De ce kia ceed si nu un logan nou

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

astept sfaturi/pareri de ce mi-as lua un kia ceed sh un 2007,echiparea standard si nu un logan nou(masina noua) imi place ceedul mult,nu l-am condus inca,o sa-l conduc,dar inca nu sunt convins daca ar merita mai bine decat un logan nou.

multumesc anticipat
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

iulianezs wrote:astept sfaturi/pareri de ce mi-as lua un kia ceed sh un 2007,echiparea standard si nu un logan nou(masina noua) imi place ceedul mult,nu l-am condus inca,o sa-l conduc,dar inca nu sunt convins daca ar merita mai bine decat un logan nou.

multumesc anticipat
Pot sa iti zic doar ca dupa ce vei conduce cee`dul si te vei familiariza cu gadgeturile si sitemele , in general electronica masinii .... vei cere sa se inchida topicul spunand ca nu-si mai are rostul ... parerea mea....
Si mai pot sa iti zic un lucru ... cand mi-am cumparat eu cee`dul (nou) ... ma gandeam si la un logan prestige (din pacate nu iesise ...era doar laureate ... care costa in plus si inutil) ... cee`dul era ~11800 euro - loganul ~11500 (repet nu stiu de ce era asa scump laureate ) si mai stiam ca pentru ~300 euro in plus pt cee`d aveam in plus discuri frana spate , radio/cd cu un sunet superior(poate chiar "mega-extra-superior") loganului, 2 ecrane (din care unul mai mare) mai bogate in informatii (inclusiv consumul instant) , 4 cp in plus , ecartament mai mare, suspensie mai buna = stabilitate mai mare, confort sporit , sportivitate (stiu ca sunt in antiteza confortul si sportivitatea ... eu doar povestesc ... nu luati in seama exprimarea), N sisteme electronice in plus, consum mai mic, taxe mai mici, distributie pe lant, faruri "duble", portbagaj mai mare (capacitate), finisaje de mult mai multa calitate decat la logan, comenzi radio/cd pe volan, 6 airbaguri in plus, interior mai frumos, exterior de asemenea mai frumos (dupa parerea mea:D), silentiozitate, tinuta de drum mai buna, viteza maxima mai mare (chiar si la 1.4), torpedou refrigerat, reglaj volan pe inaltime si adancime, etc etc... In minus, geamuri electrice pe spate (cee`dul meu nu avea, loganul full avea... repet ... aici vorbim de cee`d versiune best - cea mai slaba echipare si comparam cu logan full options din gama lor------ in timp ce de la tine inteleg ca vorbesti de un logan versiune mai slaba de dotari ... sper ca am inteles bine .)
In final ... tu decizi ... sper sa mergi pe drumul cel bun ;) si sa iti fie de ajutor post-ul meu ;) Salut!


PS: La un 7500-8000 euro ai sansa sa gasesti cee`d chiar si la sub 40 000 km ... deci o poti considera ca si noua :D
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by cmihai »

doar atat....SIGURANTA....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by kTL »

Salut! In aceeasi situatie ma aflam si eu aproximativ acum doua luni si jumatate.. Am fost pe punctul de a semna contractul pentru un logan nou cand am dat peste sidulica mea.. pentru inceput iti spun ca in mare habarnaveam ce e ceedul.. vazusem pe strada.. si o recunosteam datorita emisiunii top gear .. dar atat..

De ce un ceed sh si nu un logan nou? in primul rand ia in considerare un aspect foarte important! Datorita garantiei extinse pe 7 ani de zile foarte putini sunt cei care au decis sa abandoneze serviceurile Kia pentru unele de cartier. Este un plus extrem de mare pentru o masina sh iar cel mai des, ce-i drept cu putina bataie de cap, poti sparge acadelele in capetele servicerilor pentru problemele aparute. Apoi un + imeens!! Siguranta!! 5stele eurosincap nu pot fi comparate nici pe departe cu siguranta oferita de un logan. Poti vizita rubrica accidente si citi din experientele mai grave ale colegilor.. te vei convinge cu siguranta de acest aspect.. Apoi pretul pieselor.. daca decizi sa ramai pe service dacia macar in anii de garantie si nu neaparat, iti garantez ca vei sapa adanc in buzunare.. tine cont ca fiat si renault au printre cele mai scumpe piese din masinile "de ordin comun" ... apoi.. e probabil sa ai marele noroc si sa iei o masina foarte putin rulata ca si mine.. cu 6500 de batrane am avut norocul de o sidulica 2009 cu 24816 pe bord.. crede-ma, nici nu a invatat bine motorul sa toarca.. daca toate cele spuse de mine si de colegii mei mai sus nu te-au convins.. vin-o cu orice alte intrebari sau nelamuriri aici.. cu siguranta cei de la Dacia ne injura pentru ca le alungam un client :D..

