Anvelope second hand- Craiova

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Anvelope second hand- Craiova

Post by marius01 »

In Craiova unde gasim anvelope second hand bune? :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Anvelope second hand- Craiova

Post by mihaiolimpiu »

De ce nu cumperi noi, o Debita de 185 e undeva la 250 RON cu tot cu montat si echilibrat la METRO, cauciucuri foarte bune, fiabile si NOI!

Un SH il iei cu cat 100? si vb aia si uzate si cu hibe si ma lipsesc!...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Anvelope second hand- Craiova

Post by marius01 »

Acum o saptamana am fost la vulcanizare ( cea de langa depozitul Remia-Craiova) si inaintea mea un baiat isi monta 4 anvelope Debica Frigo noi. Prima anvelopa care a apucat sa o puna pe janta a facut explozie si s-a spart( nu a bagat in e mai mult de 2 atm) . A avut mare noroc cel de la vulcanizare ca nu i-a sarit in cap. S-a lovit putin la picior.Dupa ce am vazut asta sa nu mai aud de Debica vreodata
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Anvelope second hand- Craiova

Post by mihaiolimpiu »

Fiecare marca are cate un rebut pe undeva pe acolo, iar in principiu ar trebui sa fie acoperite de garantie daca s-a intamplat asa ceva...

Ma rog eu nu sunt fan DEBITA, personal folosesc FIRESTONE Winterhawk 2 (spate) si 2 Evo (fata), sunt clasate pe locul 8 per ansambul la nu stiu ce test, si dintre cele "de marca" sunt cele mai ieftine... 300 RON la METRO cu echilibrare si montare gratuita!

Acum ideea era ca tu vrei second, gandestete ca orice pana a avut posesorul dinainte, orice bordura sau groapa luata de cel care le-a avut a avut un efect asupra anvelopei, sincer probabil SH-urile sunt mai bune decat resapatele, insa in mod clar as merge pe cele noi, macar pe fata, pe spate, un SH bun cred ca e OK.

Acum, in ceea ce priveste locatiile pentru anvelope SH, nu te pot ajuta, pentru ca eu sunt din Suceava, dar m-am bagat si eu asa in discutie ca musca, in ... lului.

Am vazut multi care chiar si la anvelopele noi se uita la DOT (fix pix nu am reusit niciodata sa descifrez polologhia de acolo), pentru ca un cauciuc vechi nu mai are aceleasi calitati.

Uite la michelin-urile originale, dupa aproape 4 ani, si doar 29K arata impecabil calea de rulare, insa tot cauciucul e plin de crapaturi mici, atat pe lateral cat si pe calea de rulare, sincer le voi tine doar anul viitor si cred ca le fac vant, nu-mi mai ofera siguranta dorita.
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Anvelope second hand- Craiova

Post by alex79 »

Au fost in general bune cele Michelin stock, dar le-am schimbat la aprox 40000 deoarece la 2 dintre ele aveam galme destul de urate iar la unul am avut o pana pe o laterala si avea un petic interior. Sunt si eu de acord ca cel mai bine sa schimbi cu 4 cauciucuri noi de acelasi tip. Nasol ca preturile au urcat foarte mult si nu e o perioada tocmai propice de achizitie de cauciucuri noi. Personall am mers pe o varianta mai ieftina dar noua. Achizitia am facut-o anul trecut la alte preturi. :D
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Anvelope second hand- Craiova

Post by Vincze Szilard »

eu am luat 4 cauciucuri noi, acum 3 ani cand mi-am luat masina si am tat pe ele 10 bulioane, 250 bucata, marca cred ca e daunlup dar tipu nustiu, numa ca-s de iarna, am creasta si fulg pe ele si scrie M+S si o gramada de indicatii.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”