Update Firmware navigatie 10"

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Update Firmware navigatie 10"

Post by Afumatu »

Salut,

In acest moment este disponibil un update de firmware pentru navigatia de 10". Ieri am fost si am facut ( la cererea mea , fara cost ). Sincer cred ca mai bine stateam potolit dar am crezut ca se imbunatateste ceva si ca se va rezolva si cu Android Auto.

Ei bine nu este nici una nici alta ....

Android auto este in continuare pe juma' de ecran si nici nu poti face nimic in continuare. Iar la meniul principal dispar cele 3 categorii de Navi,Player audio, Meteo ele raman disponibile doar cand esti in alt ecran la meniul ascuns in dreapta sa faci scroll intre ele.

Din cate citisem pe net trebuia sa apara o bifa pentru split screen in setarile de android auto. Se pare ca la noi nu a ajuns acel update. #-o
Au adaugat o sectiune noua de sunete gen : Forest, fire place, ocean, ploaie etc... #-o
Acum sunt disponibile 3 profile : 2 soferi si 1 Guest.
Abea se vede in meniul principal harta ... nu stiu ce a fost in capul lor. :(

Atasez cateva poze sa va faceti o idee.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

În prima poză, dacă te duci la secțiunea "Home screen", ce opțiuni ai?

Sunetele alea ce fac, mai exact? Le-am văzut prin reviewuri la Seltos, dar nu mi-e clar.

Off topic: dacă vrei să păstrezi folia originală pe tabletă, cu puțină grijă poți da jos etichetele alea 2. Probabil se vor rupe în 2-3 bucăți, dar folia rămâne intactă dacă procedezi cu grijă. Și eu am păstrat-o, fără etichete, și după 9 luni arată foarte ok. ;)

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by Afumatu »

alexcrist wrote: 27 Nov 2020, 10:28 În prima poză, dacă te duci la secțiunea "Home screen", ce opțiuni ai?

Sunetele alea ce fac, mai exact? Le-am văzut prin reviewuri la Seltos, dar nu mi-e clar.

Off topic: dacă vrei să păstrezi folia originală pe tabletă, cu puțină grijă poți da jos etichetele alea 2. Probabil se vor rupe în 2-3 bucăți, dar folia rămâne intactă dacă procedezi cu grijă. Și eu am păstrat-o, fără etichete, și după 9 luni arată foarte ok. ;)
Te referi daca dai pe butonul de home ? - te duce in meniul principal in care vezi ceasul si temperatura si harta in partea dreapta.

Sunetele - ca si cand ai asculta muzica... gen filmuletele de relaxare de pe youtube :lol:

Off : o sa incerc sa le dau jos da parca m-am obisnuit cu ele din februarie pana acum :D

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

Nu. Exact în opțiuni, ai pe stânga:
Screensaver
Home screen
Split screen (ăsta era selectat)
Etc...


La Home Screen ce opțiuni sunt? Acolo se puteau configura cele 3 zone pe de pe ecranul principal înainte să faci actualizarea.

EDIT: Aici:
Image

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by Afumatu »

Am atasat si ce este acolo in Home Screen plus ce este la setarile de Profil
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

Pff... trist. Nici eu nu înțeleg de ce au renunțat la widgeturile de pe ecranul principal. Era o chestie super utilă pe un ecran așa lat. :(

Culorile alea rozalii se pot schimba? Sunt legate de ”Nature sounds” sau ceva?

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by Afumatu »

Nuop, nu se pot schimba culorile, sunt by default...
Deci asa rau imi pare de update.. :( Sper sa mai apara vreun update altfel am sa incerc sa trec la versiunea initiala ( asta daca se mai poate )

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

O să mai apară sigur, mai ales că e vârful de gamă al tuturor modelelor, abia acum se adoptă și pe alte modele Kia/Hyundai. Anul ăsta parcă au apărut mai multe versiuni, citisem pe alte forumuri străine. Nu știu dacă au fost toate disponibile la noi, că oricum diferă piața, noi n-avem nici versiunea cu UVO.

Dar în general mi se pare de porc când se merge spre ”aspect modern” în detrimentul funcționalității, când exact multele opțiuni de personalizare mi-au plăcut la sistemul de la Kia. Cu ecranul ăla principal eu n-am ce face, arată fix ca ecranul de blocare al unui telefon sau calculator, nu-ți oferă nicio informație utilă. Absolut niciuna, 0 barat. Puteau să închidă ecranul complet și era la fel de util.

Iar rozul ăla... eu mereu am fost un om care a preferat un strop de culoare în viața lui. Motiv pentru care la ambele Kia am plătit extra inclusiv pentru interiorul colorat (maro la Rio și galben la XCeed). Dar rozul ăla, e fix ca nuca-n perete.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by Afumatu »

Si ce ziceam , trebuia sa fie disponibila setarea ca in imaginea atasata acum. Nu inteleg de ce nu este.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

De curiozitate, unde ai făcut actualizarea? O aveau deja de când le-ai cerut-o prima oară, sau a trebuit să ”facă rost de ea”?

