Sistem sunet premium JBL

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Sistem sunet premium JBL

Post by Laurm »

Salut. Acum nu se mai poate configura sistemul JBL decat cu navigatia de 10.25"
Dintre cei care au testat mai amanuntit sunetul pe Kia Ceed Sw, merita diferenta de pret 798 + 387 + 90 € (Navigatie 10,25 + boxe Jbl + premium sound) fata de sunetul default oferit la displayul de 8" adica 349 €?

AlexandruG
Posts: 19
Joined: 25 Mar 2019, 15:57
Auto: C'EED GT Mark II
Location: Bucuresti

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by AlexandruG »

Salutare! Am varianta cu sunet JBL, insa pe modelul de 8". Pot spune ca este un sunet bunicel. Versus varianta fara, ajuta foarte mult subwoofer-ul. Daca asculti radio nu este mare diferenta, insa cand redai de pe mobil sunetul este impecabil.

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by Laurm »

Multumesc pentru raspuns. Cu Suamp, Deezer, Spotify prin Android Auto ar fi mai bine, sau calitate ca la radio?

AlexandruG
Posts: 19
Joined: 25 Mar 2019, 15:57
Auto: C'EED GT Mark II
Location: Bucuresti

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by AlexandruG »

Momentan am redat doar din memoria locala (fisiere .flac) si de pe youtube. Este diferenta uriasa fata de radio!

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by Dr.Agosh »

Salutare. Intampin urmatoarea problema. Pe sistemul audio standard se aude mai OK radio decat Spotify prin bluetooth. M-am jucat prin setarile audio ale masinii, la fel si in Spotify (setata calitatea audio pe high, equalizer diferite setari etc.). exista o diferenta foarte mare atat din punct de vedere volum (radio la nivel 10 se aude mai tare decat spotify la nivel 25 de ex. desi din telefon e dat la max) cat si a calitatii.
A mai patit cineva?

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by yso »

E normal sa se auda mai incet pe bluetooth. Verifica si volumul din telefon sa nu fie prea incet.
Pe JBL se aude cam rau la radio. Pe radio online prin BT se aude ceva mai bine parca iar prin cablu mult mai bine. Ma refer la calitate, nu la volum.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by Dr.Agosh »

Volumul din telefon e la max. O sa imi fac timp sa testez si prin cablu, sa vedem daca e vreo diferenta.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by yso »

Dacă sursa e buna, prin cablu o sa profiti la maxim de sistem. Ma rog, atât cât poate el.
Pe sistemul cu "subwoofer" se aude chiar bine. Nu e ceva wow dar se aude destul de bine.

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by Dr.Agosh »

OnePlus 6 e sursa, nu cred ca de acolo e problema. Se intampla la fel si de pe S8+ ul sotiei
Mie mi s-a parut foarte ciudat ca pe radio fiind, in momentul in care fac switch pe bluetooth scade considerabil volumul de redare, desi din nou, in telefon totul e la max pare ca si cand bozele din portiere nu au deloc vlaga. Sunetul pare sa vina consistent doar din boxele de pe bord.
Balansul e pe centru...voi mai testa

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by yso »

Asa se aude pe BT. Dacă pe radio ai volumul la 7 de exemplu, pe BT te duci cu volumul spre maxim ca sa se auda la fel de tare.
Poti sa dai volumul si la maxim ca nu are nimic.
Din cate sisteme audio am testat, la toate se auzea mai încet pe BT... mai mult sau mai putin.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by Afumatu »

Salut. Parerea mea este ca se merita banii pentru sistemul JBL. Eu sunt foarte multumit de el si da, pe redare audio bluetooth volumul va fi intotdeauna mai incet ( asta se intampla si pe sisteme audio de casa ). Cat despre calitate fir vs radio .. firul castiga cu mult.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by Faust »

Prin bluetooth nu contează la ce volum este setat volumul telefonului , semnalul este digital .
Așa este , pe date transmise prin cablu sau de pe stik volumul este mai mic comparativ cu radio , explicația este simplă , DAC - ul din sistemul media livrează un semnal audio mai mic către amplificatoarele sistemului media .
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by yso »

Normal ca se poate regla volumul si din telefon. Iar de pe stick, din cate imi amintesc nu se auzea mai încet. Se auzea normal.

Am făcut un test: Radio vs. Radio online (Replaio Radio) prin BT. Același post de radio.
Ca sa se auda la fel de tare:
1. Volum radio 5 - volum prin BT 20 -> volumul din telefon fiind default (poza 1)
2. Volum radio 5 - volum prin BT 6 -> cu volumul din telefon la maxim (poza 2).

Deci, cu volumul din telefon la maxim se aude cam la fel de tare ca pe radio.
Prin BT se aude mai bine.
Telefonul este un Samsung S10+. Cu alt telefon n-am incercat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

robertgeo
Posts: 5
Joined: 13 Jan 2019, 15:54
Auto: Opel astra h
Location: RO

Re: Sistem sunet premium JBL

Post by robertgeo »

Încearcă poweramp, ca și player și radio, e mult peste replaio

Trimis de pe al meu RNE-L21 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Tips & Tricks”