De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

poti sa o faci si la IMG sau MIT dar o sa-ti ceara vreo 600 de euro... dar ramai cu garantia....
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

amilo123
Posts: 10
Joined: 13 Jun 2012, 01:20
Auto:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by amilo123 »

Xtremeboy wrote:
amilo123 wrote:Salut,

Si eu sunt in cautarea unui cee'd facelift second hand in perioada asta, si as avea cateva intrebari:

1) Cam cat ar fi consumul variantei cu 1.6 diesel 115 cai, dar 1.6 benzina? (Masina va fi condusa 70% prin bucuresti)

2) Cum pot sa ma asigur ca garantia inca mai este valabila?

3) Merita optiunea ISG? Ajuta cu mult consumul?

4) Daca ii fac o remapare (cum am mai citit pe forum ca au facut unii) pierd garantia? Ajuta la consum? Dar la performanta?

Multumesc

4. sunt trei softuri disponibile spre exemplu la DimSport : 1. Eco tuning - scade consum - creste puterea la 125 cp si 280 nm cuplu - 192 km/h viteza maxima - 200 euro pret ................ 2. stage 1 - creste consum - 132 cp si 305 nm cuplu - 194 km/h viteza maxima - 250 euro pret ..................... 3. stage 2 - 140 cp si 315 nm - 197 km/h viteza maxima - 300 euro pret .

Am auzit de ei, dar raman cu garantia in cazul asta? Ca 600 euro de la MIT nu prea merita.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bondalicir »

ramai cu garantia daca nu te duci sa le spui ca ai modificat hartile ca ei nu stau sa verifice. daca ai probleme la turbina sau alte nebunii pui si tu softul original inainte sa te duci la ei... dar nu sunt probleme daca modificarile sunt facute in limita bunului simt.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

amilo123
Posts: 10
Joined: 13 Jun 2012, 01:20
Auto:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by amilo123 »

bondalicir wrote:ramai cu garantia daca nu te duci sa le spui ca ai modificat hartile ca ei nu stau sa verifice. daca ai probleme la turbina sau alte nebunii pui si tu softul original inainte sa te duci la ei... dar nu sunt probleme daca modificarile sunt facute in limita bunului simt.

am inteles, si in legatura cu celelalte intrebari?

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bondalicir »

1. consumul la 1.6 diesel fara isg este cam 7% in bucuresti +/- 05l
cu isg consuma cam 6-6.5 strict in bucuresti, poate chiar mai putin daca nu mergi cu ac. eu am reusit si sub 6%.
1.6 benzina consuma fara isg cum am avut eu in 5 trepte cam 9-10% strict in bucuresti
cu isg nu stiu sa-ti spun
2. garantia ca sa mai fie valabila trebuie sa aiba carnetul de garantii cu reviziile trecute acolo. verifici apoi si la serviceul unde s-au facut reviziile ca au baza de date daca chiar s-au facut acolo si asa afli daca e ok garantia
3. acum tu pt faptul ca iti iei second hand, nu mai conteaza o iei cum gasesti cu sau fara isg. merita isg-ul dar nu e un must have. merge foarte bine si fara :))
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Billy »

