Cititi asta si nu mai cobiti.

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Bonzai2 »

bogdan-alin wrote:exact cum scrie in toate jurnalele de bord...am mai facut 1000 de km nu am nici o problema....crek nici aia cu loganurile nu sunt asa innebuniti ca noi pe tema asta.
=D> =D>
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by eugenflorinmanea »

Nu asta era ideea mea. Ideea era sa vedem care e proportia masinilor care nu au avut nici o problema (si mai ales ca exista si asa ceva si sunt sigur ca intr-o proportie covarsitoare).

Stiti cum se vede de pe topicul probleme? 50 % din masini au probleme cu suspensia pe spate, alt nu stiu cat % au probleme cu directia. Chiar ma gandeam..mai sa fiu eu asa norocos sa nu am nici o problema??

PS Trabantul e o masina foarte fiabila :):)
SAAB 9-5

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Joco »

LeCCa wrote:daps... as sugera un clean-up riguros la capitolul probleme
Ar fi incorect. Cei care au postat, au facut cu un scop, pentru a cere ajutor, sau sa-si exprime o nemultumire.
Nu au postat pentru altii, pentru alte forumuri. Problemele mici, mari, reale sau presupuse sunt postate pentru ca
un membru de forum asa a considerat si a cerut parerea/ajutorul comunitatii. Cine poate decide care sunt problemele reale? Cine si-ar asuma, sau ar avea drept sa-si asume aceasta selectare? Cei care nu si-ar mai gasi posturile cum s-ar simti?.....nu cred ca ar ajuta cu ceva aceasta "curatenie".



Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by vali40 »

In afara catorva julituri minore provocate prin parcari de portierele unor prostani, masina mea n-a avut si n-are nicio problema intr-un an jumate si 11.000 km...
Nu stiu cum sunt Cee'd-urile in alte motorizari/ configuratii, dar de a mea sunt foarte multzumit.
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Anka_83 »

Kia Proceed Best 1.4 GSL, 08.01.2009, ODO 4.600 km, 0 probleme :D
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Joco »

eugenflorinmanea wrote:Nu asta era ideea mea. Ideea era sa vedem care e proportia masinilor care nu au avut nici o problema (si mai ales ca exista si asa ceva si sunt sigur ca intr-o proportie covarsitoare).

Stiti cum se vede de pe topicul probleme? 50 % din masini au probleme cu suspensia pe spate, alt nu stiu cat % au probleme cu directia. Chiar ma gandeam..mai sa fiu eu asa norocos sa nu am nici o problema??

PS Trabantul e o masina foarte fiabila :):)
Sincer Te invidiez. La asa o masina am sperat/visat si eu cand am dat 15mii si ceva de euro. N-a fost sa fie.
Vezi problemele la masina mea, le-am postat aici pe forum. Nici una din probleme nu este una inchipuita, toate sunt reale :(
Crede-ma ca nimeni nu s-ar plange daca totul ar fi in regula. Nimeni nu-si blameaza proprietatea de dragul de a posta. Posteaza pentru ca-l "doare", este dezamagit sau cere ajutor. Ce-i rau in asta? Daca si acest drept ar fi curmat de cineva, ce ar mai ramane ca speranta? Forumul acesta este o speranta, este un loc unde oamenii se simt bine, primesc ajutor si alinare....serios.

Insa m-ar bucura enorm, daca in dreprul fiecareri probleme cineva ar putea pune cu un zambet mare REZOLVAT!!!!! da asta ar fi ceva!

Joco
Last edited by Joco on 27 Mar 2009, 16:17, edited 1 time in total.
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Bonzai2 »

Cel mai bine ar fi un poll, sa se faca o centralizare mai buna a celor care nu au probleme si a celor care au probleme,ceva de genul nici o problema,probleme minore rezolvate,probleme minore nerezolvate ,probleme majore rezolvate, probleme majore nerezolvate,etc.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by bogdan-alin »

@Joco hai ca ajut eu in problema asta!
Azi am avut o pana pe fata dreapta! = REZOLVAT!!! :)

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Joco »

@bogdan-alin

Bravo tie. :) Vezi de asta suntem noi o comunitate placuta :)

Joco

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by eugenflorinmanea »

@Joco

Joco te inteleg perfect si imi pare sincer rau ca ai asa mari probleme. Vorba aia 15,000 EUR nu sunt banii castigati pe juma de luna- sunt bani munciti si nu trebuie nimeni sa isi bata joc de ei. Plus ca la 15,000 EUR aveai fooarte multe alte variante.
De ce nu incerci sa apelezi la Protectia Consumatorului? Apeleaza lumea si pentru un Feon, dar pentru o masina de 15,000 EUR!! Si mai stiu ca in lege scrie ca daca un bun care e in garantie nu poate fi reparat in t zile (nu stiu sigur, dar ne putem interesa), el trebuie schimbat cu altul cu caracteristici asemanatoare sau se inapoiaza banii. Te-ai gandit la varianta asta?

