De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

Vreau sa spun ca, in cazul in care nu stiati, printre posesorii de cee`d exista si un domn pe numele lui Adam Robert, ownerul celui mai mare site cu review-uri incluzand - stiri, informatii, poze, video facute fiecarui model nou sau mai putin nou de masina aparuta in Romania - site-ul TURATII.RO ... iar acest domn Adam Robert detine o kia cee`d de cativa ani buni, de care este foarte multumit si pe care daca ar fi sa o schimbe , ar achizitiona in locul ei un Sportage nou ...
Haideti sa fim seriosi , daca nici omul asta nu stie ce sa cumpere ... cine mai stie? ... in conditiile in care el, cateva zile pe saptamana , in fiecare saptamana, testeaza cate unul sau doua automobile ( diesel si/sau benzina ) din cele mai noi modele auto care apar in Romania ... de ce tocmai kia cee`d? ...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by alex79 »

Bielete antiruliu fata. E o chestie cunoscuta. La multi dintre producatori probabil nici nu se schimba in garantie.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

alex79 wrote:Bielete antiruliu fata. E o chestie cunoscuta. La multi dintre producatori probabil nici nu se schimba in garantie.
Exact. Intradevar se duc ceva mai repede,dar si au asumat acest fapt si le schimba pe gratis,in garantie.

Eu in septembrie anul trecut am ales sa imi iau un ceed,in defavoarea loganului si sunt sigur ca am facut alegerea potrivita.
Pe langa cateva probleme minore,pe care evident le am rezolvat fara niciun leu pe garantie,masina merge brici. Si,da mai am si zgomote prin ea cand rulez pe drum mai prost,toate sunt proaste la noi oricum,dar,dar nu e mercedes si nici nu vreau sa fie un mercedes,e un ceed.

Pe cei care considera ca loganul nou ar fi mai bun decat un ceed sh,sa i vedem atunci cand sunt in masina mai multe persoane cum depasesc un tir si ei,cel putin cu 1.2 in niciun caz.

De discutat sunt multe de discutat,fiecare cu parerea lui,dar concluzia e clara si toata lumea cred ca e de acord cu mine..

Un logan nou nu ar bate un ceed de 3 ani de ex,chiar si unul din 2007 la niciun capitol,lasand la o parte faptul ca sunt din clase diferite.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

NU uitati de becul de la comutatorul de oglinzi care s-a ars! Ei...de ala ce mai ziceti?
Logan my love! :^o
SAAB 9-5

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

eugenflorinmanea wrote:NU uitati de becul de la comutatorul de oglinzi care s-a ars! Ei...de ala ce mai ziceti?
Logan my love! :^o

are becuri si la oglinzi,cand deschizi usile se aprind am observat :))
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

Unde ai vazut tu becul ala ca eu nu am asa ceva?
E vorba de joystick ul cu care reglezi oglinzile nu?
Sa aiba Best si City nu?
Sau s-o fi ars si la mine :))))))
SAAB 9-5

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

multumesc pt istoricu service: primele doua sunt schimbarea bieletelor antirului, a treia este schimbarea bucselor de la bara stabilizatoare, au fost facute la acelasi service si se pare ca degeaba ,pentru ca bataia de sub masina la denivelari tot se aude, acum am schimbat reprezentanta si multe probleme au luat sfarsit:zgomotu de sub masina se datoreaza uzurii bucsei de cauciuc din interiorul flansei telescopului dreapta, consumu mare de 8.3/100km era datorat neschimbari filtrului de aer la revizia de 60km de catre vechiu service acesta argumetand ca la urmatoarea revizie trebuie schimbat cu toate ca arata putin imbacsit"asa scrie la carte", acum cu inlocuirea lui consumu a scazut la 6.7/100km si masina e mai rapida si motoru nu mai are acelasi zgomot parca era diesel,tot un mecanic de la vechea reprezentanta mi-a spus ca s-a ars becu de la oglinzi cand l-am intrebat de ce nu se aprinde cand pun pozitiile ca si la celelalte masini pe care le-am avut, ca sa-l schimbe trebuie sa mai stau vreo ora pe acolo si ma grabeam , acum aflu de pe site ca nu exista , in legatura cu rugina mi s-a comunicat ca daca mai reapare pot cere inlocuirea usilor, scuze posesorilor de kia dar astia sunt mecanici din reprezentatele din Romania, noroc ca mai sunt si exceptii

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by alex79 »

