[Sfat achizitie] Kia cee'd sau Kia magentis

danny86

[Sfat achizitie] Kia cee'd sau Kia magentis

Post by danny86 »

Sal tuturor......

Am o mare intrebare si in acelasi timp sa imi oferiti un sfat sau sa ma indrumati si anume....acum 2 luni doream sa imi achizitionez un ceed 1.6 GSL MT si am facut un sondaj in legatura cu cea mai buna motorizare pe benzina si marea majoritatea m-au indemnat sa aleg motorul de 1.6 GSL MT .....toate bune si frumoase pana acum......astazi am fost la NEOSERV in Ploiesti pt a incepe formalitatile pt achizitionarea autoturismului discutand pana la cel mai amplu amanunt si am ajuns cu configuratie la 18000mii de euro varinata 1.6 GSL MT VERSIUNEA STYLE + (suspensie sport incluzand acel pachet sport....scaune incalzite...eleron...geamuri fumurii....trapa....oglinzi pliabile...RDS cu 6 cd-uri...senzori de presiune pneuri.... spoiler si jenti de 17 ...si nu in ultimul kit bara spate)...si CADOOOOOO;))).......xenon si senzori de parcare........si ca sa ma inebuneasca si mai tare am dat si o tura cu un ceed pe motorina cel de 90 de cai.......CATA DIFERENTA SI CATA VIATA POATE SA FIE IN ACEST MOTOR FATA DE CEL DE PE BENZINA.......si cand sa semnez contractul ce imi sare in oki.........sa ii zic asa un necunoscut pe nume KIA MAGENTIS........



........va rog sa ma sfatuiti deoarece pur si simplu m-am indragostit de masina aceasta si spre stupefactia mea aceasta masina initial costa 26.575euro pret de lista apoi avand in geam pretul de 21500euro......ulterior intreband pretul a ajuns la 18700......masina este de show-room are 1209km si cei de la NEOSERV doresc sa o vanda deoarece masina la randul ei este luata pe leasing urmand ca ei cu banii mei sa inchida leasingul si sa deschid eu un alt leasing pt aceasta suma finala de 18700EURO masina este fabricata la sf anului 2007 si nu mai poate sa tina concurenta cu mult mai cunoscutele modele aparute recent de la VW SKODA s.a.......arata impecabil si sunt decis sa o achizitionez dand avansul maine 19/09 de aproximativ 7000mii de euro ....masina arata bestial daca pot folosi cuvantul acesta iar ca echipare o sa vi le prezint doar pe cele mai importanta precizand ca este 2.0 DSL EX 6MT versiunea DYNAMIC :
-culoare alb perlat
-jante de 17
-trapa actionata electric
-piele
-full electric inclusiv scaunele care sunt si incalzite
-capacitate cilindtrica 1991 motorina 140 de cai 6 trepte
-cotiera fata + spate
-sistem de control al stabilitatii ESP( INCLUDE ABS, BAS, TCS)
-senzori parcare
-magazie de cd-uri
-11 incinte acustice Infinity....este demetial sistemul audio ca sa nu zic incredibil + amplificator extern
-senzori ploaie plus sistem degivrare
-panouri cu insertie de piele
-climatronic
-bord super vision cu ceasuri analogice ( cristal lichid)
-si multe altele


........am ramas uimit iar daca facem calculul in banii acestia imi luam ceedul......nici acum nu imi vine sa cred mai ales daca facem calculul la pretul masinii.....nu am mai stat pe ganduri mai ales ca initial pt aceasta masina au mai fost interesate vreo 2 persoane si m-am descis nemaiinteresandu-ma ca este un model mai putin cunoscut pe piata noastra


...am uitat sa precizez ca, garantia a fost initila de 3 ani masina doar fiind expusa la diferite prezentari prin tara .....eu preluand aceasta garantie care a mai ramas din ea circa 20 de luni.....



VA ROG MULT DE TOT SA IMI SPUNETI PAREREA VOASTRA DACA MA ALES BINE SI DACA AVETI VREO INFORMATIE LEGATA DE ACESTA MASINA ....PROMIT CA O SA REVIN CU POZE CUM VOI PRIMI MASINA SPER CA ACEST LUCRU SA FIE IN MAXIM 1 SAPTAMAN DACA NU CUMVA CHIAR IN WEEK..ACESTA



.........va multumesc mult...........

