Performante motor 1.4

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Shadow »

Fie vorba intre noi corectiile respective se refera la factorii de amplificare ai PID-ului:
-castigul integral
-castigul derivativ
si castigul proportional.

E adevarat ca termenul integral se adapteaza "trecutului" doar ca nu are o "memorie" asa de lunga,el influentand termenul n al sumei in raport cu termenul n-1. Deci nu stiu daca se poate vorbi de corectii pe termen lung. Tocmai asta e scopul unui sistem automat: sa urmareasca referinta si sa rejecteze perturbatiile, intr-un timp cat mai scurt. Ideal ar fi sa aiba latenta zero. Deci sa fie real-time,ceea ce e imposibil de atins. Oricum, ultimele ECU-uri se apropie oarecum,avand latente destul de mici :)
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Joco »

Philbox wrote:....
... deci daca e corectie inseamna ca e un parametru introdus de tine, lucru permis de fabricantul soft-ului, si nu un lucru "invatat" de ECU.
Aceste corectii sunt dinamice si nu sunt introduse de mine :D sau de alt operator de scaner. Prin scaner se pot sterge aceste valori invatate, si din momentul respectiv procesul de adaptare reancepe.
Daca voi avea timp voi aduna cateva "poze" referitoare la aceasta problema. Pana atunci ramane ca fiecare sa aiba pareri din cele mai "indraznete" fara ca una dintre ele sa fie litera de lege :)
@Philbox: LE: nu ma simt jignit, ca eu nu sunt mecanic :)
Joco

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Philbox »

1.- Doresc pe acesta cale de a-mi cere public SCUZE fata de @Joco, pentru afirmatiile mele, care se pare ca l-au ofensat.
Deasemeni tin sa spun ca sunt ultimele: "@Joco pt a nu devia de la subiect, scuze daca te-ai simtit jignit, nu am avut in intentie"
2.- @Joco wrote:"@Philbox: unii au avatarul completat, altii nu"
answer: am dreptul de a completa sau nu integral avatarul....inca!
3.- Cand va reveni cu argumente tehnice clare care sa demonstreze ca acesti parametri memorati in ECU fac ca masina lui @senzu sa nu depaseasca 160 km/h, voi recunoaste la fel de oficial ca are dreptate.
4.- coincidenta: sunt si eu de profesie; asta nu inseamna ca nu mai am nimic de invatat de la altii, ceea ce si vreau sa fac, dar cu argumente tehnice, plictisitoare pt unii, nu si pt unul de profesie, nu la modul:"asa e, ca a spus cutare" si ce spune respectivul e litera de lege. Poate ca poseda cunostinte mai multe in domeniu, dar acest lucru nu ii confera dreptul de a fi autoritate in domeniu. Intotdeauna se va gasi cineva cu un bagaj de cunostinte mai bogat decat tine, care sa-ti mai tempereze elanul....altminteri cand iti spun cativa ca esti o autoritate....ajungi s-o crezi si tu!
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Joco »

@Philbox: ca sa nu mai poluam topicul ai PM :)
La repezeala am facut niste poze cu telefonul, nu prea reusite, de pe scaner cuplat la motorul masinii mele.
Se vede meniul si pe ultima linie se poate vedea denumirea de resetarea valorilor adaptive: RESETTING ADAPTIVE VALUE

http://picasaweb.google.ro/MolnarJozsef ... vZfOreblCw#


Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by DaDiRo »

OFF-TOPIC:

@Philbox, in cazul in care mai citesti, nu ti-a reprosat nimeni ca nu crezi sau ca nu vrei sa accepti parerile unor diversi membri ai forumului, este ALEGEREA ta. Singura problema a fost atitudinea si modul in care ai inteles sa abordezi si sa discuti aceasta problema. Cred ca am fost suficient de clar in PM.