Eu ma apropii vertiginos de 30000 cu sidulica mea.. si nu pot spune decat ca o iubesc.. e si sport.. si eleganta.. si de familie.. si scumpa.. si economica.. e tot ce imi puteam dori.. si nu doar pentru ca e a mea.. tinuta de drum e impecabila si atunci cand ai nevoie de ea, cei 109 caluti dau cu totii din copite... drumuri bune sa avem! :P

Sfat personal.. cauta bine pe toate siteurile auto si nu ezita sa vizitezi si forumul asta foarte des.. poate vei gasi o masina "la ocazie".. si cel mai important: inainte de a semna orice hartii fa bine si mergi cu masina la un service kia pentru a da un search al codului VIN.. cu siguranta ai afla daca "ocazia" merita ratata sau nu..

Mult succes in continuare si speram sa te regasim printre noi la rubrica Jurnal de Bord.. Sanatate!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

@iulianezs

Condu intai un Logan si apoi un c'eed :mrgreen: Sau invers, ma rog, e aleatorie alegerea.
Daca faci abstractie de cel mai mare defect al c'eed-ului (parerea mea) suspensiile cam tari (daca esti cu masina goala, fara bagaje si pasageri :wink:), nu cred ca Gasesti la Logan vreun avantaj, poate doar portbagajul mare :lol:

Sa recapitulam:
Logan: masina spatioasa,portbagaj mare, suspensii moi, garda la sol inalta (poti intra lejer pe hartoape)
C'eed: masina spatioasa (mai putin portbagajul la HB), siguranta activa si pasiva, stabilitate, tinuta de drum, performante pentru un motor mic (de 1,4 GSL), si as mai putea enumera, dar imi e mila de masina nationala :(

PS:N-am "subliniat" decat atuurile, mai putin defectele (are si ceed-ul, dar minore per ansamblu, fata de Logan)

Te-am convins? :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

Ma refer la logan laureate.

Loganul l.am condus,nu pe cel de 16v,pe cel de 1.6 8v,diferenta probabil nu va fi prea mare.

Sunt convins 100% ca ceedul sh este peste logan,mai am un semn de intrebare,mai mult o teama ca nu cumva sa am probleme mai apoi cu ea,sa pice anumite chestii pe la ea,km sa nu fie reali,ok,fac teste inainte sa o iau,dar cat de sigure sunt? si zic de probleme pentru ca eu am un logan in prezent din 2006,cu care am 82.000km si absolut nicio problema cu el,dar condusa de mine de la primul km,dar cand ma gandesc la ceed,bine,ok are 30.000,e ca noua,dar cum au fost facuti astia 30.000? sa o iau sa pice ceva pe la ea..doar de asta mi.e teama. de dotari,aspect exterior,interior nici nu discut pentru ca stiu ca ceedul este mult peste logan si peste multe masini cu nume. aici este teama mea. sa nu zic dupa uite mai bine luam loganul nou. chiar daca are ceedul garantie,nu e noua,nu acopera chiar tot garantia.. sper ca m-ati inteles..
multumesc pt raspunsurile de pana acum :!:
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

plusurile le-am cam aflat,acum daca mi-ati spune minusurile masinii,ma intereseaza foarte tare si insonorizarea masinii,sau plasticurile daca bat sau ceva,pentru ca la dacia nu exista logan sa nu trosneasca plasticurile dupa 40.000de km...
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bubumisu »

