Difuzorul din mijloc

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Difuzorul din mijloc

Post by staicueduard »

Salutare
cu scuzele de rigoare daca s-a mai intrebat pe undeva dar nu prea am gasit sau mi-a scapat.

Stiti cumva daca se poate monta ( si cat de complicat este ) difuzor in suportul din fabrica de pe mijlocul bordului ?

Multumesc

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Difuzorul din mijloc

Post by alexcrist »

Depinde ce vrei să auzi în el.

În sistemul de bază, difuzoarele ies direct din unitatea media din bord, nu ai mufă dedicată pentru difuzorul central. Posibil să se poată mânări ceva, să-l legi împreună cu difuzoarele de pe uși, dar nu știu cât de plăcut o să fie rezultatul.

Sistemul JBL de fabrică, cu difuzor central și subwoofer, are amplificator extern (de obicei sub scaunul pasagerului), și de acolo se împart difuzoarele pe frecvențe diferite. Nu "cântă" toate la fel. Difuzorul central e pentru frecvențe medii/înalte, iar cele de pe uși sunt pentru joase.

staicueduard
Posts: 12
Joined: 25 May 2023, 16:09
Auto: KIA CEED MY24
Location: Bucuresti

Re: Difuzorul din mijloc

Post by staicueduard »

desigur ca ma gandeam sa trag fir de la unul din canalele stanga sau dreapta, tot de la unul din difuzoarele de sus medii/inalte.
sunt constient ca nu o sa aibe semnal de boxa centrala, dar macar sa fie activa.
Daca ma gandesc mai bine nu cred ca e ok, impedanta, putere mare consumata pe acel canal. posibil in timp sa se strice consola..

ideea era daca stie cineva cum e bord-ul pe dedesubt, cat de complex/complicat este de ajuns acolo.. in afara de a intreba la reprezentanta la service

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”