Sanatate!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Alexboss87 »

@Joco - ce se intampla daca dai RESET? :lol: apare BLUESCREEN si spune sa contactezi un reprezentant Microsoft (glumeam :mrgreen: )?Sau sta ECU putin se gandeste si considera ca a crapat soferu` sau a fost furata masina? :lol: PS:precizez ca studiez biochimie,microbiologie,etc..deci n-am treaba cu mecanica Cap_PDT_01_05

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Joco »

@Alexboss87: daca ai curajul sa dai :D resett in primul rand butonul respectiv se lasa in jos :) dupa care apare pe ecran ca ai reusit :) ECU nu se "gandeste" nu ezita, si cel care are masina devine foarte fericit si in seara aceea viseaza frumos :)

Asta ca sa mai veselim un pic atmosfera, ca ai vazut ce vai adanci atingem cateodata :)

Acum pe serioase: valorile de corectie de pana atunci (+/- 15-20%) revin la zero. La condus nu vei observa absolut nimmic.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Philbox »

@Joco, acum pe bune, chiar vreau sa fiu mai destept decat pana acum, in urma resetarii acestor Adaptive Value, crezi ca masina lui @senzu va reusi sa depaseasca limita celor 160 km/h de care se plangea omul si pt care a deschis acest topic. Daca da, chiar a-si indrazni sa te rog sa-mi executi si mie aceasta operatie, dupa programare si cu acordul tau, asta daca nu esti suparat in continuare pe mine. Ma gandesc s-o invat si mai naravasa ca pana acum. Sa uite vremurile din rodaj cand m-am comportat ceva mai bland cu ea, desi e ceva de atunci....totusi pune la socoteala si acele vremuri.
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Joco »

@Philbox

Daca masina lui @senzu este in regula tehnic, trebuie sa depaseasca fara nici o interventie. Resetarea acestor valori teoretic nu influenteaza viteza maxima, doar consumul pe perioada readaptarii ( asta se face si automat in timp).

Daca megi la oricare atelier, care are in dotare aparatura necesara poate sa-ti faca resetarea(reprezentanta sau orice alt atelier cu scaner CARMAN) La mine poti veni oricand, orice zi din saptamana cu conditia sa fiu in oras. Dai un telefon daca esti in zona si ne intalnim imediat. Dar mai poti sa mergi la atelierul sitului turatii la Domnul Adam si te rezolva si el. Nu cred ca-ti ia bani, daca spui ca vii din partea mea.(am spus nu cred)

Joco

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by zombi »

Eu stiam altceva si nu este neaparat litera de lege: ECU adapteaza parametrii optimi pentru motor la regimul de functionare, adica adapteaza parametrii optimi la ceea ce se cere de la motor (http://tcmturbo.ro/index.php/faq/sarcin ... ite-de-ecu) daca nu instantaneu, atunci pe un pe un interval destul de scurt de mers incat sa influenteze viteza maxima a masinii(subiectul topicului). Deci, Joco are dreptate, dar tot el a si lamurit:
Acum pe serioase: valorile de corectie de pana atunci (+/- 15-20%) revin la zero. La condus nu vei observa absolut nimmic.
Joco
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Joco »

Cu riscul de a deveni prea tehnic: ceea ce ai vazut acolo pe tcmturbo se refera la parametrii functionali, care se modifica la un tuning. Aici insa este vorba de corectii, care au valori dinamice si in majoritatea cazurilor nici nu se stocheaza in flashul parametric sau daca da, atunci ele nu se modifica la "tunare". Aceste valori chiar dupa un tuning raman tot adaptive si functioneaza in continuare la fel.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

senzu
Posts: 17
Joined: 04 Oct 2008, 12:48
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by senzu »

in concluzie ce ar trebui sa fac? sa merg cu ea mai sportiv? sau sa ii dau un reset

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Ogy »

Te prezinti cu ea la Bucuresti si ti-o fac eu sa mearga cu 200km/h din prima. :D

senzu
Posts: 17
Joined: 04 Oct 2008, 12:48
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by senzu »

@Ogy

:))) bine de tinut minte

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prea Leneşă? sau?

Post by Ogy »

Vrei sa faci ceva cu masina aia si sa nu te mai plangi? Da-i in gura!
Tureaza motorul ala cateva zile (cand ajunge la 90 grade) peste 5000rpm (nu pe loc). Daca e nevoie mergi doar cu I si II (trepte).
Orice masina o dezveti asa. Oricat de noua sau veche este.
Cauza nu e de la ECU, Becu, cecu.. efectele subturarii se vad si in depuneri pe supape cu acelasi rezultat...lenesa (calamina stiu ca se zice la motorina la benzina probabil la fel).
Last edited by Ogy on 27 Mar 2009, 02:19, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Generalităţi”