Mașini hibrid

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Mașini hibrid

Post by Nesta3 »

Despre mașini hibride :mrgreen:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Mașini hibrid

Post by ionutp »

Cat de mult ajuta motorul electric la o hibrida? Am vazut mai multe review-uri la Sorento si desi numarul total de CP e mare, nu pare sa se simta acest lucru.
Inteleg ca ajuta la plecarile de pe loc, are sens, dar la acceleratie (puternica) cat de practic e?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Va salut! Sunt posesorul unei Kia Niro Hibrid HEV, varianta Comfort luata direct din Germania, de la reprezentanta Kia. An 2017.
Ma intereseaza unde pot gasi o roata de rezerva 225/40/18 sau ce solutie imi recomandati sa folosesc in locul kitului de rezerva!?

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Apropos! De unde pot face rost de un Manual al Kia Niro Hibrid? Mi s-a dat un manual dar era in limba germana! Multumesc anticipat!

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Din moment ce consumul de combustibil in oras (Bucuresti) si in afara este cam acelasi 5,5 la un motor cu combustie de 1.6 l inseamna ca motorul electric isi aduce contributia din plin. Nu ma rasuciti acum cu acceleratia pe 100 de metri pentru ca orucum nu va foloseste la nimic! Iar la plecarile de la semafor oricum doar cocalarii cu BMW omoara cauciucuri si benzina!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Mașini hibrid

Post by ionutp »

"De unde pot face rost de un Manual al Kia Niro Hibrid?" - Eu am manualul fizic in romana si engleza dar doream si manualul electronic (PDF). Am trimis mail catre Kia Romania si mi-au trimis o versiune, poti incerca.

Cum se compara un motor hibird cu unul clasic termic? Eu sunt interesat de lucruri precum:
- plecatul de pe loc: se face electric sau combinat?
- depasirile: cat de mult se tureaza termicul?
- viteza mare pe autostrada: functioneaza si electricul?

Mi-ar fi utile cateva astfel de informatii. Nu sunt atat de interesat de un consum mic cat sunt interesat de utilitatea motorului electric in plus fata de cel termic.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Din ce am constatat pana acum la masina mea! Daca pleci incet de la semafor, adica pana in 20-30 km/h masina pleaca silentios, doar pe electric, iar daca mai adaugi pedala atunci intra instantaneu motorul termic, fara socuri. Electricul este montat in ambreiajul dublu si balanta este inclinata spre termic, electric sau combinat dirijata de catre procesor, totul in spiritul stilului tau de conducere! Orice ridicare a piciorului de pe pedala, cand termicul lucreaza, dirijeaza energie suplimentara in motorul electric sau in baterie! Nu se resimte nici un dezechilibru in transmisie, nici o smucitura in ambreiaj, totul fiind fluid, masina avanseaza mai rapid sau mai lent in functie de cum apesi pedala! Vitezele sunt schimbate aproape imperceptibil, silentios si elegant, lasandu-ti posibilitatea sa te simti stapanul pedalelor si al volanului! Poti folosi lejer pozitia sport de pe schimbator caz in care energia termica forjeaza, este predominanta, primind suplimentare de putere de pe sistemul electric care te lanseaza rapid cu max 180 km/h. Este o incantare sa fii stapan peste acest sistem care compenseaza puterea masinii adaugand din partea electrica ori din cea termica!
Sistemele de pe masina sunt FULL, COMPLETE. Dungile de pe sosea sunt percepute chiar daca sunt aproape sterse, tinand masina corect pe banda ta. Un coleg care are un TIGUAN nou a mers cu mine in masina si a ramas incantat de precizia si de sensibilitatea sistemului KIA de ghidare pe benzile autostrazii. In viraj volanul se roteste precis tinandu-te in mijlocul benzii de circulatie cu conditia sa simta atingerea mainii tale pe volan. Ar trebui sa descriu in pagini multe tot ceea ce poseda aceasta KIA NIRO HEV. NU am vrut sa iau KIA complet electrica. Conditiile de front pe care circulam, necesitatea de a conduce incontinu daca e nevoie sa ajungi cat mai repede in celalalt capat de tara sau de continent, iti asigura AUTONOMIE COMPLETA. Cu un plin si cu energia electrica produsa de motorul termic face ca cei 45 de litri, sa iti asigure 800-900 km, suficient sa iesi din tara in Grecia, in Turcia, Serbia sau Ungaria.
Astept intrebari si sugestii!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Mașini hibrid

