Alarma la Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Post by Sany »

mirciulika2007 wrote:Am citit thread-ul asta cap coada, cautand un raspuns la intrebarea "ce alarma sa-mi pun". Dealer-ul (MIT Motors Militari) mi-a comunicat ca doar Piranha au. OK, Piranha.

Tot ce vreau de la alarma e sa tipe daca e cazul (daca e atinsa mai zdravan masina, daca se forteaza ceva la ea), sa nu fie prea sensibila (sa nu urle la toate mitzele si catzeii care trec pe linga ea, si eventual nici la camioane) si sa inchida/deschida usile cu telecomanda (varianta mea, Best, are inchidere doar pe cheie). Daca se poate, portbagajul sa nu-l deschida odata cu celelalte usi.

Din ce am citit pe aici, toata lumea vrea altceva decat Piranha, cu foarte mici exceptii. E asa proasta alarma asta?
Pentru cei care au Piranha sau au vazut-o la lucru: poate sa-mi zica daca face ce vreau eu (vezi mai sus)?

Mersi mult de raspuns :)
Bine punctat. Cam atat imi trebuie si mie de la o alarma.
BEST + scut si senzori de parcare si echiparea e completa pentru mine.

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

@shtirlitz: pai nici nu caut alarma perfecta, o sa ma insor in curand, deci am deja... :D (nu-s misogin, doar glumeam)
ma intereseaza daca Piranha poate face bine macar lucrurile de baza, alea mentionate

Sany: ma gindesc si eu la senzorii aiai de parcare, dar oare merita 8 milioane, cat cer cei de la MIT Motors - am gasit pe net senzori cu 2-3 milioane. Cat poate sa coste montajul???

Ca si in cazul alarmei, am senzatia ca baietii astia ne baga pe gat niste alarme/senzori de 2 lei, si ei isi trag niste scoruri mari de tot - pentru montare, cred. Oare asa se gandesc ei sa mai faca un ban, ca sa dea masinile asa ieftin? Cam meschin planul...
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

Toldo
Posts: 30
Joined: 03 Oct 2007, 00:47
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Toldo »

Normal k e super mult 8 mil pentru niste senzori amarati, eu am dat 2.4 mil pt niste senzori si sunt f buni si i-am gasit si in culoarea masinii, adica alb.

SONIC3
Posts: 126
Joined: 07 Jan 2008, 21:37
Auto:
Location: BUZAU

Post by SONIC3 »

salut, am avut o alarma k9 2 ani si nu am avut probleme, in schimb un coleg avea viper si avea constant probleme iar de piranha am auzit ca nici nu se mai fabrica, mult succes.
1.4 BEST, Pewter Beige

cosmin_c77
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2008, 00:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by cosmin_c77 »

Mi-am instalat o alarma Viper la dealer, dar am o problema cu ea!

Daca uit s-o armez(sa inchid masina) sau o dezarmez accidental, cu toate ca alarma Viper permite acest lucru, cica din cauza computerului masinii, alarma nu se armeaza automat dupa un anumit timp(cateva zeci de secunde).

Cei de la Kia spun ca computer-ul de bord transmite alarmei ca usa e deschisa si nu mai e necesar sa rearmeze masina. Si e destul de neplacut - se intampla des sa o dezarmez din gresala si raman cu masina deschisa!

Are cineva problema asta?

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

cosmin_c77 wrote:cica din cauza computerului masinii, alarma nu se armeaza automat dupa un anumit timp(cateva zeci de secunde).
Nu cred ca e din cauza calculatorului ... eu am un Matt 679 si daca o dezactivez accidental se armeaza singura dupa 30 de sec (parca)

P.S. Foarte multumit de alarma mea :D nimik probleme pana acum (~3 luni) si nici o alarma falsa
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

cosmin_c77
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2008, 00:57
Auto:
Location: Baia Mare

Armarea automata a alarmei

Post by cosmin_c77 »

Mi-am instalat o alarma Viper la dealer cu 700 roni impreuna cu montarea, dar am o problema cu ea!

Daca uit s-o armez(sa inchid masina) sau o dezarmez accidental, cu toate ca alarma Viper permite acest lucru, cica din cauza computerului masinii, alarma nu se armeaza automat dupa un anumit timp(cateva zeci de secunde). Problema poate fi foarte urata in sensul ca telecomanda merge fffff bine si o pot dezarma accidental si, astfel, masina sa ramana deschisa!

Cei de la Kia spun ca computer-ul de bord transmite alarmei ca usa e deschisa si nu mai e necesar sa rearmeze masina. Si e destul de neplacut - se intampla des sa o dezarmez din gresala si raman cu masina deschisa!

Are cineva problema asta?

cosmin_c77
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2008, 00:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by cosmin_c77 »

Imi spui, te rog, la ce service ti-ai facut montarea alarmei?

cosmin_c77
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2008, 00:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by cosmin_c77 »

Mi-am instalat o alarma Viper la dealer, dar am o problema cu ea!

Daca uit s-o armez(sa inchid masina) sau o dezarmez accidental, cu toate ca alarma Viper permite acest lucru, cica din cauza computerului masinii, alarma nu se armeaza automat dupa un anumit timp(cateva zeci de secunde).

Cei de la Kia spun ca computer-ul de bord transmite alarmei ca usa e deschisa si nu mai e necesar sa rearmeze masina. Si e destul de neplacut - se intampla des sa o dezarmez din gresala si raman cu masina deschisa!

Are cineva problema asta?

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

Eu am montat Maat 679 la mit baneasa in august si functioneaza foarte bine.
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Alarma este buna, montajul este prost facut.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

cosmin_c77
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2008, 00:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by cosmin_c77 »

ce pot sa fac?

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

sa cauti un dealer care sa stie sa o monteze.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Incearca sa suni aici si poate te rezolva ei.

Distribu?ie ?i montaj profesionist ?n toata ?ara.

Falcon Electronics are o re?ea de dealeri autoriza?i ?n ?ntreaga ?ar?, astfel ?nc?t pute?i achizi?iona orice sistem de securitate dori?i chiar ?n ora?ul dumneavoastr?.
Pentru a afla care este cel mai apropiat dealer, suna?i la num?rul de telefon:

021.410.95.58
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

cosmin_c77
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2008, 00:57
Auto:
Location: Baia Mare

Post by cosmin_c77 »

Pai cum sa o montez cu Falcon?
Pierd garantia de 7 ani daca nu o montez la un dealer Kia

Post Reply

Return to “Generalităţi”