Fulie alternator atentie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
daniel175
Posts: 27
Joined: 20 May 2009, 10:24
Auto:

Fulie alternator atentie

Post by daniel175 »

Am 230000 km Kia Cerato 1.6 crdi fabricata 2006, cumparata 2007 si mi s/a aprins becul de lipsa incarcare baterie dar si cel de lipsa lichid de frina.Verificat tensiunea la baterie, in jur de 12 V, nu incarca.Am mers asa pe baterie, am pus-o in fiecare zii la incarcat.Chestia asta s-a repetat vreo 2 zile.Mers la electrician, dat jos alternatorul, periile uzate, iar fulia de pe alternator blocata. Este ceva mi s-a spus, cum ar fii torpedoul, care se blocase.S-a dus naibii se pare si curea de angrenate.Avea 50000 km dar arata mai rau ca una la 90000. Era fisurata si se vedea ca e chinuita. Deci verificati chestia aia, ca am aflat intre timp, ca toate masinile astea moderne, inclusiv la Logan, diesel si nu numai au o asa chestie superdesteapta, nu e fulie simpla e cu clichet. Costa una noua 270 ron, plus 20 periile, noroc ca este alternator Valeo, manopera 200, si gata merge masina.Ar cam trebuii verificata periodic, dar este destul de greu.Am scris ca sa avertizez si pe altii care ar avea aceasta problema. BAFTA.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”