Post by ionutp »

Mersi frumos, m-ai lamurit cu mai multe lucruri!
Ce mai sunt eu curios e de modul in care e librata puterea. Ma gandesc la Sportage HEV ca are 230 CP si ca nu accelereaza ca o masina cu motor termic de 230 de CP (toti au zis asta in review-uri). Cum se simte ca putere? Cum accelereaza? Cum se comporta in depasiri?
Mai sunt interesat de Sorento HEV si mi se pare ca motorul de 1.6 e mic pentru o astfel de masina, ma bazez ca cel eletric sa ajute mult. Ar fi cateva situatii in care ar fi nevoie de electric: plecare de pe loc (cu siguranta e folosit), accelerari puternice (banuiesc ca e folosit), urcari in rampa - de lunga durata... Oare cum se comporta intr-o astfel de situatie?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Ca o concluzie, pentru cei care compara masinile doar termice cu cele HIBRID si cele TOTAL electrice:
Pentru iesirile din oras spre destinatii aflate la distante de peste 250 de kilometri, pana la granitele tarii (si dincolo de ele), masinile hibrid (termic+electric) sunt net superioare celor DOAR electrice.

Masinile HEV sunt SUPERIOARE celorlalte variante, PARTIAL(plug-in), sau TOTAL electrice. Automobilele HEV se bazeaza pe conlucrarea dintre motorul termic (benzina, diesel) plus motorul electric ce consuma energia electrica produsa de masina proprie! Energia electrica oferita de tractiunea masinii si franarea ei acorda o autonomie mare si o viteza de deplasare net superioara automobilelor DOAR electrice.

Statii de combustibil petrolier se gasesc la tot pasul, incepand de pe strada ta si pana la granitele tarii, pana in varful muntilor si EVENTUAL INAPOI!
Dar pe soselele patriei statiile de incarcare ale automobilelor electrice sunt sublime dar in general lipsesc cu desavarsire!
"Esti mancat" daca nu ai in familia ta si o masina clasica cu care sa iesi prin tara. Sau din tara!

Automobilele HEV sunt net superioare si celor cu motor clasic, benzina ori diesel. Existenta unui eficient "complex permanent de colaborare" intre motorul termic si cel electric in vederea furnizarii de tractiune masinii tale scade in afara orasului consumul de combustibil sub 6% in cazul benzinei, echivalente unui diesel clasic, iar in oras sub 5%, mai mic decat oricare dintre combustibili.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Mașini hibrid

Post by Nesta3 »

Eu am electrica și nu am probleme sa merg in țara.
Stații sunt și se vor mai instala.Nu poți avea pretenții sa fie stații cu miile când abia de anul trecut a început cu adevărat adoptarea mașinilor electrice(numărul înmatriculărilor pe 2021 a depășit nr înmatriculărilor din 2013-2020).Deci, normal va urma și instalarea stațiilor.
Avantajele și dezavantajele HEV, PHEV și EV sunt pentru fiecare persoana in parte și in funcție de necesitați.
Nu e una mai buna ca cealaltă.
Omiți un lucru și anume costul de achizițonare HEV/PHEV versus EV care e de multe ori mai mare decât a celor din urma.Cumulat cu costurile de intretinere(unde ai 2 revizii, una pentru termic și alta pentru electric) rezulta ca pentru HEV/PHEV vei scoate mult mai mulți bani din buzunar pentru o durata de viața a mașinii.
Un Sportage PHEV complet dotat e cam la același preț cu un EV6 care are o autonomie de 400-500km, performante mult peste ce poate oferi un PHEV, confort in utilizare, dinamica la condus etc.
Dacă ai familie și vrei sa pleci des in afara țării, exista avion.Dacă afara țării înseamnă Bulgaria, o poți face linistit și cu o masina electrica.Bineînțeles, cu o mai mare planificare.
Bafta!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Mașini hibrid

Post by ionutp »

Pentru mine, in prezent, ideal ar fi un Diesel la drumurile pe care le fac (>90% extraurban). Dar gandindu-ma pe termen putin mai lung ma gandesc atat la faptul ca as putea merge mai mult in oras cat si la o revanzare (teoretic, un HEV s-ar vinde mai usor ca un Diesel, dar la cum "evolueaza" piata in Romania...). Detalii: https://www.drpciv.ro/news-details/stat ... 045ab62179

Pentru mine o masina electrica nu e deloc potrivita, mai ales ca merg la munte unde nici benzinarii nu sunt pe mai mult de 50 de km (Transalpina). Cu un HEV nu as avea griji iar un PHEV nu mi se mai pare ideal pentru asa ceva ci pentru mers preponderent urban cu conditia clara de a putea incarca acasa.

