Ce fel de benzina sa alimentam ?

Adrian Ciobotaru
Posts: 50
Joined: 06 Sep 2020, 22:34
Auto: Niro hibrid fara plug-in
Location: Brasov

Ce fel de benzina sa alimentam ?

Post by Adrian Ciobotaru »

Ce fel de benzina sa alimentam intr-un Kia Niro?
In manual scrie ca minim de 95.
La vanzare mi s-a spus sa nu pun niciodata benzina de 100, caci dauneaza motorului...
Si intrebarea ar fi: oare este bine sa punem de 98, sau si asta dauneaza?
Sunt surprins de faptul ca Kia Romania nu emite un comunicat oficial, cu recomandari in acest sens.

La masinile diesel, spre exemplu, se recomanda motorina FARA biodiesel... care se gaseste fara probleme la statiile marca R.....L.
Dar, benzina fara amestec bio, nu am gasit :)

Voi ce parere aveti? Ce fel de benzina ar trebui sa alimentam?
Niro 1.6 gdi DCT hybrid, confort, 2020.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Ce fel de benzina sa alimentam ?

Post by ionutp »

"La vanzare mi s-a spus sa nu pun niciodata benzina de 100, caci dauneaza motorului... " - Asta mi se pare ca nu are niciun sens. Nu a zis si de ce? Nu are nicio logica.
Nu ar trebui sa fie nicio problema (exceptand din punct de vedere financiar). Poate ar trebui sunata persoana respective sa iti zica de ce a afirmat acel lucru.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Adrian Ciobotaru
Posts: 50
Joined: 06 Sep 2020, 22:34
Auto: Niro hibrid fara plug-in
Location: Brasov

Re: Ce fel de benzina sa alimentam ?

Post by Adrian Ciobotaru »

Am facut un test luna trecuta: am golit rezerveroul aproape de tot... apoi l-am umplut cu benzina cea mai scumpa... am circulat, pana s-a consumat aproape intregul rezervor... apoi, am bagat din nou benzina obisnuita, cea de 95.
Concluzia mea: nu am simtit absolut nici o diferenta intre benzina ieftina si cea scumpa.

Tin minte ca la motoria era altfel... se simtea clar diferenta intre motorina ieftina si cea premium, fara biodiesel!

Explicatia care o am eu este ca benzina aceea scumpa este special facuta pentru a preveni detonatia; aceasta fiind principala diferenta...
insa, acest fenomen apare la acele masini care le accelerezi puternic, la turatii mari. Ori, cu Niro nu fac acest lucru, caci scopul unei astfel de masini este de a merge domol si a avea consumuri rezonabile :) Deaceea, cred ca nu am simtit nici o diferenta intre benzina scumpa si cea normala...
Niro 1.6 gdi DCT hybrid, confort, 2020.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce fel de benzina sa alimentam ?

Post by BAU »

Probabil ca nu vei simti niciodata diferenta intre benzina de 95, 98 si poate 100 . Pentru ca fabricantul asta spune : minim 95 sau se poate folosi si benzina de 91, 94 dar cu performante slabe pentru motor .

Pe blocul motor exista un senzor pentru detectarea detonatiilor , senzor ce modifica automat avansul in functie de cifra octanica .

Daca nu ai simtit nimic la motor inseamna ca acest senzor impreuna cu computerul de gestionare a functionarii motorului si-au facut treaba .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Faust
Posts: 497
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Ce fel de benzina sa alimentam ?

Post by Faust »

Eu alimentez de unde apuc, niciodată nu am ales o anumită stație ( nume) de unde alimentez.
Ce am observat, de câteva ori am alimentat de la MOL cu C095, de fiecare dată am avut un consum mai mare cu 1...1,2l/100km. Am făcut testul de patru ori până acum, nu cred că este vorba de condițiile de trafic.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Niro”