noua kia ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by moguai »

da, testul ala l`am vazut, dar tot nu sunt lamurit :D
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

User avatar
ionutcc
Posts: 279
Joined: 31 Oct 2007, 15:39
Auto:

Re: noua kia ceed

Post by ionutcc »

teoretic, nu ar trebui sa fie diferente mari, sasiul e acelasi, doar poate setari diferite a suspensiei, mai tari la ceed si mai spre confort la i30 .
4. Kia Sorento 2.2 D, 7 locuri (2021...)
3. Kia Carens 1.7 D, 7 locuri (2017-2021)
2. Kia cee'd 2 1.6 GDI City+ (2013-2016)
1. Kia cee'd 1.4 LX Best (2008-2012)

victor77
Posts: 12
Joined: 10 Jan 2013, 19:24
Auto: ceed

Re: noua kia ceed

Post by victor77 »

cei peste 1,80: voi incapeti la volan? la ceedul asta nou? eu nu...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: noua kia ceed

Post by Nesta3 »

Nu am sesizat vreun inconvenient.Chiar imi place pozitia la volan.Mai putin scaunele,care nu mai au forma aia de scoica ca la ceedul I.Probleme cu pozitia la volan am semnalat la kia venga...foarte nasol...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

victor77
Posts: 12
Joined: 10 Jan 2013, 19:24
Auto: ceed

Re: noua kia ceed

Post by victor77 »

ce inaltime ai? piciorul din dreapta nu imi incape sub nici o forma...

scrumiera tip pahar a al logan e priceless.... cred ca reprezinta pachetul fumatori. :lol:

-vreti pachet fumatori?
-da.
-50 de euro. poftiti o ceasca.... :lol:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: noua kia ceed

Post by Nesta3 »

Asta cu scrumiera am comentat-o si eu.Penibila "ceasca" aia.
Am 1.80...Intradevar,la piciorul din dreaptae mai putin spatiu pt relaxarea piciorului si mentinerea pedalei intr-o pozitie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutcc
Posts: 279
Joined: 31 Oct 2007, 15:39
Auto:

Re: noua kia ceed

Post by ionutcc »

mai buna "ceasca", care sigur va ramane in garaj, decat scrumiera din Ceed 1, care ocupa spatiu degeaba !
4. Kia Sorento 2.2 D, 7 locuri (2021...)
3. Kia Carens 1.7 D, 7 locuri (2017-2021)
2. Kia cee'd 2 1.6 GDI City+ (2013-2016)
1. Kia cee'd 1.4 LX Best (2008-2012)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by Ogy »

Sunt chiar curios ce poti sa pui in acel spatiu unde e scrumiera din ceed 1? Aia e gandita bine dar amplasata prost. Incearca sa scrumezi in treapta a 3a... :) Iti trebuie indemanare.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by Vincze Szilard »

chiar daca sunt fumator, in masina nu fumez si nu am fumat niciodata, scrumiera este plina de sigurante si tot in el tin si bricheta, pt ca in priza de bricheta pun husa incalzitoare de pe scaun si in priza de langa usb pun detectoru de radar.

e bine ca are 2 prize in fata si nu trebuie sa umblu genu de prelungitoare.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: noua kia ceed

Post by mikey_VS »

