De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Dennis »

Pentru copii exista un fel de scaun de masina, mai precis doar sezutul scaunului. Eu am un scaun de masina pentru copii de peste 4 ani, la care se poate detasa sezutul.Cred ca ideea de baza este tocmai "inaltarea" copilului pe bancheta astfel incat centura de siguranta sa nu il jeneze.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

Exact aici vroiam sa ajung.
In orice caz, ca sa ramanem on-topic, daca ar fi sa mai aleg odata, cred ca as alege tot ceed SW, desi logan MCV dci cu 7 locuri mi-a facut de multe ori cu ochiul.Unii zic ca ar consuma putin, dar dupa 100k se cam rupe filmul cu consumul care va creste exponential cu nr de km facuti :?

In fine, ar trebui schimbat titlul topicului, vad ca acuma @iulianezs trebuie sa aleaga intre ceed SH (CRDI banuiesc :mrgreen: ) si Corsa 1,3 CDTI.
Intre astea 2, ii las pe altii sa faca comparatie :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

bubumisu wrote:Exact aici vroiam sa ajung.
In orice caz, ca sa ramanem on-topic, daca ar fi sa mai aleg odata, cred ca as alege tot ceed SW, desi logan MCV dci cu 7 locuri mi-a facut de multe ori cu ochiul.Unii zic ca ar consuma putin, dar dupa 100k se cam rupe filmul cu consumul care va creste exponential cu nr de km facuti :?

In fine, ar trebui schimbat titlul topicului, vad ca acuma @iulianezs trebuie sa aleaga intre ceed SH (CRDI banuiesc :mrgreen: ) si Corsa 1,3 CDTI.
Intre astea 2, ii las pe altii sa faca comparatie :wink:

eu ma gandeam la ceed pe benzina,1.4

am un buget de 7000 euro si nu cred ca ma incadrez.

am gasit la o firma de leasing,cu 6400 de euro ceed benzina din 2008 si 30k km. Atat cer. O sa le fac o oferta sa vedem cat de mult pot sa cobor pretul....
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

Daca era sa aleg intre corsa cdti si ceed crdi clar alegeam CEED!!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@iulianezs
E plina lumea de masini returnate la firmele de leasing.
Ia si mai cauta prin tara, nu neaparat la tine in zona, poate gasesti un crdi, poate ai noroc.
Intr-adevar ceed 1,4 benzina are un consum decent daca nu ii dai in goarna, dar daca e sa calculezi pretul benzinei......

Sau uite, iti dau o idee, ia un ceed pe benzina de 1,4 poate gasesti un pret foarte bun(numai sa nu fie lovita sau prost intretinuta) si pune-i GPL, o sa reduci costurile cu carburantul cu aproximativ 40% :wink:

Ce zici, te hotarasti? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

bubumisu wrote:@iulianezs
E plina lumea de masini returnate la firmele de leasing.
Ia si mai cauta prin tara, nu neaparat la tine in zona, poate gasesti un crdi, poate ai noroc.
Intr-adevar ceed 1,4 benzina are un consum decent daca nu ii dai in goarna, dar daca e sa calculezi pretul benzinei......

Sau uite, iti dau o idee, ia un ceed pe benzina de 1,4 poate gasesti un pret foarte bun(numai sa nu fie lovita sau prost intretinuta) si pune-i GPL, o sa reduci costurile cu carburantul cu aproximativ 40% :wink:

Ce zici, te hotarasti? :D

daca iau ceedul in niciun caz nu ii pun gpl...ori o las asa cu bune si rele,ori iau altceva. Daca iti place viteza trebuie sa bagi mana in buzunar... :evil:
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by zaboss »

bubumisu wrote: @zaboss

Ia pune-l sa mearga pe locurile laterale de pe bancheta din spate.Am luat un copil cu deficiente de la Iasi si l-am adus acasa la Vaslui (cam de 1.20 m inaltime) pe locul din stanga bancheta spate si imi aduc aminte ca nu s-a descurcat cu centura, ii venea peste gat spre fata (n-am dat importanta, ma grabeam,am pus-o pe seama emotiilor copilului si agitatiei din jurul lui), a trecut-o (centura) intr-un fel pe sub brat(la insistentele mele si ale maicasii).
Abia azi mi-am adus aminte să testez cu cel mic şi pe stânga şi pe dreapta şi m-am uitat cu atenţie, nu-l jenează deloc. Centura vine pe umăr. Este adevărat la vârsta asta umerii sunt înguşti şi dacă sunt mai mici sau egali cu lăţimea centurii poate fi deranjant.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@zaboss

Copilul in cauza are deficiente locomotorii, de fapt o regresie permanenta a musculaturii scheletice (finalul este scaunul cu rotile), este numai piele si os si bineinteles are umerii ingusti.
Nu inteleg de ce se plange insa sotia mea de centurile din spate, are peste 1.60 m inaltime (dar gatul destul de scurt, anatomic ma refer), o sa studiez mai cu atentie centurile, poate sunt pozitionate incorect in momentul fixarii de catre pasagerii din spate :?

Apropo, ce inaltime are kinder-ul tau? :D .

PS: Si ca sa ramanem "on-topic" ar trebui schimbat titlul topicului in "de ce kia ceed si nu alta masina" :mrgreen: Pana se hotaraste @iulianezs probabil vom mai discuta si de alte marci :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by zaboss »

bubumisu wrote: Apropo, ce inaltime are kinder-ul tau? :D .
Ultima oară avea 1,22 şi vreo 27 de kg, 7 ani şi vreo două luni.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

cam atat cu acest topic :evil: m-am convins ca ceedul (sh) este cu cateva clase peste logan,chiar si un logan nou.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

iulianezs wrote:cam atat cu acest topic :evil: m-am convins ca ceedul (sh) este cu cateva clase peste logan,chiar si un logan nou.
+1 vote :D
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
andrey23
Posts: 53
Joined: 21 Sep 2010, 15:05
Auto:
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by andrey23 »

deeeeci cu ce te-ai pricopsit? :mrgreen: :D

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

andrey23 wrote:deeeeci cu ce te-ai pricopsit? :mrgreen: :D
kia ceeeeeeeeeeeeeeeeeee'd :D :D este bestiala masina!!!
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by kTL »

si cand o vedem si noii? :D... un JB poze ceva ? :D
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

este masina lui cmihai de pe forum,fosta masina mai bine zis. :)
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

Post Reply

Return to “Generalităţi”