Cel putin la mine cele mai mari minusuri (in ordinea importantei) sunt insonorizarea slaba si suspensiile cam tari (mai putin cand e masina plina cu pasageri si bagaje, dar ma repet e ca si noua la nici 20k).
Referitor la plastice, la bord sunt 2 greierasi, unul la oglinda si unul pe plansa de bord dreapta sus (cel mai des intalnite).
In rest, nu prea am avut probleme.
Alt minus mare (deocamdata nu am avut probleme la aproape 20k desi am mers mai mult pe hartoape) sunt fragilitatea unor componente a suspensiilor (gen bielete).
Cativa au probleme mari cu anumite zgomote la motor (la benzinara 1,4), singura mea problema e ca nu o pot forja prea des deoarece trebuie sa fac economie la benzina :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulianezs
Posts: 99
Joined: 05 Jun 2011, 19:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by iulianezs »

bubumisu wrote:Cel putin la mine cele mai mari minusuri (in ordinea importantei) sunt insonorizarea slaba si suspensiile cam tari (mai putin cand e masina plina cu pasageri si bagaje, dar ma repet e ca si noua la nici 20k).
Referitor la plastice, la bord sunt 2 greierasi, unul la oglinda si unul pe plansa de bord dreapta sus (cel mai des intalnite).
In rest, nu prea am avut probleme.
Alt minus mare (deocamdata nu am avut probleme la aproape 20k desi am mers mai mult pe hartoape) sunt fragilitatea unor componente a suspensiilor (gen bielete).
Cativa au probleme mari cu anumite zgomote la motor (la benzinara 1,4), singura mea problema e ca nu o pot forja prea des deoarece trebuie sa fac economie la benzina :mrgreen:
hmm...si pe multi auzeam ca are insonorizarea foarte buna.
[b]Cee'd 1.4 LX Best [color=#000000]Black pearl[/color][/b]
ODO: [u]102000[/u] km

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

iulianezs wrote:
bubumisu wrote:Cel putin la mine cele mai mari minusuri (in ordinea importantei) sunt insonorizarea slaba si suspensiile cam tari (mai putin cand e masina plina cu pasageri si bagaje, dar ma repet e ca si noua la nici 20k).
Referitor la plastice, la bord sunt 2 greierasi, unul la oglinda si unul pe plansa de bord dreapta sus (cel mai des intalnite).
In rest, nu prea am avut probleme.
Alt minus mare (deocamdata nu am avut probleme la aproape 20k desi am mers mai mult pe hartoape) sunt fragilitatea unor componente a suspensiilor (gen bielete).
Cativa au probleme mari cu anumite zgomote la motor (la benzinara 1,4), singura mea problema e ca nu o pot forja prea des deoarece trebuie sa fac economie la benzina :mrgreen:
hmm...si pe multi auzeam ca are insonorizarea foarte buna.

Voia sa zica acelasi lucru dar s-a incurcat in negarea negatiei (cred)...
Greierasi nu am nici unul la masina pana acum ... e adevarat , intre 4000 si 5000 rpm se aude un bazait in bord - repet doar intre 4000 si 5000 rpm (nu stiu de ce) , in rest nici musca , nu te streseaza nici un sunet/zgomot ...... aaaa si uitai, la gropi mai dardaie numarul ...
Kilometri... am vazut o poza cu cee`dul unui om , avea 680 000 km ... si inca mergea ... sa il tii tu indeajuns cat sa faci 200 000 ca iti zic eu ca tine ;) , cel putin garantia este data la 150 000 km si nu inseamna ca dupa ce iese din perioada de garantie se si strica ;)
Suspensiile sunt mai tari, intr-un fel mie personal imi place asa ... depinde de tine.
Si tot mai sus se zicea ca nu are capacitate portbagajul ... eu dau o singura idee - degeaba ai portbagaj mare daca are gura mica. Eu o singura data am avut nevoie sa bag un televizor cu tub si surpriza, in portbagaj la logan nu intra , in schimb in cee`d da... asta ca sa nu mai zic ca am carat coala de tabla si o plasma cu 102 cm diagonala cu cee`dul... eu zic ca e destul de practic atata timp cat ai idei si stii cum sa depozitezi si sa conservi spatiu ca sa il folosesti mai tarziu ...
Last edited by Xtremeboy on 28 Jun 2011, 18:26, edited 1 time in total.
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

