Care becuri tin mai mult?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Nesta3 »

Mai repede scoti farul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Eu am incercat o singura data sa scot farul si dupa 30 minute m-am lasat pagubas (nu am reusit sa desfac un surub).
Am primit o cheie tubulara flexibila (ai nevoie de marimea 10)pe care am folosit-o cu succes asa cum a spus si vbb (schimbarea dureaza maxim 3 minute). Cam toata masina o demontezi cu 10
Image

VBB
Posts: 36
Joined: 22 Jan 2018, 23:39
Auto: pro ceed
Location: bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by VBB »

Revenind la Narva. La mine s-a ars cel schimbat în ianuarie deci 10 luni a ținut. Ogy chiar ca trebuie împăiat ala dacă a ținut din 2013 pana în 2019.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

@Ogy
Diametrul interior la cheie de 10 e mult mai mare decat ahtiatele de șuruburi (cap piulita) care au stantate cifra 4 la prindere vas expansiune lichid răcire.
Sigur trebuie tubulara de 10?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

Cand o sa ajung la masina, ma uit pe acea cheie.
@VBB, l-am schimbat cu perechea lui. Dar acum stiu de ce se ard unele din ele (denivelari/gropi).
Le: e de 10
La capatul cu 10 are marimile 10 si 12
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bubumisu »

@Ogy
Multumesc de confirmare
La momentul când citesc postul tau deja am rezolvat-o.
Deci surubul e metric 6, ceea ce corespunde la cheie de 10. Era panou cu toate corespondentele pe mărimi in Dedeman dar nu m-am mai complicat cu poza. Chiar nu inteleg de ce pe surub e stantata cifra 4.
Nu am luat surubelnita cu cap tubulara de 10 și maner plastic din Dedeman (profesională la 35 lei😤).
Dar am cumparat degeaba un set de minisurubelnite. Nu ai parghie si forta sa rotesti de maner ca sa le desurubezi (chinezarie la 23 lei)
Asa ca am mai cumparat o tubulara metalică cu tija lunga si maner reglabil (doar 10,5 RON de la magazinul din colt, tot chinezarie ieftina) cu care mi-am facut treaba (atasez poze).
În orice caz, cu tot cu desfacutul vasului expansiune lichid răcire, e mai usor de scos pe dreapta, ai spatiu de miscare. M-am chinuit mult pe stânga pana am fixat becul, nu reușeam sa-l pun pe pozitie. La ambele am scos întâi mufa. La introducerea becurilor noi am procedat la fel. Dupa fixare am atasat mufa. Pe stânga l-am cam zgariat, dar nu l-am atins la sticla.
Sunt curios să văd cât vor tine.
Pe hartoape, evident😋
Sa auzim numai de bine😁
PS: Am atasat poza si cu ambalajul, pe cutie scrie HELLA Germany, dar au stanta "MADE IN KOREA"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by Ogy »

S-a ars si al 2 lea Narva, dar nu am incetinit la gropi, denivelari si limitatoare de viteza. O data cu traficul asta mai lejer a crescut si consumul, cred ca undeva la 14-15.
Sa vedem ce gasesc sa cumpar.
Le: nu e ala Narva ca il am pe dreapta functional :)
Cand il voi schimba (pe ala de pe stanga)o sa revin cu numele lui.
LE: era un starline....

caponel
Posts: 2
Joined: 16 Mar 2018, 23:08
Auto: Kia Ceed SW 2008 1.4 5MT
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by caponel »

Salutare baieti si fete bineinteles !

Imi poate spune cineva daca a montat becuri cu led, mai exact sunt interesat daca este loc de adaptorul becului cu led pe langa far ? Becurile
https://teamdeals.ro/set-2-becuri-led-h ... aQEALw_wcB
Un tutorial cu adaptor / becurile / mufe
https://www.youtube.com/watch?v=o2gV_o0Vw7g
Cred ca la pretul asta e o alternativa foarte buna la becurile cu halogen, ei sustine ca au o durata de viata de 50.000 de ore, ceea ce chiar si la jumatate tinand cont de pret mi se pare superb setup-ul.

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by megaptera »

Va salut,
Am facut ITP-ul astazi si am aflat ca nu-mi merge proiectorul de ceata [spate - kia proceed]
Stie cineva daca se inlocuieste usor, pot sa fac eu operatia asta sau trebuie mers la service.
Ce tip de bec imi trebuie.
Va multumesc.

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by megaptera »

Am gasit un topic pe aici si becul este P21W, am verificat si siguranta cu gandul ca scap mai usor, insa este buna.
ramane sa vad cum fac sa schimb becul, sper sa nu fie nevoie sa dau bara jos.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by panzer »

A schimbat cineva becul din portbagaj? Am observat de cateva zile ca nu mai am lumina in portbagaj si cat de utila este seara. (la ceed 2)

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Care becuri tin mai mult?

Post by bwo »

Eu l-am schimbat acum 4-5 ani cu led, se schimba usor, are o clema de plastic parca in partea stanga, este ceva in genul lampei de la numar de la proceed sau lampa din torpedou. Vezi sa masori becul inainte sa comanzi altul ca sunt pe dimensiuni.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Post Reply

Return to “Generalităţi”