Asadar de ceva timp cochetez cu ideea de HEV iar un bonus il reprezinta puterea in plus oferita de catre motorul electric. Nu imi fac griji pentru costuri mai mari de intretinere. Sunt insa scenarii precum cel descris mai sus unde bateria mica a unui HEV nu ar face fata si greul ar ramane pe termic. In general nu trebuie sa fie probleme, dar ma tot racaie la cap faptul ca pe Sorento e "doar" un 1.6. Mi se pare mai potrivit pentru Sportage, insa visul meu tot Sorento ramane. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Buna, prieteni. Am gasit cartea in lb romana ptr Kia Niro Hibrid 2017. Au la MIT Baneasa. Este foarte groasa, extrem de detaliat, cu poze explicite. Am gasit si roata slim ptr ca a mea avea doar set de pana cu compresor. Masina este foarte economica, consuma 4,7 in oras si 5.6 in afara si este total independenta de statiile electrice. Nu stau sa planific timpii de incarcare ca pt cele electrice, nu sunt la mana sefilor statiilor sa-i rog sa-mi pastreze un loc de incarcare peste 2-4-6 ore cand voi ajunge la ei. Pot merge relax, adica normal, beneficiind de functiile de pe masina ori sa merg in modul "sport" cu tot ce include el. Nivelul de incarcare a bateriei electrice nu coboara sub 60% dar mereu este spre 80%. Afisajul ca o scala al rezervei de benzina ramase in rezervor plus ca imi afiseaza cu cifre mari numarul de kilometri estimat pana la minimul de rulaj posibil, totul scade stresul inerent al calatoriilor lungi. Locasul de sub ecranul navigatorului incarca permanent telefoanele celor din masina. In mijlocul cabinei, la baza locasului gratarului de aer dintre scaunele din fata, se afla o priza de incarcare de 220v la care poti incarca permanent laptopul sau alte dispozitive electronice. O sa va mai descriu altadata tot ceea ce utilizez in deplasari, un avantaj de mentionat fiind faptul ca pot folosi aerul conditionat doar pentru postul de conducere daca sunt singur in masina.

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

/Nesta: - "costul de achizițonare HEV/PHEV versus EV care e de multe ori mai mare decât a celor din urma."
Cred ca nu ai consultat oferta KIA ci doar ai apreciat o parere!
Pretul EV Niro este in jur de 34.000 euro, cel al Kia PHEV este in jur de 30.000 euro!
Pretul Kia Niro HEV este in jur de maxim 28.000 euro!
Deci, Kia Niro Hibrid HEV este cel mai mic, nicidecum cel mai mare. Sory, sper ca nu te superi!
https://www.kia.ro/modele/e-niro

Vivian
Posts: 11
Joined: 22 Aug 2021, 08:20
Auto: Kia Niro Hibrid
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Vivian »

Remarc ceva special pe acest forum KIA, diferit de alte forumuri auto.
Sincer, am frunzarit mai multe forumuri auto pentru ca am avut si alte tipuri de auto, Renault, Chevrolet, WV, Ford.
In fiecare am intalnit aceleasi laude, injuraturi si blesteme la adresa propriilor masini sau ale colegilor.
In acest forum Kia constat ca sunt mai rare reclamatiile ce se refera la defectiunile masinilor Kia. Mult mai rare!
In concluzie, masinile Kia SUNT MAI FIABILE, indiferent de tipul sau de motorizarea fiecareia! Asta ma face sa ma felicit si sa le recomand si altora.
Va rog sa ma contraziceti!

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Mașini hibrid

Post by Caralumba »

De ce sa te contrazicem? AI DREPTATE!
Fair day, be well !
Image

Post Reply

Return to “Mașini electrice, hibride, plug-in hibride”