iulianezs wrote:
bubumisu wrote:Cel putin la mine cele mai mari minusuri (in ordinea importantei) sunt insonorizarea slaba si suspensiile cam tari (mai putin cand e masina plina cu pasageri si bagaje, dar ma repet e ca si noua la nici 20k).
Referitor la plastice, la bord sunt 2 greierasi, unul la oglinda si unul pe plansa de bord dreapta sus (cel mai des intalnite).
In rest, nu prea am avut probleme.
Alt minus mare (deocamdata nu am avut probleme la aproape 20k desi am mers mai mult pe hartoape) sunt fragilitatea unor componente a suspensiilor (gen bielete).
Cativa au probleme mari cu anumite zgomote la motor (la benzinara 1,4), singura mea problema e ca nu o pot forja prea des deoarece trebuie sa fac economie la benzina :mrgreen:
hmm...si pe multi auzeam ca are insonorizarea foarte buna.
fata de logan are...

cred ca persoana care se plangea cel mai mult de asta a avut inainte un renault megane.
pot sa-ti spun ca insonorizarea la ceed e cam ca aia de la golf V. si conteaza f mult si ce anvelope folosesti si ce marime au rotile.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by quelloo »

si la mine in proceed a intrat un brad de 2.5 m cu bancheta rabatata (d-ala stufos)
stai linistit ca portbagajul e arhisuficient. 340 de litri e o valoare foarte buna.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by Xtremeboy »

Xtremeboy wrote:
iulianezs wrote:
bubumisu wrote:Cel putin la mine cele mai mari minusuri (in ordinea importantei) sunt insonorizarea slaba ...
hmm...si pe multi auzeam ca are insonorizarea foarte buna.

Voia sa zica acelasi lucru dar s-a incurcat in negarea negatiei (cred)...
Rectific - vad ca pe un topic alaturat omul vorbeste de insonorizarea care la el este prost facuta ... nu stiu de ce ... nu imi dau seama .... ca idee toate (cred) cee`d-urile cu exceptia aceluia sunt antifonate corespunzator...(parerea mea) Sper sa confirme si ceilalti membrii ai forumului ...(sau macar unii din ei)
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by bondalicir »

eu atat spun. pana sa-mi iau ceed am mers cu un logan aprox 90k. cu ceedul am deja vreo 75k.... concluzia... loganul este o masina foarte buna... dar nu se compara cu ceedul. eu unu nu sunt adeptul masinilor sh. insa daca acum ar fi sa aleg sa iau un logan nou sau un ceed rulat 30-40k km in stare buna nici nu as mai sta pe ganduri... ca minusuri care le vad eu la ceed benzina, ar fi consumul ceva mai rdicat decat la logan, in rest vad doar plusuri, incepand de la siguranta, pana la confort...
inca un plus la ceed care imi vine acum in cap... merg des de la bacau la bucuresti... cu loganul resimteam destul de tare drumul ca si oboseala, iar cu ceedul este o placere... (faza de 2 lei la logan: nu are volan reglabil pe inaltime... pana si supernova avea... scaunele de logan sunt jalnice - incomode si se misca...)
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: De ce kia ceed si nu un logan nou

Post by kTL »

@bondalicir: tin sa te contrazic.. consumul la logan 1.4 e chiar mult mai mare decat la ceed 1.4 :) am testat eu si crede-ma... sunt un zgarcit... daca cu ceedul scot consum de 7.6 pana la servici in conditiile unui trafic aka 8 dimineata vitan universitate victoriei, cu loganul am scos 8.9 intr-un mod si mai zgarcit.. loganul are un consum mult mai mare la toate motorizarile pe benzina in comparatie cu ceed'ul inca de pe carte.. cand il scoti si in traficul de Bucuresti.. treaba se impute :P
Last edited by kTL on 29 Jun 2011, 00:17, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Post Reply

Return to “Generalităţi”