Da un pool ar fi perfect.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by bogdan-alin »

@Joco avand in vedere ca masinile noastre au aceeasi mama...noi suntem oarecum frati ..deci iti mai stau la dispozitie oricand :)

cmg_george

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by cmg_george »

>25.300 km din decembrie 2007 fara nici o problema.
Masina a mers pe toate tipurile de drumuri dar pot spune ca am fost atent cu ea.

In sectiunea de probleme sunt de acord ca sunt multe aberatii, chestii care nu sunt probleme si tot asa, ar fi bine venita o curatenie. (ne neaparat in a se sterge ceva dar macar sa se restructureze sau topicurile care nu sunt probleme sa fie mutate, etc.).
De asemenea cred ca ar fi foarte utila o chestie (un fundar verde sau un semn sau ceva) in care la sectiunea de probleme sa se marcheze mesajele prin care se ofera solutia la problema, sau informatii care au dus la rezolvarea problemei.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by Joco »

@bogdan-alin

Multumesc! Crede-ma, sincer m-ai emotionat.

Joco

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by alimos »

Mai baieti,
Este normal sa apara pe un forum dedicat unor masini noi si nou aparute intr-o tara mica si saraca cum este a noastra ,la un pret bun comparativ cu doatrile,tot felul de probleme.
De ce spun asta: Ia iutati-va la sectiunile dedicate celorlalte masini Kia,ceva mai vechi, si veti descoperi ca este cate o pagina dedicata fiecarei masini.Ceed-ul a starnit pasiuni.
Eu cred ca asteptarile oamenilor care au cumparat aceste masini au fost si sunt in continuare foarte mari la adresa ei,masini perfecte inca nu s-au inventat,iar posesorii lor se impart in mai multe categorii:
-pasionati,indragostiti nebuneste de aceasta masina (dovada coloana Kia),care traiesc la maxim orice eveniment din viata scurta a unei masini si care se simt datori si chiar considera vital sa impartaseasca cu ceilalti colegi pataniile lui si ale iubitei sale,masina.
-speriati de bombe,care descopera acum apa calda si care abia dup'aia isi dau seama ca a fost studiata problema pe alte topicuri,situatii de unde rezulta zeci de topicuri dublate ca zona de interes dar cu alte nume.
-tufe de Venetia, care intreaba,li se raspunde,dupa care deschid alt topic pt ca nu au inteles nimic din primul.

Una peste alta eu cred ca numarul mare de topicuri nu poate insemna decat pasiune pentru masina,interes,spirit intreprinzator,colegialitate si nu in ultimul rand dragoste pentru masina.
Ceea ce nu poate sa fie decat laudabil!
Sa nu mai vorbim ca romanul este expert in masini,femei si fotbal.
Astea cu ...sutele de probleme ale acestei masini,cu zecile de pagini de topicuri la probleme,...etc. eu cred ca sunt din categoria "sunt acri strugurii"
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva,dar asta va spune un participant pe vreo 3 forumuri, la modul implicat,adica nu de vizitator ,ci chiar cu probleme dezbatute la necazurile aparute la masinile pe care le-am avut inainte.
Cine ati vrea sa scrie pe forum despre masina lui? Ala care sta toata ziua sub ea sa repare? Ala nu are timp de scris.
O zi buna!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: masina fara probleme- propunere.

Post by misuspita »

ora 16, vant puternic, masina rezista. 8)

Exceptand scumpii si dragii cetateni care mi-au dat o surubelnita/cui in portiera de cum am luat-o, pe cei care nu au invatat sa parcheze, si pe cei care care reusesc sa zgarie masina in cele mai ciudate locuri, (carora le urez pe aceasta cale multa ...carne, la toti) nu am absolut nici o problema la masina. Chiar ma simt fericit ca am avut bafta pana acum (si sper sa nu-mi fie gura pocita cand zic asta). In afara de mancarica si lichid de parbriz, in 14.000 de km nu am avut ce-i face. Nu troncane, nu zangane, nu are nici un greiere, nimic. Singurul lucru care ii lipseste este ISG :mrgreen:
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Generalităţi”