Cosmetice auto

tomyflorin
Posts: 5
Joined: 31 Aug 2019, 17:06
Auto: Kia
Location: Bucuresti

Cosmetice auto

Post by tomyflorin »

Ce produse folosiți pentru curățarea/întreținerea bordului? Kia ceed 2019
Care e odorizantul tău preferat? :D

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: Cosmetice auto

Post by Bogo2020 »

Pentru curatare si intretinere folosesc:
- un agent de curatare generala. Eu am Chemical Guys Nonsense Colorless & Odorless All Surface Cleaner si Meguiar's ALL PURPOSE CLEANER. Sunt multe altele, dar te feresti de cele cu silicon sau alte minuni.
- o pensula de detailing (merge si orice pensula moale care sa nu cheleasca la folosire).
- cateva lavete de microfibra de cat mai buna calitate. Recomandabil cat mai pufoase, dar e cam obligatoriu sa le speli bine, apoi sa le usuci la un uscator care sa scoata toate scamele. Daca nu faci asta, mai bine folosesti lavete din acelea subtiri din hypermaket.

Procedura de curatare e simpla, dar cele mai bune rezultate le obtii asa:
- Pulverizezi agentul de curatare pe pensula, apoi incepi sa il aplici/agiti pe o portiune din bord. Recomandabil ca portiunea aceasta sa fie mai mica (un sfert de bord), ca sa nu te grabesti ca apucatul pana se usuca agentul de curatare. Agitarea cu pensula scoate tot praful din crevasele acelea mici de pe plastic.
- Stergi cu laveta de microfibra dar o rulezi usor in timp ce faci asta. Ideea este sa iei spuma cu tot cu mizerie, nu sa o muti dintr-o parte in alta. Admiri laveta, apoi o impaturesti ca sa ai mereu o portiune curata cu care sa lucrezi.
- Mai stergi bordul inca o data pentru a lua eventualele urme de detergent scapate la pasul anterior. Nu lucra in soare, ca sa poti lucra mai relaxat.
- Speli si usuci lavetele.

Ca odorizant folosesc un California Scents (deh... cutie de pateu'). Am mai incercat si cu diverse uleiuri esentiale (cat mai bio, daca tot fac efortul). dar evident ca se evapora destul de repede.

Murrelet
Posts: 9
Joined: 03 Jul 2020, 09:17
Auto: Kia Soul
Location: Bucureşti

Re: Cosmetice auto

Post by Murrelet »

Pentru tabloul de bord și celălalt loc, cel mai bun curățitor din toate timpurile este CarGuys Super Cleaner. Este un detergent eficient pentru toate scopurile. Nu pot găsi unul mai bun decât atât. Pentru uz zilnic, am întotdeauna în mașină o cârpă moale din microfibră și, fără substanțe chimice, curăț praful. Este simplu, dar funcționează.

Vorbind despre odorizante de aer, aș putea spune că descoperirea mea este un difuzor de aer pentru o mașină. Folosesc IMKER AromaLUX, iar parfumul meu preferat este BLAVET.

pmp
Posts: 10
Joined: 11 Oct 2007, 11:07
Auto:

Re: Cosmetice auto

Post by pmp »

Legat de odorizante auto, nu le inteleg rostul. N-am folosit niciodata si nu s-a plans nimeni ca miroase ciudat in masina (masina veche avea peste 12 ani).
Fac curatenie in masina mai des decat o spal in exterior. Asta e tot.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Cosmetice auto

Post by ionutp »

Eu sterg bordul cu o solutie generala (de parbriz chiar), clasica. Imi zicea tata ca a vrut sa isi ia ceva pentru curatat bordul dar scria pe ea ca nu cumva sa atinga parbrizul ca lasa urme permanenete si mai stiu eu ce si am zis ca nu vreau sa risc.
Am ceva special pentru piele, ceva protectie nano pentru textil dar nu am apucat sa dau.
Odorizante nu folosesc, nu imi plac acele mirosuri, de orice fel. Dar am facut igienizare a sistemului de climatizare si cred ca e ok. Bine, si sa schimb si eu filtrul de polen mai des.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Cosmetice auto

Post by ionutp »

Pentru cei putin obsedati de curatenia interioara: https://www.youtube.com/watch?v=tGnf8G8A8qU
E prea mult pentru mine, fac si eu cum pot. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”