Consum kia cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by emanuel »

Bucuresti-Ploiesti-Cheia-Sacele-Brasov-Sighisoara-Tg. Mures-Cluj-Oradea-Baile Felix si retur cu exceptia ca la intoarcere am folosit cei 40 km din A3 de la Gilau la Turda. La dus au fost 614 km iar la intors 633. Consumul a fost de 6,3; benzina - Petrom 95. Dupa aproape 2 ani de Petrom 99 am incercat 95. N-am simtit diferenta. Masina chiar nu am menajat-o. In localitati 50-60 iar in afara lor cat puteam cu pedala pana la fund. Pe serpentine prin munti la depasiri schimbam pana aproape de taierea alimentarii de catre calculator iar ca frana cea de motor e baza... chiar si in orase - pedala doar ca ajutor. In masina am fost doar cu sotia (maxim 150 kg amandoi) iar ca bagaje... haine pt vreo 3 zile... deci nu cine stie ce.
Calitatea asfaltului... pe segmentul Ploiesti-Brasov am folosit Cheia pt ca nu vroiam s-o bag prin gropile de pe Valea Prahovei. Nu stiu daca mai sunt dar nu vroiam sa le descopar iar pe Cheia e ca in palma aproape tot. Segmentul Brasov-Cluj e la fel de bun cu mici exceptii pe la curbe prin munti cate-o gropicica pe care o poti ocoli fara probleme; exceptii mai sunt si la imbinarile de poduri si podete... la unele s-au format acele santuri sau gropi. Segmentul Cluj-Oradea e f bun pana la granita cu judetul Bihor. Odata intrat in acest judet, drumul european e din ce in ce mai plin de gropi iar la intrarea in Oradea destul de rau. Oradea-Baile Felix... f multe gropi si denivelari. mai mult de 40 nu i-am dat... unele segmente chiar 10-15.
Cam asta... drumuri bune!
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Consum kia cee'd

Post by scdvv »

virusvex wrote:@scdvv
Care drum spre gaòlati???
Uite asta zice @bubumisu niste posturi mai devreme: "1.4 zici? eu cu 1.6 am scos 5.4 galati- busteni -galati "

Visez si eu la un 5,4...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by virusvex »

eu am mers mai low cost din lipsa de fonduri atunci, n-aveam bani nici de o guma in buzunar :)) asa ca ce sa-i faci :D tragi tare la consum ;)
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Consum kia cee'd

Post by bubumisu »

scdvv wrote:
virusvex wrote:@scdvv
Care drum spre gaòlati???
Uite asta zice @bubumisu niste posturi mai devreme: "1.4 zici? eu cu 1.6 am scos 5.4 galati- busteni -galati "

Visez si eu la un 5,4...
N-ai inteles, eu am 1,4 si nu am reusit sa scot cat a scos virusvex, ca dupa aia chiar a explicat (dupa cate am constatat) Si eu ca si tine visez un mixt macar sub 6, deocamdata mai putin de 6,1 nu am scos :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Consum kia cee'd

Post by BUNU »

In continuare cutie automata,1,6 cm/c,Galati-Tecuci,6,6 l/100km.Cifra octanica 99.O fi CB-ul defect? :?:
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by virusvex »

BUNU wrote:In continuare cutie automata,1,6 cm/c,Galati-Tecuci,6,6 l/100km.Cifra octanica 99.O fi CB-ul defect? :?:
depinde cum mergi acu. oricum galati - tecuci nu e un exemplu negativ, deoarece sunt mult localitati, practic 50 km conduci prin localitati . eu am scos 5.6 pana la tecuci odata :d
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Consum kia cee'd

Post by danny95fs »

bucuresti 1,6gsl iarna asta cel mai mult 12,5l, cel mai putin 10,6 dupa CB, acum am pus cauciucurile de vara sper sa mai scada, dar nu-mi fac iluzii pt traficul din bucuresti;

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum kia cee'd

Post by ionutzyankoo »

Facut in weekend Buc-Ploiesti-Valenii de Munte-Nehoiu-Brasov-Sinaia-Ploiesti-Bucuresti si ma declar multumit de consum, nu ma asteptam sa ma intorc in Bucuresti cu consum mediu 6,5 l/100. Datele problemei sunt: resetat CB la plecare, mers legal pe toate portiunile cu exceptia Comarnic-Barcanesti unde am mers cu 120, alimentat Carrera 95 de la OMV.
In doua zile (ieri si azi) consumul a urcat la 6,8 pentru dus si intors la/de la munca in Bucuresti. Am remarcat ca are influenta la consum si faptul ca motorul e rece.
Drumuri bune cu consumuri mici va doresc!
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by virusvex »

ia uite ce am gasit la cineva pe net, http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning ... .html#poze , 200 RON + 20 RON taxe curier . Special pentru benzinari
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Consum kia cee'd

Post by psystem »

Am facut si eu in WE un drum Focsani-Iasi si retur.

La dus am scos 4,5l/100km iar la intors 4,7l/100km.

Stilul a fost unul batranesc la dus(60 in localitati si 90 si rar 100 in afara).

