Care becuri tin mai mult?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by sonty »

Eu tot pun Osram de ceva vreme in ideea ca mai bine schimb de 3 ori becuri de 20 de lei decat sa schimb odata becuri de 100.
Ce-am observat e ca Osram-urile schimbate in pereche tin mai mult decat cele schimbate cate unul.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by dragosv »

eu am pus osram cu 4 ani garanție luate de la dedeman. le am de 8 luni... sa vedem cât vor tine
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by quelloo »

no name-uri all the way.
sper sa nu cobesc acum dar n-am mai schimbat becuri de ceva vreme.
am 2 de rezerva in cotiera pentru cand e nevoie, habar n-am ce marca, merg cu faza scurta aprinsa mereu. la becuri e de noroc, clar.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Razica »

Eu am avut numai philips si osram iar acuma ma bate gandul sa comand asa ceva: https://m.aliexpress.com/s/item/3269959 ... f#autostay

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

Multumesc de informatii
Deci in definitiv, pot schimba faza scurta pe dreapta fara sa am deranj cu vasul de expansiune / rezervor lichid parbriz?
Pana acuma nu am schimbat decat pe stanga, pe dreapta am apelat la service dar chiar nu mai tin minte, parca totusi nu au umblat la subansamblele mentionate mai sus
Multumesc anticipat de raspuns
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Razica »

Deci la mine la 1.6 benzina e imposibil sa schimb becul fara a demonta farul sau vasul de expansiune. Vasul e prins cu 2 suruburi, 1 jos si al 2 lea pe caroserie parca...aa... si mai e si un cablu electric atasat pe vas, e ca in clips. Cred ca o sa ai nevoie de o tubulara de 10.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by quelloo »

la 2.0 diesel te chinui nitel dar merge fara sa dai nimic jos.
si uitandu-ma la intalniri sub alte capote, la mine pare mai inghesuit.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by fuji »

Eu am H7 marca carrefour de câțiva ani. Încă rezista.

Sent from my Lenovo K910 using Tapatalk

1.4 GSL Best Black Pearl

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

Gata. S-a rezolvat :)
Dar tot Osram am nimerit, la un magazin de cartier, ce-i drept are referinte bune.
Vanzatorul mi-a recomandat sa nu ating la montaj becul cu degetele, se pare ca durata de viata a acestora e scurtata mult daca se contamineaza cu urme de grasime umana.
Si acelasi lucru mi s-a mai zis de mai multe ori de catre cunoscatori "fara ghilimele".
Asa ca am utilizat manusi menaj desigilate din ambalaj cu atentie, la fel am procedat si cu becul.
Dupa ce m-am chinuit cu clema de fixare (am reusit sa dau in lateral bratele), am scos becul din lacas cu tot cu mufa.
Cand sa-l pun pe cel nou, nu reuseam sa bag mufa cu becul fixat in lacas din cauza bratelor clemei, ma incurcau firele #-o
Asa ca am scos iar becul din mufa (sper ca n-am contaminat becul dupa atingerea mufei), am fixat becul in lacas, apoi am fixat bratele clemei dupa care am aplicat mufa pe lamelele contact de la bec. :wink:
Am facut proba, functioneaza faza scurta.
Daca ati avut rabdarea sa cititi postarea, am o singura intrebare, nu am mai avut rabdarea sa fac o proba, se poate scoate intai mufa de la orice bec si apoi sa se desprinda clema de fixare sau e valabil numai la fixarea unui bec nou, fixare clema si apoi aplicare mufa pe lamelele de contact de la bec?
Multumesc
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Nesta3 »

Se scoate, dar uneori mai greu.Tii cu o mana de bec/baza lui si cu cealalta tragi mufa.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bogdan.citescu »

Eu zic ca e mai corect sa scoti intai mufa, apoi desfaci siguranta si scoti becul. La montare invers, ti becul de contacte (nu ai nevoie de manusi ca nu ai de ce sa pui mana pe sticla) il introduci in locas, pui siguranta si apoi bagi mufa. Eu asa am procedat de fiecare data...
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

d3xt3r
Posts: 223
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by d3xt3r »

bogdan.citescu wrote: 04 Sep 2017, 08:50 Eu zic ca e mai corect sa scoti intai mufa, apoi desfaci siguranta si scoti becul. La montare invers, ti becul de contacte (nu ai nevoie de manusi ca nu ai de ce sa pui mana pe sticla) il introduci in locas, pui siguranta si apoi bagi mufa. Eu asa am procedat de fiecare data...
De acord cu tine, numai ca in cazul meu de exemplu, dupa 7 ani in care nu s-a umblat la bec, mufa aia era bine intepenita. A trebui sa scot mufa cu tot cu bec din ansamblu si apoi sa trag mai sanatos cu o mana tinand becul si in cealalta mufa. Altfel cred ca stricam ceva prin far. La introducere si a doua manevra de scos a mers lejer sa scot intai mufa , apoi becul din clema.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

Eu folosesc sistemul: scoate mufa de alimentare, apoi clema. Altfel desfac clema dar e f greu de scos becul din lacas.

Aseara am schimbat becul de pe dreapta. Probabil din cauza timpului si a caldurii degajata de bec, mufa a devenit un pic casanta. Aprox jumatate din ea s-a rupt. M-am descurcat sa le aranjez dar sunt curios pt viitor: se poate schimba acea mufa care alimenteaza bec-ul? Se gaseste separat ca si subansamblu sau tine de far?

Merci mult.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

S-a dus faza scurtă pe stânga.
M-a ajutat băiatul de la un magazin de cartier piese auto.
10 lei bucata, manopera gratis.
Am remarcat ca lumineaza mult mai puternic decât cel de pe dreapta. Care a fost schimbat în Septembrie 2017😤
Asta e Made in Korea.😎
Sunt curios cât va tine😁
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

Eu am pus la ultima revizie becuri KIA la service. 50 lei bucata. Sa vedem daca sunt la fel ca cele din fabrica.

Post Reply

Return to “Generalităţi”