Salutare tuturor! N-am mai dat pe aici de multa vreme, asa ca e timpul sa "recuperez". Asadar, despre noul cee'd...
Am vazut si eu multe clipuri cu noul cee'd pana sa-l intalnesc in trafic - undeva prin Dobrogea, in drum spre litoral, pe un drum teribil (de prost). Asa cum a mai scris un alt coleg de forum, cee'd-ul 2 arata mai bine in clipuri decat live. Cel putin cel alb cu care m-am intersectat eu pe drumul amintit nu m-a impresionat. Abia iarna asta, cand am vazut unul negru (si curat) mi-a trezit senzatiile placute generate de modelele de pe youtube. M-am impacat cu mine, si am concluzionat ca e totusi frumos - dar nu pe toate culorile. Echipa de design a reusit sa-i dea un look mai distinct, o "fata" care nu se mai topeste in anonimatul asiaticelor (e cliseu, stiu, dar asa se spune). E adevarat ca P.Schreyer era deja in echipa Kia cand a "iesit" primul cee'd, dar amprenta lui acolo a fost destul de discreta - adica a rezultat o masina noua, dar oarecum pastrand liniile asiatice ale marcii... Mie imi place in continuare si cee'd 1 - doar si de asta l-am cumparat, dar cee'd 2 cred ca s-a desprins din anonimat, nu-si mai revendica originea asiatica decat prin sigla... si poate putin prin spate. Deci, eu il consider un pas important pentru kia - alaturi de rio, optima, sportage si celelalte cu design nou.
Imi pare rau ca nu au modernizat cate ceva si la capitolul motoare - desi inteleg compromisul, banuiesc ce intentii a avut kia cu noul cee'd si inclin sa le dau dreptate. Dar ce te faci cu acei clienti care vor alte motoare?. Daca vrei motor mai mare iti cumperi optima (dar nici aici nu ai prea multe variante), sau... te duci la concurenta, nu? Daca vrei un turbo pe benzina te duci la... orice concurent serios?! Inclusiv la dacia, despre care am auzit numai cuvinte de lauda pentru motorasul de 0,9 turbo, si despre cum se comporta in trafic.
Spunea un coleg ca cei mai inalti se vor lovi de coloana de directie la intrarea in masina, ca nu mai este suficient loc pentru piciorul drept...In noul opel astra (ma rog, nou din 2010, astra j) e cam acelasi lucru (nu ai loc suficient pentru piciorul stang, daca ai 43-44 o sa cam stai cu stangul pe ambreiaj, dreptul o sa ti se frece suparator de consola centrala, etc). Se pare ca asta e noua tendinta de a economisi: taiem din spatiul soferului. E totusi suparator ca cei de la kia nu au invatat din aproape doi ani de exploatare a opelului astra. Sau au invatat: au pus accentul pe design exterior si interior (si astra j a fost o "lovitura" de design), si mai putin pe anumite aspecte ergonomice (nu pe toate, au neglijat doar cateva).
O alta remarca a unui coleg a fost ca daca te ghidezi dupa indicatiile din bord ca sa urci intr-o treapta superioara de viteza, nu e chiar bine (era vorba de un 1,6 diesel), motorul ajunge subturat. Iarasi ma raportez la alte masini (daca nu am reusit sa conduc noul cee'd...) si va spun ca aceeasi senzatie - destul de tampita, marturisesc, am avut-o cand am testat o vw jetta din 2011, 1,6 diesel, cutie manuala cu 6 trepte. Tot pe la 1800 rpm apare indicatorul pe bord, si cu acelasi efect. La fel pe un opel astra 1,7 110 CP, cutie manuala cu 6 trepte. Motivele mi se par destul de stravezii: nevoia de a obtine consumuri performante, iar una dintre modalitatile de a le obtine este si mentinerea turatiei la cifre scazute. Cat o fi de sanatos pentru motor si turbina - ramane de vazut, dar eu am indoielile mele. Am condus astra pe drumuri mai lungi, si am scos si consumuri bunicele, dar nu am respectat decat intamplator indicatiile beculetului rosu cu inscriptia "gear up" (sper ca mi-amintesc bine... daca nu cumva e "change gear" cu sageata in sus... whatever! :| ).
In fine, imi place bordul si culorile bordului la noul ceed. E frumos desenata si la interior, dar arata bine la nivele superioare de dotare - am vazut cateva clipuri cu variantele ieftine si acolo deja parca e alta masina- si asta spre deosebire de cee'dul 2007, al carui bord arata bine si in varianta base sau best, dar si in varianta city.
Una peste alta, e o masina interesanta, destul de generoasa la pret/oferta, pe care mi-as dori sa o am. Totusi, dotata bine ajunge destul de scumpa, intrand astfel in zona aia de pret fierbinte, in care ti se spune foarte usor ca "te-ai prostit: mai bine..." (1. cumparai alta marca la aceeasi bani, dar care se devalorizeaza mai putin chiar daca nu are atatea pe ea; 2. iti luai un second tare din Germania, ceva audi/bmw sau mercedes, care, chiar daca au 150 - 200.000 de km, au alte sigle)
Pentru kia este o urmare destul de fireasca, o evolutie - cu toate minusurile.
Oricum, ii felicit pe toti colegii care au masina asta, si le doresc sa se bucure din plin, sa nu aiba nici o neplacere!
Tuturor, un an mai bun!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: noua kia ceed

