Mașini hibrid

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Mașini hibrid

Post by alexcrist »

Și brusc a trecut de la negare la nervi, primele 2 etape ale suferinței. :D Încă 3 și ajunge să accepte că nu are HEV. :D

Numai să nu se certe prea mult cu cei din service pe tema asta. Că n-o să-i creadă nici pe ei prea ușor.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Mașini hibrid

Post by Faust »

alexcrist

Cum am spus...... sunt mulți care cumpără și nu știu ce cumpără, chiar dacă informație există la greu 😁
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by andrei1271984 »

eu zic sa facem un drum pana in Slovacia , sa ne lamurim :D :)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Mașini hibrid

Post by razesul »

Folosirea de catre KIA Romania a cuvintelor "hybrid electric", fara nicio alta explicatie, este totusi cel putin o magarie, daca nu chiar o inselatorie pe fata.

Pe site-ul din Belgia la brosura, apare ISG sau "MHEV", iar la varianta SW apare PHEV, nu au nici ei HEV, deci inclin sa cred ca CEED HEV nu exista.

Chiar si in Slovacia au pus MHEV, in Romania au plusat maxim cu Hybrid electric: https://www.kia.com/sk/predaj/konfigura ... %C3%BDbava

User avatar
Mos2Fet
Posts: 36
Joined: 17 Feb 2023, 09:23
Auto: Ceed 1.5L 7DCT GT-Line
Location: undeva in Balcani

Re: Mașini hibrid

Post by Mos2Fet »

Nu despicam firul in 4, dar daca in manualul Ceed (pe care o iau folosind codul QR de pe acel Ceed), sunt 3 capitole, si la capitolul Hibrid vad niste poze/optiuni, pai atunci asa trebuie sa le vad si pe masina.

Daca nu, atunci:
1) sa isi updateze Web Manualul Online cu inca o sectiune de MHEV, sau mild.
http://webmanual.kia.com/STD_GEN5W/AVNT ... ybrid.html
2) sa lamurim ce e cu seciunea Hev simplu si daca vreau unde pot cumpara un Ceed cu asa ceva?
3) schimbe denumirea acestei masini din oferta (in cod sa apara cuvantul MHEV sau mild),

4) Sa raspunda service-ul la cererea trimisa de mine cu explicatii.
Altfel e caz de protectia consumatorului...

Pe voi aici pe clubkia v-am intrebat :
"As vrea sa vad o alta masina Kia Ceed 1.5 Gt-Line 7DCT - Hibrid (preferabil din 2023), sa confirm daca are sau nu acea icoana/optiuni? "
Sigur are cineva un Ceed Hibrid - chiar daca nu e 7DCT sa imi confirme sau nu cum se vede pe ecran.
Si doar Ceed bineinteles, nu sportage, xceed, niro sau altele.
Mersi

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Mașini hibrid

Post by alexcrist »

Manualul respectiv NU este specific pentru Ceed, ci pentru navigația de generație 5 format lat (Gen5W), disponibilă în 2 variante, cu diagonale de 10,25" ce se găsește pe familia Ceed, și de 12" ce se găsește pe Sportage, Sorento, și cred că și pe Niro.

Nu tot ce găsești în manualul online există pe Ceed.

Ți-am confirmat deja că niciun alt Ceed nu are opțiunea aia. Dar tu încă ești în negare și refuzi să crezi. :)

User avatar
Mos2Fet
Posts: 36
Joined: 17 Feb 2023, 09:23
Auto: Ceed 1.5L 7DCT GT-Line
Location: undeva in Balcani

Re: Mașini hibrid

Post by Mos2Fet »

atunci sistemul hibrid de pe ceed e o vrajeala? mai mult e o sursa de a se strica ceva in plus?
Cand o sa am timp o sa ma duc si la alti dealeri sa intreb, poate ajung si in Austria si o sa dau o fuga la un dealer.
Eu cred ca navigatia aia are mai multe versiuni de soft si al meu area cea de baza,
sau trebuie enable-uit sistemul hibrid undeva in diagnoza - nu stiu exact.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Mașini hibrid

Post by alexcrist »

Tu poți să crezi ce vrei și să mergi unde vrei să întrebi. Nu vei primi alte răspunsuri. :)

Sistemul mild-hybrid e la fel de vrăjeală pe Ceed ca pe orice alt model de la orice altă marcă: e un fel de Start/Stop avansat care poate recupera ceva mai multă energie din frânare și poate alimenta mai mult anumite sisteme (de ex. AC) cu motorul oprit. Sporul de putere e de câțiva căluți mititei. În mare ajută la reducerea emisiilor, dar nu foarte mult.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Mașini hibrid

Post by razesul »

O sa te lamuresti tu cand ajungi in Austria sau la alti dealers, inclusiv cu daca e vrajeala MHEV sau nu, dar asta in timp.

Pana atunci vezi links de mai jos, ultimele updates din iunie 2023:

primul link aici: https://update.kia.com/EU/E1/updateNoticeView/dNh7lW
al doilea: https://update.kia.com/EU/E1/updateNoticeView/dNh7lW

Ai facut o mica greseala cand ne-ai dat codul SW de pe masina ta, cel corect este asta: CD_PE.EUR.S5W_L.001.001.230601, este 5 un S intre S_W.

Se pare ca au avut si Ceed PHEV: codul SW: CD_P_20.EUR.S5W_L.001.001.230601

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Mașini hibrid

Post by alexcrist »

Ceed PHEV a existat doar SW, nu Ceed scurt. Posibil să mai fie pe alte piețe, nu-s la curent. Dar repet, doar varianta SW.

User avatar
Mos2Fet
Posts: 36
Joined: 17 Feb 2023, 09:23
Auto: Ceed 1.5L 7DCT GT-Line
Location: undeva in Balcani

Re: Mașini hibrid

Post by Mos2Fet »

@razesul: da si am si corectat imediat sub in 29 Jul 2023, 10:27
Asta ai vazut?

Si exact, ar trebui sa fie 2 softuri diferite pentru phev si hibrid cum scrie la mine.
Repet cuvantul mild nu apare niciunde nici mhev nici in contract nici in oferta, nici in descrierea masinii...
Plus phev din ce stiu nu e in oferta Ceed, dar nici mhev sau mild. Au doar motor simplu 1.0, 1.5L si aceeasi cu hibrid.
Trebuia sa fie clara oferta, dar si manualul web!

Post Reply

Return to “Mașini electrice, hibride, plug-in hibride”