Am trecut pe la reprezentanțe prin Vaslui și Brașov și încă nu au versiunea nouă. Nici nu știau că există, a rămas să se intereseze la importator să vadă dacă îl găsesc.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by Afumatu »

alexcrist wrote: 13 Jan 2021, 15:02 De curiozitate, unde ai făcut actualizarea? O aveau deja de când le-ai cerut-o prima oară, sau a trebuit să ”facă rost de ea”?

Am trecut pe la reprezentanțe prin Vaslui și Brașov și încă nu au versiunea nouă. Nici nu știau că există, a rămas să se intereseze la importator să vadă dacă îl găsesc.
In Bucuresti - IMG( Jilava ), cand am intrebat aveau actualizarea ei deja ( pe un stick sau card ceva de genu )

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

Bun, ieri am vorbit la telefon cu Ciprian Galațchi, Director After Sales Kia România. N-aș fi crezut vreodată în viață că e posibil să vorbești, ca muritor de rând, direct cu un director. :lol: Omul foarte ok de altfel, calm, relaxat, mi-a răspuns la toate nedumeririle mele.

Despre acest software am aflat următoarele:
- ce a fost în noiembrie a fost o actualizare doar de software (nu și de hărți), doar pentru anumite modele, și teoretic nu e versiunea finală. Când/ce/dacă se mai schimbă ceva la soft, nu știu
- uzual, actualizările anuale (soft+hărți) vin cam pe 10-15 februarie.
- anul ăsta au apărut niște întârzieri (nu știu nici ei sigur cauza, poate pandemie, poate altceva). Au fost anunțați că actualizarea finală ar trebui să apară după 30 martie

Deci eu mai aștept puțin. :)

Alte probleme ai mai observat cu softul nou? La mine, la softul vechi (2020), am o singură problemă relativ enervantă, legată de opțiunea de menținere activă a camerei de marșarier și după decuplarea marșarierului (camera se oprește doar după ce mergi în față și depășești o anumită viteză, cred că ~10km/h). Este la setări avansate și sper să fie bug de software (să nu fie vreo problemă în altă parte), și sper să fie rezolvată în noua versiune.
Am observat că, atunci când îmi apare problema, îmi dispare acea opțiune cu totul. Și când reapare, e implicit dezactivată și trebuie s-o bifez din nou. Însă la cuplarea marșarierului întotdeauna camera a funcționat corespunzător, indiferent de bifarea sau vizibilitatea acelei opțiuni.

andreigabriel
Posts: 36
Joined: 17 Sep 2020, 11:48
Auto: Kia Xceed
Location: Iasi

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by andreigabriel »

Aceeași problemă mă seacă și pe mine, menținerea imaginii de la camera de marșarier. E sigur bug software, problema de persistentă.
Ciudat e ca nu am găsit un pattern, câteodată ține setarea 1 lună, alteori 3 zile.
Deluxe White - XCeed 1.6T-GDI DCT

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

Scriu și aici, dacă nu e cu supărare :D

Am reușit să fac și eu actualizarea. Chiar ieri a apărut o versiune nouă. Mie îmi apar setările de split-screen la AA și CarPlay. Dar mai mult n-am testat legat de ele.

Ecranul principal e la fel de inutil. Dar totuși ceva schimbări se văd. Ora mutată în alt loc, afișează o iconiță meteo și informații de media (melodie sau post radio). Fleacuri. Harta e la fel de inutilă acolo, și-n rest tot nu poți seta nimic legat de Home. Aia e...

Un oarece ”review” la mine pe jurnal :)
viewtopic.php?f=165&t=25798&p=271409#p271409

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update Firmware navigatie 10"

Post by alexcrist »

Whoop, whoop, minune mare minune, se pregătește lansarea Europei pe siteul de actualizări la liber pentru popor. :lol:

https://update.kia.com/EU/RO/Main

Vom putea face actualizări acasă, fără a merge în showroom. Plus acces la changelog concret pentru zona Europei, eventual și acces la asistență tehnică și/sau formular de raportare a bugurilor. Eu am trimis odată prin formularul de SUA o problemă, și mi-au răspuns foarte rapid, însă mi-au zis că n-au ce-mi face dacă-s din Europa. :lol: Dar dacă și la noi vor răspunde la fel de prompt, poate avem șanse și la soluții și răspunsuri la ce ne roade. :)

Atenție! Poate vor rezolva, dar momentan e un bug de redirect. Dacă se accesează direct https://update.kia.com, se face redirect la https://update.kia.com/RO/EU/Main și dă eroare, că Europa nu e în România. :lol: Dar intrat pe primul link direct, sau ales ulterior din meniul de zone, se deschide pagina, dar momentan nu există soft disponibil. Poate de la 1 noiembrie? :)

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”