Prea putine service-uri autorizate

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Morius
Posts: 5
Joined: 04 Aug 2008, 11:03
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Prea putine service-uri autorizate

Post by Morius »

Buna ziua,

Am o kia ceed din 2008. Incepand cu 2010 in Sibiu s-a desfintat service-ul care asigura garantia. De atunci pentru fiecare problema trebuie sa ma deplasaz la Brasov. Stie cineva vreo reglementare legala prin care sa putem solicita Kia Romania, decontarea cheltielilor de deplasare. Mi se pare chiar bataie de joc. Oricum banii privind deplasarea sunt cea mai mica problema. Marele inconvenient este ca trebuie sa ma deplasez 150 km cu o masina care poate intampina probleme care sa imi puna siguranta in pericol.

Va rog daca cineva care se afla in acceasi situatie sa ne de-a si celorlati o solutie.

Multumesc!

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by dragosv »

Morius wrote:Buna ziua,

Am o kia ceed din 2008. Incepand cu 2010 in Sibiu s-a desfintat service-ul care asigura garantia. De atunci pentru fiecare problema trebuie sa ma deplasaz la Brasov. Stie cineva vreo reglementare legala prin care sa putem solicita Kia Romania, decontarea cheltielilor de deplasare. Mi se pare chiar bataie de joc. Oricum banii privind deplasarea sunt cea mai mica problema. Marele inconvenient este ca trebuie sa ma deplasez 150 km cu o masina care poate intampina probleme care sa imi puna siguranta in pericol.

Va rog daca cineva care se afla in acceasi situatie sa ne de-a si celorlati o solutie.

Multumesc!
si la braila e aceeasi situatie,norocul meu e ca galatiul e aproape,dar vorba ta daca sunt probleme si ne e pusa siguranta in pericol?
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by catalin »

Reprezentante putine sunt din motive de inflexibilitate din partea importatorului principal care au niste conditi foarte rigide privind comanda de piese, returul acestora si plata lor.Cei de la Fiat care au luat mai nou in gradina lor si Kia i-mi spuneau ce mari diferente sunt intre cei de la Kia si Fiat. Kia se crede cumva o marca prea tare si de, mai fac si mofturi cu cei care vor sa le vanda produsul.Intelegem ca sunt particularitati de la o marca la alta dar ca la kia nu mai intalnesti.
Golf 7 1.5 Tsi

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by ionutzyankoo »

Cum adica Fiat a luat in gradina lor Kia?
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by catalin »

Adica unde se repara fiat se repara si kia,mecanici sunt aceeasi,receptia service e aceeasi,bineinteles asta se intampla doar la Oradea,deoarece nu aveam service aici.Asa sa gandit cei de la Autosiena sa faca un pustiu de bine si cu restul amaratilor care si-au luat aceasta marca .
Golf 7 1.5 Tsi

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by Vincze Szilard »

si eu sunt perfect deacord ca ar trebui mai multe serviceuri, sau macar baietii de la hiundai sa accepte si kia nu doar reviziile ci si garantiile.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

danzan
Posts: 73
Joined: 01 Feb 2009, 16:10
Auto:
Location: Braila

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by danzan »

Subscriu si eu.
Degeaba au obtinut masina anului in 2012, mai ales acum, clientii se gandesc de 9 ori inainte sa cumpere unde fac cei 7 ani de garantie si revizii gratuite.
Nu este suficient sa ai service in orasul de domiciliu, daca patesti ceva in concediu e bine sa ai unde merge sa rezolvi sau macar sa ti se spuna daca poti continua fara probleme. Asa dupa KAR astepti de la cine stie ce distanta si pana mai vine si masina de schimb cu actuala retea ... se duce concediul ... Iar in situatia in care esti cu alte treburi sau chiar afaceri ...
Probabil vor sa vanda doar in Bucuresti si nu au ca si clienti tinta firmele.
pro_cee'd 1.4 \ 109 CP

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by quelloo »

asta se poate intampla cu orice marca de masina...
nu au luat premiu pentru masina anului pentru reteaua de service...
oricum, pana acum cred ca s-a dovedit extrem de fiabila masina si marca...e cot la cot cu celelalte marci de pe piata...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by Vincze Szilard »

si cine a zis ca au luat pt masina anului 2012?? mai demult stiam ca era prin 2008 sau 2009 dar si in 2012 nu stiam.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by quelloo »

danzan wrote:Subscriu si eu.
Degeaba au obtinut masina anului in 2012, mai ales acum, clientii se gandesc de 9 ori inainte sa cumpere unde fac cei 7 ani de garantie si revizii gratuite.
Nu este suficient sa ai service in orasul de domiciliu, daca patesti ceva in concediu e bine sa ai unde merge sa rezolvi sau macar sa ti se spuna daca poti continua fara probleme. Asa dupa KAR astepti de la cine stie ce distanta si pana mai vine si masina de schimb cu actuala retea ... se duce concediul ... Iar in situatia in care esti cu alte treburi sau chiar afaceri ...
Probabil vor sa vanda doar in Bucuresti si nu au ca si clienti tinta firmele.
uite exact un post mai sus s-a scris... si da... prin 2010 cred ca a fost nu in 2012... dar nu conteaza asta... conteaza ca a luat... si nu a luat pentru cate serviceuri are marca...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

danzan
Posts: 73
Joined: 01 Feb 2009, 16:10
Auto:
Location: Braila

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by danzan »

http://www.kia-buzz.ro/2011/12/kia-rio- ... n-romania/

"Asociatia Presei Auto din Romania (APAR) a decernat modelului Kia Rio prestigiosul trofeu “Masina Anului 2012 in Romania” ...
, tinand cont de urmatoarele criterii:
- reprezentativitatea pe piata romaneasca
- design
- confort
- siguranta
- costuri de exploatare si intretinere
- manevrabilitate
- impact asupra mediului
- pret
...
Pentru noi este o dovadă a evolutiei pe care brandul Kia a realizat-o în ultimii ani. Luand titlul „Masina Anului 2012 în România” pentru a doua oară – după performanta din 2008 a lui cee’d – putem afirma că firma noastră a reusit să comunice presei auto românesti performantele modelor KIA în context national."

http://www.kia.ro/garantie_7_ani/index.html

"Kia este singurul producător de vehicule din Europa care oferă o garantie de 7 ani* si liniste sufletească totodată."
"Costul întretinerii va fi mai mic prin această ofertă generoasă si valoarea revânzării va fi mai mare."
"În eventualitatea neplăcută în care există o solicitare a garantiei, piesele si manopera sunt acoperite"
"Când călătoriti în Europa, garantia este valabilă."

Cand calatorim in Romania...
pro_cee'd 1.4 \ 109 CP

cosmin.simon
Posts: 32
Joined: 20 Aug 2012, 15:12
Auto:
Location: Brasov

Re: Prea putine service-uri autorizate

Post by cosmin.simon »

Am si eu o intrebare pentru forumistii din zona Brasovului: ceva pareri despre service-urile kia de aici? care e mai ok, iatsa sau martax?
De asemenea, am cumparat masin second de la cineva care nu s-a prea tinut de revizii .. exista vreo sansa sa 'reintroduc' masina in garantie? adica sa zicem, nu mai beneficiez de garantie la motor (oricum din 2007, 5 ani inseamna 2013) dar sa beneficiez de garantia la caroserie macar.

Post Reply

Return to “Generalităţi”