hashe_marius wrote:mi-au dat si certificatu de garantie si manualul de utilizare si este scris schimbarea bieletelor si mai apare si reglajul tachetilor la 45123km, am schimbat filtru de benzina la revizia de 60km,reprezentanta la iesirea spre Mangalia pe dreapta acolo am ramas dezamagit de service, si se pare ca se cred mecanici daca stiu sa schimbe uleiul si placute de frana,acum merg la cea de pe centura spre Ovidiu, numele nu pot sa le dau ca nu fac reclama, dar se pare ca stiu ceva despre modelul asta de masina, ca la noi in Romania daca nu e Vw mecanici isi dau cu presupusu,sa auzim numai de bine
Nu faci nici o reclama. E vorba de Auto Haus Tudor, service autorizat Kia. De Raver nu vorbesc ca am auzit prea multe de rau.
Am fost la dansii (AHT) la revizia 4 si tzacanitul motorului mi l-au dat ca normal, iar punctele de rugina de pe chedere si praguri nu sunt acoperite de garantie, pentru ca sunt zone "unde sta apa".
Adica dupa 4 ani rugineste............ [-X
Unde facem o sesizare?
Nu cred ca se compara cu Loganul, dar parca sunt putin dezamagit de masina.
Reviziile cred ca sunt destul de scumpe, nu mai vorbesc de piese (noroc cu casco), motorul de 1.4 consuma cam mult 8-9L pe distante medii............, am schimbat ambele bielete antirului, motoras pompa stropitoare si stop haion pe garantie.
Cutia de viteza "agata" la mersul cu spatele, luminile din bord "clipesc" :oops: daca tii telu' mobil in spatiul din fata schimbatorului, ............ eu zic ca are mici "chestii" care deranjeaza in timp, mai ales ca unii nu merg mai mult de 10-15000 km intr-un an.
Per ansamblu nu e o masina rea, dar .................... parca m-as reorienta.


Bai astia din Constanta sunt niste carcotasi de n-ai vazut O:)
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

poate ii face rau aerul de mare o fi prea sarat pt ea :D , acum am cu ea 69 430km si surpriza am ajuns din nou in service, pt revopsire rame usi spate,suport metalic scaun sofer si cireasa de pe tort :inlocuirea discului de ambreiaj ( troncanea pe drum cu denivelari cand o scoteam din viteza)din cauza jocului pe care il are la placa de baza centrala a discului cea cu arcuri pt atenuarea socurilor " defect de productie", asta e norocul meu 3 saptamani de asteptare, acum sunt sigur ca nu se mai strica ceva :D , concluzie: o masina peste logan d.p.d.v al confortului si sigurantei dar sub logan d.p.d.v. al fiabilitatii, pacat :(

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Ogy »

concluzie... personala

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Billy »

Billy wrote: Am fost la dansii (AHT) la revizia 4 si tzacanitul motorului mi l-au dat ca normal, iar punctele de rugina de pe chedere si praguri nu sunt acoperite de garantie, pentru ca sunt zone "unde sta apa".
Adica dupa 4 ani rugineste............ [-X
Unde facem o sesizare?
Nu cred ca se compara cu Loganul, dar parca sunt putin dezamagit de masina.
Reviziile cred ca sunt destul de scumpe, nu mai vorbesc de piese (noroc cu casco), motorul de 1.4 consuma cam mult 8-9L pe distante medii............, am schimbat ambele bielete antirului, motoras pompa stropitoare si stop haion pe garantie.
Cutia de viteza "agata" la mersul cu spatele, luminile din bord "clipesc" :oops: daca tii telu' mobil in spatiul din fata schimbatorului, ............ eu zic ca are mici "chestii" care deranjeaza in timp, mai ales ca unii nu merg mai mult de 10-15000 km intr-un an.
Per ansamblu nu e o masina rea, dar .................... parca m-as reorienta.


Bai astia din Constanta sunt niste carcotasi de n-ai vazut O:)
Am facut o sesizare la Kia Romania pentru punctele de rugina aparute la praguri si chedere.
Bineinteles ca acelasi service m-a sunat sa ma programeze pentru rezolvarea problemelor.
Deci se poate, dar ............ trebuie "convinsi cumva".

Cand termin ratele de platit peste 2 ani jumate, o sa ma gandesc la o Toyota sau Mazda si SW.
Kia ramane sotiei, (la cate femei am vazut conducand Cee'd!!!!).
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

in sfarsit mi-a fost schimbat discul de ambreiaj, acum pedala este mai moale si tine mai sus dar s-a facut liniste in masina, nu se mai aud zgomote sub masina, vitezele se schimba mai bine , a durat ceva ( 3 saptamani) dar se pare ca a meritat, sper sa nu mai apara nimik, multi km fara probleme :D

Post Reply

Return to “Generalităţi”