Timp livrare exagerat

Monica
Posts: 3
Joined: 07 Mar 2022, 21:18
Auto: Kia Stonic
Location: Oradea

Timp livrare exagerat

Post by Monica »

Buna seara!
As dori sa stiu ce experiente ati avut voi cu dealerii din tara la autovehiculele de comanda. Vi s-au oferit ceva discounturi pentru intarzieri de livrare sau macar ceva revizii gratuite?


Intreb deoarece am achitat avansul pentru o Kia Stonic in 19 iulie 2021 la dealer-ul Kia Oradea.
Azi, 7 martie 2022 masina nu e livrata. Nici macar nu e in Europa!

Termenul de livrare din contract fiind de 90 de zile din prima zi a lunii septembrie 2021.

Nu am fost anuntata din timp de o eventuala intarziere. Eu am sunat pentru informatii la inceput de decembrie si mi s-a spus ca masina inca nu a fost fabricata. Mi s-a mai spus ca intarzierea nu a fost cauzata de criza semiconductorilor, ci de numarul extrem de mare de comenzi. Si ca sa ne auzim pe sfarsit de ianuarie.

Am revenit tot eu cu un apel telefonic in ianuarie. Mi s-a spus ca masina e gata din decembrie 2021 dar e inca in Coreea si asteapta sa se umple vaporul ca sa poata pleca spre Europa. Cu tot respectul, daca au fost atat de multe comenzi, cum de nu s-a umplut vaporul mai repede!?

Dupa un alt apel telefonic initiat tot de mine la sfarsitul lunii februarie mi s-a spus ca masina ar urma sa ajunga intr-un port din Slovenia pe data de 28 februarie. Pe urma ar urma un drum de 2 saptamani pana in Bucuresti, pe urma alte 2 saptamani din Bucuresti pana in Oradea! Pe bune!??

Pe urma, azi 7 martie, in urma altei solicitari sa aflu ca vaporul inca nu a ajuns in port!

bogcip12
Posts: 2
Joined: 31 Mar 2022, 16:01
Auto: corolla
Location: brasov

Re: Timp livrare exagerat

Post by bogcip12 »

Din pacate problema este globala si nu tie numai de Kia. In contextul actual se va astepa foarte mult pentru o masina noua. Stonic-ul este foarte popular in Australia Asia si este posibil ca aici sa fie comenzile foarte mari.
Sa ne spui cum "sa terminat" achizitia.

Post Reply

Return to “Stonic”