"zgomotu de sub masina se datoreaza uzurii bucsei de cauciuc din interiorul flansei telescopului dreapta" - asta e bine de stiut! Nu am auzit pana acum dar se pare ca se poate intampla si asa ceva. Mi se pare mare diferenta de consum inainte si dupa schimbarea filtrului.
Cu riscul de a fi offtopic... In februarie am mers putin cu masina si era si foarte frig - consum spre 14%. Pe luna trecuta consumul a fost in medie de 7,43%. Deci e mult mai bine :) .
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

dupa schimbarea filtrului de aer si dupa ce am purtat o discutie cu ingineru de acolo privind modul de conducere a masini, referitor la ce turatie trebuie schimbata viteza"intre 3500-4200 sa fie aproape de cuplu maxim " nu cum imi fusese explicat inainte "sa nu depasesc 3000 de ture ca e benzina si nu trebuie turat ca si dieselu ca nu are turbina si nu are ce sa infunde, pentru un cosum mai mic motoru trebuie sa aiba turatii mai mici" dupa ce am plecat de acolo am facut plinu si am mai pus un aditiv pt curatarea sitem de injectie, dupa 680km de cand am schimbat filtru si stilu de mers imi arata un consum de 6.7-6.8 si ca pot face cu un plin 750-770 km depinde de unde bag benzina, numai bine

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by eugenflorinmanea »

Stai putin tu de unde stii ca primele 2 se refera la bielete? Ca am inteles ca tu ai luat masina la 56,000 km. Banuiesc ca scrie in carnetul de garantie?

Tu cand ai cumparat masina nu ti au dat si cartea de intretinere a masinii? Vezi ca scrie acolo ce se schimba-verifica la fiecare revizie.
Vezi ca erau si niste filtre de combustibil de schimbat pe la 45,000- 60,000.

Dc nu o ai spune- parca era si scanata pe undeva prin forum.

Hai ca pana la urma nu e draq asa negru- ai nimerit tu la Gik SRL.
Despre ce service e vorba sa stim sa ne ferim?

Cu becul de la oglinzi nu stiu ce sa zic- poate nu merge nici la mine. Mai astept pareri
SAAB 9-5

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by alex79 »

In aplicatia cu VIN primele 2 coduri erau bieletele antiruliu.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

hashe_marius
Posts: 21
Joined: 07 Jan 2012, 15:35
Auto: CT-81-HSE

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by hashe_marius »

mi-au dat si certificatu de garantie si manualul de utilizare si este scris schimbarea bieletelor si mai apare si reglajul tachetilor la 45123km, am schimbat filtru de benzina la revizia de 60km,reprezentanta la iesirea spre Mangalia pe dreapta acolo am ramas dezamagit de service, si se pare ca se cred mecanici daca stiu sa schimbe uleiul si placute de frana,acum merg la cea de pe centura spre Ovidiu, numele nu pot sa le dau ca nu fac reclama, dar se pare ca stiu ceva despre modelul asta de masina, ca la noi in Romania daca nu e Vw mecanici isi dau cu presupusu,sa auzim numai de bine

nick1784
Posts: 26
Joined: 30 Jul 2011, 09:04
Auto:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by nick1784 »

Pentru ca subiectul threadului e: "De ce kia ceed si nu un logan nou".

Intreb: in ce % soferul + pasagerului unui Logan avariat in asa fel ar fi scapat doar cu o sperietura?
Image
Daune: capota, lonjeoare, radiator, bara, aripi, airbag-uri frontale sarite, asa in mare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

amilo123
Posts: 10
Joined: 13 Jun 2012, 01:20
Auto:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by amilo123 »

Salut,

Si eu sunt in cautarea unui cee'd facelift second hand in perioada asta, si as avea cateva intrebari:

1) Cam cat ar fi consumul variantei cu 1.6 diesel 115 cai, dar 1.6 benzina? (Masina va fi condusa 70% prin bucuresti)

2) Cum pot sa ma asigur ca garantia inca mai este valabila?

3) Merita optiunea ISG? Ajuta cu mult consumul?

4) Daca ii fac o remapare (cum am mai citit pe forum ca au facut unii) pierd garantia? Ajuta la consum? Dar la performanta?

Multumesc

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

amilo123 wrote:Salut,

Si eu sunt in cautarea unui cee'd facelift second hand in perioada asta, si as avea cateva intrebari:

1) Cam cat ar fi consumul variantei cu 1.6 diesel 115 cai, dar 1.6 benzina? (Masina va fi condusa 70% prin bucuresti)

2) Cum pot sa ma asigur ca garantia inca mai este valabila?

3) Merita optiunea ISG? Ajuta cu mult consumul?

4) Daca ii fac o remapare (cum am mai citit pe forum ca au facut unii) pierd garantia? Ajuta la consum? Dar la performanta?

Multumesc

4. sunt trei softuri disponibile spre exemplu la DimSport : 1. Eco tuning - scade consum - creste puterea la 125 cp si 280 nm cuplu - 192 km/h viteza maxima - 200 euro pret ................ 2. stage 1 - creste consum - 132 cp si 305 nm cuplu - 194 km/h viteza maxima - 250 euro pret ..................... 3. stage 2 - 140 cp si 315 nm - 197 km/h viteza maxima - 300 euro pret .
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

Post Reply

Return to “Generalităţi”