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by Cristi H »

Ia-o fara complexe. Merita banii.
Enjoy.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by Skyppy »

Eu unu, f sincer, la banii aia mi-ash lua un Opel Insignia fara sa clipesc. Am primit o oferta de m0-a lasat mut. 5000 de euro reducere ...da-mi un pm sau pe mess daca vrei detalii

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by Joco »

Daca poti sa-ti permiti intretinerea unei astfel de masini, atunci e ok. Vei avea satisfactie cu Magentis.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

danny86

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by danny86 »

@Joco



...nu stiu ce sa zic legat de intretinerea unei astfel de masni...cert este ca m-am trezit cu o masina care nu am nici o informatie despre ea insa in acelasi timp cu o gramada de optionale care nu speram vreodata sa le intalnesc la o masina de 18000mii de euro.........cert este ca revizia se face din 10000 in 10000 mii de km consumul mediu undeva la 6.50l si prima revizie undeva la 700-750 de ron ....acum nu fac decat sa risc sa imi iau o masina cu aceeasi bani care i-as fi dat pe un CEED si care imi ofera mult mai mult confort si siguranta PAREREA MEA si de ce nu putere......

danny86

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by danny86 »

....iar dezavantajul ar fi ca , garantia este doar de aproximativ 20 de luni dupa care nu ramne decat sa sepr ca nu o sa ma lase nimic la ea deoarece sunt relait in ceea ce priveste piesele la o limuzina

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by quelloo »

cam nasoala faza cu garantia..... nsuh ce sa zic. Sincer te sfatuiesc sa te uiti la opel insignia cum a zis colegu de mai sus. Parerea mea
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by ady85btz »

intr-adevar este o super masina dar gandeste-te si la alte aspecte: casco,piese,intretinerea si toate cele + garantia foarte mica in comparatie cu cee'd
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by LeCCa »

ia-o! marfa masina! confort , dotari, diesel de 2.0, masina nu arata rau deloc :D felicitari pentru oportunitate!

cat despre insignia.... e departe de a avea aceleasi dotari la banii astia...
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

aries
Posts: 127
Joined: 10 Sep 2008, 12:03
Auto:
Location: Constanta

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by aries »

Vezi si: http://www.topgear.ro/masini/verdict/kia-magentis
Spre exemplu, un citat:
"Calitate
Nu se ridica la standardele europene, nici macar la standardele lui Cee'd. Griul este la ordinea zilei; griul si plasticul."
Nu zica ca baietii de la topgear detin adevarul absolut, dar...
cee'd ->1,4 best - machine silver * alarma * scut * CT -- AWE
http://www.sinvlex.blogspot.com - sindicate * învăţământ * lege

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by Joco »

Fara sa intru in amanunte la consumabile, calculeaza numai cat te costa un rand de gume la 17'.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by SeKAh »

...costa exact cat costa la orice masina incaltata pe 17".

Eu n-as lua o masina de drive test.
De asta de mai jos ce zici?
http://www.toyota.ro/Images/lista%20Ave ... 838416.pdf

Sau zi-le sa mai scada 1000Eur ca e din 2007 si altfel nu merita.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by bogdan-alin »

eu zic sa mai studiezi piata auto....nu te grabi...cu 18mii de euro poti sa iti iei multe masini...Golf...Jetta..chiar si Passat..toyota avensis..etc.
poate nu ai toate dotarile dupa aia...dar sincer..eu nu o vad ca pe o masina asa cum o descrii tu...chiar nu imi inspira nimic masina aia!
eu zic sa nu te grabesti!

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by bogdan_o »

Decizia de a lua o masina nu este una exclusiv rationala, iar sufletul cred are o pondere insemnata in alegere.

Daca tie ti-a placut masina, sa dea Dumnezeu sa te bucuri sute de mii de kilometri de ea si sa n-ai parte de nici un incident neplacut.

Eu personal n-as fi luat-o, si pentru banii aia gasesti masini mult, mult mai bune (evident, cu dotari mai putine). Insignia, Laguna, Avensis Classic, Jetta, Mondeo etc toate mi se pare superioare Magentis-ului.

Siguranta: Magentis a obtinut doar 4 stele (http://www.euroncap.com/tests/kia_magen ... 6/274.aspx).
Confort: nu am mers cu nici una pana acum dar toti o critica pentru suspensiile excesiv de moi si pentru manevrabilitatea sub media clasei
Fiabilitate: pre C'eed. Citeste pe forum-urile din afara sa vezi cat de "laudate" sunt masinile astea.
Intretinere: ar fi fost bine sa beneficiezi de ganarntia completa. 20 de luni sunt OK dar ce faci dupa...
Revanzare: Magentis are o rata de depreciere foarte mare vis-a-vis de concurenta. Nu e o masina prea des intalnita pentru ca nu e prea bine vazuta de clienti si exista riscul sa fii nevoit sa cauti mult si sa lasi destul din pret ca sa-i gasesti un cumparator.

danny86

Re: VA ROGGGGGG SA MA AJUTATI.........

Post by danny86 »

hmmmmm nu stiu ce sa zic ......adevarul e ca asa cum este masina imi place...acuma mai este vorba si de noroc si de bafta si de felul cum mergi cu ea.....avansul inca nu l-am dat astazi este la analizat dosarul urmand ca maine sa dau avansul ....ramane sa mai caut astazi pe net si sa mai ma informez si sa ma decid......la aceeasi bani ma bate gandul sa ma orientez spre lancer sport back....oricum va multumesc pt sfaturi

Post Reply

Return to “Magentis”