Post by GabiA »

+1 VS. Frumos scris!
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: noua kia ceed

Post by asdfgh »

Sapt trecuta cand am fost cu masina la revizie la IMG am avut ocazia sa fac un drive-test cu noul ceed.
Masina era un best 1.6crdi si nu avea nici o dotare extravaganta care sa-mi distraga atentia, asa ca am putut sa fiu atent la ce era important pentru o masina:
Confort - scaune mai bune, pozitie la volan mai joasa ca la a mea si fara probleme sa nu am suficient loc(am 1.84 inaltime), materiale mai bune si ergonomia ok; mare + gemuletul suplimentar din fata oglinzilor din fata
Tinuta de drum - mai buna amortizarea si stabilitate cel putin la fel de buna
Motor - ok, cei 128 cp il pun undeva intre majoritatea motoarelor de 1.6 si 2.0, dar cred ca ar fi fost mai potrivit 1.7CRDI de pe optima aici. Cred ca este economic pe de alta parte(masina de test avea consum mediu 5.4l/100km)
Per total o impresie buna, au rezolvat multe probleme de la modelul vechi si au facut o masina care trece de jumatatea plutonului masinilor compacte. Poate peste 1-2 generatii o sa ajunga asa cum e acum samsung pe piata telefoanelor...
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by Ogy »

Poti sa enumeri problemele vechiului ceed? Ca sa stiu cum ti-ai dat seama ca s-au rezolvat... :)

User avatar
vladb
Posts: 24
Joined: 18 Jan 2013, 23:13
Auto: Ceed 1.4 GSL [v. 2013]
Location: Iasi

Re: noua kia ceed

Post by vladb »

Ca referinta: am condus doar vechiul ceed (2008), varianta break, cam doua mii km in total, in oras si in exterior.
Am facut un test-drive de 20-30 minute la noul ceed, varianta 1.6 pe motorina, si am vazut/simtit cateva diferente... (test doar in oras, pana in 80 km/h)
- pedale mai moi
- locul soferului pare mai ingust decat vechiul ceed dar destul de incapator - nu mi-am batut capul foarte mult cu aranjatul scaunului dar am incaput destul de bine intr-o pozitie mai "verticala" decat de obicei - la 1,87 nu incap in prea multe masini stand aproape drept pe scaun, aici am avut loc destul. Pozitiile scaunului si miscarea volanului (ca lungime si inaltime) mi-au permis un drum confortabil..
- cutia de viteze are distantele mai scurte dintre puncte
- stabilitate parca putin mai buna, dar poate fi vorba si de
- un nivel de confort mai ridicat din cauza suspensiilor mai moi (probabil, nu bag mana in foc)
- scaunele din fata nu mai au forma de scoica - sau cel putin nu mai e asa evidenta, daca o au

Mi-a placut gemuletul si pozitionarea oglinzilor, iar stalpii de langa parbriz mi s-au parut putin mai subtiri - mi-a creat impresia ca are unghiuri moarte mai mici.

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: noua kia ceed

Post by kTL »

Ogy..... crezi ca ironia si grandetea isi au locul chiar in fiecare post?

stim cu totii ce probleme are vechiul ceed, cel putin in privinta aspectelor enumerate de colegul nostru..

pozitia de condus este una proasta atata timp cat nu este si ajustabila (esti mare, nu incapi.. esti mic, nu vezi nimic)

unghiurile moarte de pe oglinzile laterale, respectiv datorate stalpilor mult prea grosi..

materialele partial de proasta calitate (uneori e de ajuns sa atingi bordul cu pielea ceva mai grav ca deja iti ramane o urma de nu o scoti nici cu spirt)

amortizoarele incomfortabile..

cutie cu probleme (vizibile chiar la rece, de noua)


noul ceed are si minusuri, asta in viziunea fiecarei persoane in parte.. e normal sa fim subiectivi.... dar e totusi de rahat sa introducem maretia in fiecare discutie si sa nu lasam oamenii sa isi exprime parerile strict personale fara sa incercam sa ii ironizam sau mai stiu eu ce.. la urma urmei e un forum :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Post Reply

Return to “Generalităţi”