa instalez o versiune diferita de Android Auto.

Intre timp, daca mai sunt persoane care au intampinat aceasta problema si au rezolvat-o, sa ridice mana sus :)

Multumesc!

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Android auto

Post by JETSKY »

Pentru colesterolMare . In AA nu poti citi notificarile. Poti sa le redai audio dar cu mult accent englezesc.

Pentru Vincaf incearca cu cablul original al telefonului (cel care a venit in cutia telefonului)

Vincaf
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2019, 22:12
Auto: Kia Ceed III
Location: Bucharest

Re: Android auto

Post by Vincaf »

Multumesc pentru sfaturi, am reusit sa rezolv pana la urma. Am instalat din nou ultima versiune de Android gasita pe Google, sters cache si data si am mai bifat/debifat urmatoarele optiuni:

Try the New Android Auto = debifat
Connected Cars = lista era goala si am bifat Add new cars to Android Auto
Autolaunch = debifat

GabrielaSan
Posts: 31
Joined: 25 Jul 2019, 16:21
Auto: Ceed 2019
Location: Bucuresti

Re: Android auto

Post by GabrielaSan »

Acum cateva zile.... Ghiciti ce m a întrebat mașina.!!!???:)))
Click aici pentru ultima versiune Android Auto....
😍
Finally !!!

Nu știu ce și cum....dar sunt mega încântată .
De când am postat aici nu am mai încercat nimic.

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Android auto

Post by Laurm »

Salut! A incercat cineva sa conecteze wireless telefonul cu Android Auto? Trebuie sa fie un telefon cu 9.0 Pie, si unitatea masinii sa aiba wi-fi. Detalii aici

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Android auto

Post by JETSKY »

Are unitatea de infotaiment WiFi? Daca nu are este inutil efortul.

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Android auto

Post by Laurm »

Da, are. Incercati poate merge.

marius_ar
Posts: 24
Joined: 02 Oct 2018, 09:51
Auto: Kia Ceed 2019
Location: Arad

Re: Android auto

Post by marius_ar »

Dupa 10000 km, sambata a dat chix sistemul multimedia, exact cand aveam mai mare nevoie de AndroidAuto. Se deconecta incontinuu, sistemul multimedia ramanea blocat pe sunetul de ghidare (cu restul sunetelor date incet) dupa deconectarea telefonului. De asemenea nu mai functiona pilotul automat... Singura rezolvare, oprit masina si lasata sa se odihneasca cateva minute. La reconectarea telefonului, functiona aproximativ 1-2 minute pana incepea sa vorbeasca Waze, dupa care din nou se deconecta, si bloca pe Guidance.
A doua zi nu a mai avut nimic, nu am schimbat nimic, nici la masina, nici la telefon.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”