Alarma la Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by Cristi H »

rrich wrote:gata am aruncat cu retina. interesanta treaba, dar se pare k pentru fiecare masina e alta modalitate. :( o sa incerc sa dau o fuga pana la mit sa vb cu un om de la service..poate ma lumineaza. parca avem un undercover KIA dealar pe aici, nu poate sa ne zica ceva oficial respectiv la aceasta optiune, daca in service se rezolva?
Zi ce te doare. Pe PM. Sa nu poluam topicul. Daca stiu, te ajut cu placere.
Functia "confort" este de regula asociata cu o alarma CAN, iar la Kia nu prea sunt. Asa ca puteti utiliza orice alarma, cu o iesire suplimentara pentru accesorii, care sa poata actiona un modul de ridicare geamuri (pentru 2 sau 4). Am mai scris despre asta pe undeva.
Bafta.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Alarma la Ceed

Post by singlecrys »

E posibil ca un dealer sa monteze doar un tip de alarma?
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

mihai80
Posts: 4
Joined: 09 Apr 2009, 19:57
Auto:

Re: Alarma la Ceed

Post by mihai80 »

mikey_VS sunt in totalitate de acord cu tine in ceea ce priveste stupizenia cheii de la Kia si a geamurilor electrice fara acea functie "confort", asta e tara in care traim, ce sa facem, e crunt ca un stupid de manager poate sa faca o astfel de config., dar si vina noastra ca nu ne interesam de la cap la coada despre respectiva oferta. Imi pare rau ca divaghez de la topic,dar din cauza aceasta s-a si deschis topicul.
Referitor la alarma mea, acum nu am timpul necesar sa imi bat capul cu asta,a aparut un pui mic in viata mea si trebuie s ama ocup de el, dar poate cine stie, se va gasi unul mai suparat pe mine si le va da o lectie intr-o zi. Multa bafta ! si tinem legatura.

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by alexxed »

@Cristi H

Dă-ne o legătură la ce ai scris, e interesant dacă nu presupune să instalezi niÈ™te fire de la alarmă la motoraÈ™ele din uÈ™i.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by satto »

stie cineva ceva despre alarmele CARSCOP? intreb ptr ca am sunat la service`ul din braila sa intreb daca pot veni cu un matt 7500 extreme 2 sa mi`l monteze...si au spus ca nu au nush ce autorizatie...asta nu inteleg ce treaba are alarma mea cu autorizatia lor...dar in schimb mi`au spus ca au alarme carscop care le pot monta undeva la 300 ron...e ceva de capul ei sau nu?
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Alarma la Ceed

Post by alexxed »

@satto

Mai bine încearcă în alt oraÈ™. De obicei e doar unul agreat de KIA într-un oraÈ™. Montarea se face în cîteva ore. La cei din TimiÈ™oara aveau Viper care le bagă pe gît la toÈ›i ca fiind cele mai bune, Pyle È™i MAAT.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Alarma la Ceed

Post by mikey_VS »

@mihai80 - SA-TI TRAIASCA PUIUL CEL MIC, SANATOS SI BUCUROS! =D> Asta da bucurie, preocupare, ingrijorare... intr-un cuvant fericire! Cam tarziu vin cu urarea - nu am mai prea dat pe forum, dar e sincera!
Restul - alarme, chei, functii confort (apropo de functia confort la geamuri, pe mine asta chiar ma lasa rece), sunt doar preocupari de rutina, marunte... Au si astea locul si timpul lor, ori, e clar ca tu ai treburi cu mult mai importante de facut acum.
Succes! si, inca o data, cele mai calde urari pentru puiul cel mic!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Alarma la Ceed

Post by edddie_m »

Pentru cei din vaslui sau iasi:
Cei de la rodav sau klado te lasa sa vii cu ce alarma vrei tu si daca da cat costa montajul?
Vreau o alarma ieftina foar pentru functia de telecomanda. Sugestii?

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Alarma la Ceed

Post by xp »

satto wrote:stie cineva ceva despre alarmele CARSCOP? intreb ptr ca am sunat la service`ul din braila sa intreb daca pot veni cu un matt 7500 extreme 2 sa mi`l monteze...si au spus ca nu au nush ce autorizatie...asta nu inteleg ce treaba are alarma mea cu autorizatia lor...dar in schimb mi`au spus ca au alarme carscop care le pot monta undeva la 300 ron...e ceva de capul ei sau nu?
Eu am montat luni la Braila alarma aceasta.M-a costat 380 lei model CC118. Ce face aceasta gasesti aici :
http://www.nettrading.ro/CARSCOP/CC118/cc118.htm
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Alarma la Ceed

Post by singlecrys »

Salut! si eu am montat acelasi tip de alarma la cei din Braila tot cu 380 fr lei!@xp, tie ti-au mai montat ceva in plus?
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Alarma la Ceed

Post by xp »

Nu , nimic in plus .Ce ar fi mai putut monta ?Tie ti-au dat vreo hartie cu garantia alarmei ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Alarma la Ceed

Post by singlecrys »

Da, hartia pe care e si chitanta pe care scrie ca ai 3 luni garantie! am o intrebare pentru tine, ti s-a intamplat ca atunci cand deschizi portbagajul imediat dupa ce ai descuiat-o dupa 15 sec sa se inchida usilor cand ai portbagajul deschis? la mine face asa, iar cand vreau sa inchid portbagajul trebuie sa apas pe deschidere pentru a nu tiuii :)
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Alarma la Ceed

Post by xp »

La fel face si la mine , cu diferenta ca nu tiue .Aceiasi hartie o am si eu . Garantia mi se pare foarte putin in conditiile in care orice bun are garantie de 2 ani .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Alarma la Ceed

Post by singlecrys »

da, faza e ca asa se monteaza cred, eu inainte sa inchid portbagajul ii dau pe deschidere si nu am nici o problema!
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

white_spirit
Posts: 62
Joined: 17 Aug 2009, 09:03
Auto:

Re: Alarma la Ceed

Post by white_spirit »

mi s-a oferit (gratuit) de catre dealer alarma piranha cs40 (in valoare de 800 lei vezi doamne :^o )... are cineva asa ceva? functioneaza ok? o accept sau o refuz?
din cate am inteles e doar de interior ceea ce nu ma prea incanta... dar e gratis tot mai bine decat nimic... sau nu?
Kia Pro_cee'd 1,6 GSL Style, cassa white
Comanda 1 iunie - livrata 25 septembrie
Poze

Post Reply

Return to “Generalităţi”