La intoarcere am mers cam la fel, exceptie facand o portiune de cam 10 km in care "am dat pedala la fund"(180km/h).

bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Consum kia cee'd

Post by bubumisu »

ionutzyankoo wrote:Facut in weekend Buc-Ploiesti-Valenii de Munte-Nehoiu-Brasov-Sinaia-Ploiesti-Bucuresti si ma declar multumit de consum, nu ma asteptam sa ma intorc in Bucuresti cu consum mediu 6,5 l/100. Datele problemei sunt: resetat CB la plecare, mers legal pe toate portiunile cu exceptia Comarnic-Barcanesti unde am mers cu 120, alimentat Carrera 95 de la OMV.
In doua zile (ieri si azi) consumul a urcat la 6,8 pentru dus si intors la/de la munca in Bucuresti. Am remarcat ca are influenta la consum si faptul ca motorul e rece.
Drumuri bune cu consumuri mici va doresc!
daca nu dadeai talpa deloc scoteai si 6,1-6,2. verificat de mine. :wink: ideea e ca e motoru aspirat, si daca bagi talpa se cunoaste la consum, indiferent ca e in oras sau afara (dar mai ales in oras, unde tre sa mergi batraneste ca sa scoti consum decent, exceptand traficul infernal si statul la semafoare, unde nu are sens sa faci consum :D )
astept si eu sa trec de 20k-30k, sa se rodeze complet, si dupa aia mai vb.
ceed 1,4 GSL SW, city 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Consum kia cee'd

Post by bubumisu »

psystem wrote:Am facut si eu in WE un drum Focsani-Iasi si retur.

La dus am scos 4,5l/100km iar la intors 4,7l/100km.

Stilul a fost unul batranesc la dus(60 in localitati si 90 si rar 100 in afara).

La intoarcere am mers cam la fel, exceptie facand o portiune de cam 10 km in care "am dat pedala la fund"(180km/h).

bafta
si cum ai scos tu consum de DSl cu GSL-ul tau? ca sub 5 % poti scoate dar extraurban, de la Focsani pana la Iasi mai sunt destule localitati. zi si mie daca asa ti-a indicat CB-ul sau ai facut plinul si calcul matematic la realimentare? :shock:
Astept un raspuns oficial :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Consum kia cee'd

Post by arka »

daca mergi cu viteza de 60Km/h in treapta a 5-a, si la vale in frana de motor, probabil scoti consumuri de 4,5 l la suta, dar clar omori motorasul asta de 1.4.
Stima, si drumuri bune va doresc !
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

andradao
Posts: 3
Joined: 02 Mar 2010, 11:31
Auto:

Re: Consum kia cee'd

Post by andradao »

buna. eu am un procee'd , diesel , si am un consum ff buna . mi-am luat masina in octombrie 2009 (e ultimul model , cu volan sport) si am un consum in oras de 6.5 - 7 l / 100 km knd sunt linistita , dar knd ma grabesc sau sunt nervoasa o turez si ajunge consumul pe la 7.5 l / 100 km . la drum "intins" imi consuma ff putin , variind intre 4-5.5 l / 100 km . eu sunt ff multumita de masina :D

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Consum kia cee'd

Post by psystem »

bubumisu wrote:
psystem wrote:Am facut si eu in WE un drum Focsani-Iasi si retur.

La dus am scos 4,5l/100km iar la intors 4,7l/100km.

Stilul a fost unul batranesc la dus(60 in localitati si 90 si rar 100 in afara).

La intoarcere am mers cam la fel, exceptie facand o portiune de cam 10 km in care "am dat pedala la fund"(180km/h).

bafta
si cum ai scos tu consum de DSl cu GSL-ul tau? ca sub 5 % poti scoate dar extraurban, de la Focsani pana la Iasi mai sunt destule localitati. zi si mie daca asa ti-a indicat CB-ul sau ai facut plinul si calcul matematic la realimentare? :shock:
Astept un raspuns oficial :wink:
Acesta este consumul aratat de CB.
Stilul pe care il adopt nu omoara motorul(sau cel putin asa consider eu):
in afara - intr-a V-a constant la 90-95(cand am ajuns in Iasi abia mai mergeam, imi amortise piciorul);
in localitati - las in frana de motor pana intru in localitate apoi schimb in a IV-a si merg cu 60 constant;
cand trec de localitate nu o calc pana la fund ci o iau lejer si schimb dintr-a IV-a intr-a V-a pe la 75-80 km/h.
Incerc pe cat posibil sa ainticipez traficul, sa nu franez inutil si sa nu accelerez degeaba.

Evit sa merg cu a V-a cu viteze mai mici de 70-75 km/h. Mergeam asa intr-o vreme(cu a V-a in localitati) insa am observat ca este consumul mai mic daca merg cu a IV.

Bafta

PS: am uitat sa zic ca acesta este consumul cel mai mic scos de mine pe acest traseu. Am mai scos un 4,6 pe traseul Iasi Focsani acum vre-o 2 ani cred. Am scris si pe acest topic insa nu mai stiu exact cand.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Generalităţi”